2020 – U grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

2023 – Odpust Matki Bożej Różańcowej w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
8 października 2023
Groby Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
29 października 2023
Udostępnij to:

Sieradz, 19 października 2023
39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

„Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa. Ona jest szczególnym znakiem obrazu Bożego w człowieku. Ona została nam ofiarowana przez Boga. Ofiarowana nie tylko nam, ale i naszym braciom. Stąd też obowiązek upominania się o nią dla tych, którzy są jej niewinnie pozbawieni. Zachować godność człowieka, godność dziecka Bożego, to żyć bez zakłamania. […] Nie zachowasz w pełni godności, gdy w jednej kieszeni będziesz nosił różaniec, a w drugiej książeczkę przeciwnej ideologii. Nie możesz służyć jednocześnie Bogu i mamonie. Musisz dokonać wyboru, ale dokonać go po głębokim przemyśleniu. W każdym człowieku jest ślad Boga. Zobacz bracie, czy nie zamazałeś go w sobie zbyt mocno. Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem. Aż człowiekiem!”

Ks. Jerzy Popiełuszko, fragment kazania z 29 stycznia 1984 r.

 

 


Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), obraz beatyfikacyjny namalowany przez Zbigniewa Kotyłło

 

W dniu 19 października 1984 roku odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą – i zniknął. Szukała go cała Polska. Oprócz tajnej policji. Oni nie szukali, oni byli sprawcami zniknięcia. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, nazywany kapelanem „Solidarności”, został przez nich porwany, a następnie w wieku 37 lat bestialsko zamordowany. Nie mogli jednak zamordować jego myśli, jego dzieła i pamięci o nim. Konsekwentna postawa i męstwo księdza, wyrażały się w słowach: „Przekroczyłem barierę strachu, jestem gotowy na wszystko”. Swym przykładem dodawał otuchy całemu narodowi. Płakano po nim na pogrzebie i później, ale równocześnie serca Polaków się wzmacniały, rósł opór i zaczynała dojrzewać nadzieja. To nie była ofiara daremna. Już za życia stał się narodowym symbolem nieugiętości wobec systemu usiłującego wydrzeć ludziom Boga z serc i umysłów, działając zawsze w oparciu o niezachwianą wiarę w Chrystusa i ostateczne zwycięstwo Syna Bożego. To straszne zło wstrząsnęło narodem do głębi. Drugi wstrząs nastąpił w dniu 6 czerwca 2010 roku, gdy zło w dobro się obróciło, a ksiądz Jerzy z łagodnym uśmiechem błogosławił narodowi z wysokości ołtarzy.

W dniu dzisiejszym – 19 października 2023 roku – obchodzimy 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, który już za życia stał się symbolem odważnego głoszenia wolności i prawdy, ponosząc za to męczeńską śmierć.

Chciałbym cofnąć się do dnia 25 czerwca 2020 roku, kiedy to zorganizowałem sobie jednodniowy wyjazd do Warszawy. Miałem w swoim „programie” odwiedzić dwa szczególnie ważne dla Polaków miejsca. Pierwszym z nich było Muzeum Powstania Warszawskiego, o którym możecie przeczytać tutaj, a drugim miejscem, do którego się udałem był kościół pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w którym bł. ks. Jerzy Popiełuszko co miesiąc odprawiał Mszę Świętą za Ojczyznę i głosił krzepiące serca wiernych kazania. I to właśnie temu duchownemu przywódcy „Solidarności”, który należał do najodważniejszych kapłanów ponurych czasów PRL-u, pragnę poświęcić obecną zakładkę.

Kolejnym miejscem, które chcę ukazać, jest przykościelny plac, na którym znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ma on kształt kurhanu otoczonego różańcem z polnych kamieni, ułożonych w kształcie granic Polski. Krzyż tego różańca stanowi kamienna płyta nagrobna. Obok grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się również grób ks. prał. Teofila Boguckiego, dawnego kapelana AK z Powstania Warszawskiego, który był nie tylko jego ojcem duchownym, ale i wielkim przyjacielem.

Ostatnim miejscem, do którego się udałem, jest nowoczesne muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce znajdujące się w podziemiach kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Muzeum przedstawia przede wszystkim życie i męczeńską śmierć błogosławionego księdza Jerzego. Muzeum, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, było wówczas zamknięte, dlatego odwiedziłem je dopiero 2 lata później, kiedy pandemia już ustała. Muzeum niezwykłe, które z całą pewnością zrobi na każdym odwiedzającym wielkie wrażenie i wywoła ogrom emocji i wzruszeń.

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Ta myśl św. Jana Pawła II była życiowym drogowskazem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który mimo strachu nigdy nie zaparł się Chrystusa! Mimo gróźb nigdy nie zdradził swego powołania, a w obliczu śmierci – dał świadectwo do końca! Idźmy i my przez życie tą drogą, którą podążał Niestrudzony Kapłan.

Błogosławiony Księże Jerzy – Kapłanie i Męczenniku, módl się za nami!

Łukasz Piotrowski

 

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był tu rezydentem w latach (1980–1984); fot. 25 czerwca 2020 roku.
Na placu przy kościele pw. św. Stanisława Kostki znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, do którego pielgrzymują rocznie tysiące ludzi z całego świata. Również i ja to uczyniłem w dniu 25 czerwca 2020 roku.

 

***

Przykościelny plac, na którym znajduje się m.in. grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. prał. Teofila Boguckiego wraz z pamiątkowymi tablicami wmurowanymi w ścianę żoliborskiego kościoła upamiętniających bohaterów walki o wolność i niepodległość Ojczyzny. Zdjęcia wykonałem 25 czerwca 2020 roku.

 

 

 

Wnętrze kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Zdjęcia wykonałem 25 czerwca 2020 roku.

 

 

Muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zdjęcia wykonałem 7 maja 2022 roku.

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: