Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie

Kościół pw. św. Walentego w Kłocku
3 kwietnia 2021
2021 – Groby Pańskie w sieradzkich i okolicznych kościołach
16 kwietnia 2021
Udostępnij to:

Sieradz, 8 listopada 2019
aktualizacja: 21 listopada 2023

 

Zobacz także:

***

Pochodzący z 1467 roku klasztor Ojców Bernardynów w Warcie jest jednym z najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce; fot. 8 listopada 2019
Zdjęcie z lotu ptaka wykonałem 2 kwietnia 2021 roku

 

***

 

„Byłem wszystkim, co nieświęte. Jeżeli Bóg może działać przeze mnie, to może działać przez każdego” (św. Franciszek z Asyżu).

Jeden z dwóch filmów, który pragnę zaprezentować na stronie Sieradz-Praga.pl, przedstawia piękny XV-wieczny klasztor OO. Bernardynów znajdujący się w Warcie (woj. łódzkie), w odległości 15 kilometrów od Sieradza. Pochodzący z 1467 roku klasztor należy do najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce. Zbudowany początkowo w stylu gotyckim, po remoncie w latach 1696–1708 nabrał cech barokowych. Klasztor OO. Bernardynów sąsiaduje z żeńskim klauzurowym klasztorem Sióstr Bernardynek.

Bernardyni należą do rodziny franciszkańskiej założonej przez św. Franciszka z Asyżu (1182–1226). W Polsce zachowała się do dziś ich historyczna nazwa, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zgromadzenia, ufundowanych w Krakowie w 1453 roku. Konwent otrzymał wówczas wezwanie św. Bernardyna ze Sieny.

Film ukazuje klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny widziany z lotu ptaka. Kolejnym filmem będzie prezentacja jego niezwykłego i majestatycznego wnętrza. Za zaufanie i ogromną życzliwość dziękuję o. Rubenowi Bekeszczukowi OFM, gwardianowi warckiego klasztoru. Film nagrany 18 września 2023 roku.

„Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju. Tam, gdzie jest nienawiść, pozwól mi siać miłość” (św. Franciszek z Asyżu).

W poprzednim filmie ukazałem klasztor Ojców Bernardynów w Warcie widziany z lotu ptaka z zewnątrz. Teraz pragnę zaprosić wszystkich do zajrzenia do jego niezwykle bogatego i pięknego wnętrza.

Widoczny wystrój przyklasztornego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównie barokowy. Widoczna, zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych, polichromia wyróżnia się niezwykle bogatą rokokową ornamentyką. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe gotyckie freski br. Franciszka z Sieradza, pochodzące z XVI wieku i XVIII-wieczne freski w nawie oraz prezbiterium, które są dziełem malarzy – zakonników pod kierunkiem br. Walentego Żebrowskiego.

Jednym z największych dzieł sztuki sakralnej w kościele jest ogromny obraz pt. „Wizja św. Stanisława”, najsłynniejszego malarza barokowego – Włocha Tomasso Dolabelli. Obraz trafił do klasztoru w 1625 roku i znajduje się po prawej stronie kościoła.

Cztery boczne ołtarze kościoła wykonał w latach 1719-1726 Stanisław Wolnowicz. Możemy w nich podziwiać obrazy: m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1744 roku, obraz św. Antoniego z Padwy, obraz św. Jana Chrzciciela, obraz św. Kazimierza. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Sługi Bożego Rafała z Proszowic, zwanego błogosławionym, stanowiąca wotum za uzdrowienia abp. Jana Lipskiego. Był on jednym z najwybitniejszych bernardynów z przełomu XV i XVI wieku.

To pełne historii miejsce na mapie naszego regionu warto odwiedzić i na własne oczy móc podziwiać olśniewające piękno wnętrza kościoła, które od wieków jest domem nie tylko Ojców Bernardynów, ale przede wszystkim jest Domem Boga. Film nagrany 14 listopada 2023 roku.

 

***

 

Zdjęcia wnętrza kościoła wykonałem 8 listopada 2019 roku

 

 

 

***

Kościoły w naszym regionie:

Udostępnij to: