2023 – Ustanowienie Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej

Poznaję Boży świat / 2019 – Liban, śladami św. Charbela. Dzień 4. Procesja Eucharystyczna w Annaya, Eucharystia, spotkanie z p. Nuhad Al-Chami. Poznanie libańskich świętych; św. Rafka, św. Nimatullah al-Hardini, bł. Stefan Nehme
15 marca 2023
2023 – Misterium Męki Pańskiej w kościele pw. św. Mikołaja w Warcie
20 marca 2023
Udostępnij to:

Sieradz, 20 marca 2023


„On będzie nas strzegł u jednych drzwi, a Najświętsza Panna u drugich. Chrystus Pan zaś będzie mieszkał pośrodku nas”
– św. Teresa z Ávili, doktor Kościoła

 


Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu w liturgiczną uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w dniu 20 marca 2023 roku została ustanowiona przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego – sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej

 

***

 

Barokowy ołtarz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus znajduje się w lewym bocznym ołtarzu bazyliki. Na cokole widnieje data 1754. Obraz św. Józefa przykryty jest srebrną sukienką, wykonaną na polecenie pierwszego powojennego proboszcza, ks. Apolinarego Leśniewskiego, w 1945 roku. Przed tym wizerunkiem modlił się m.in. Prymas Tysiąclecia bł. Stefan kard. Wyszyński.

 

***

 

Akt Zawierzenia Diecezji Włocławskiej św. Józefowi dokonany w Bazylice Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu w dniu 20 marca 2023 roku przez ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej.

Święty Józefie, Patronie Kościoła, który jest naszym domem. Ty będąc posłuszny głosowi serca, zbudowałeś dom dla Syna Bożego i Jego Matki Maryi, tworząc pełną miłości wspólnotę. Jako głowa rodziny wprowadziłeś Jezusa w świat modlitwy i pracy. Z twórczą odwagą dbałeś o Jego bezpieczeństwo i rozwój, a przez Twoją ojcowską czułość uczyłeś kochać Boga jako Ojca. Dziękujemy Ci, Święty Józefie, że zapraszasz nas do swojego Nazaretańskiego domu. Chcemy w nim na zawsze duchowo zamieszkać i pod Twoim przewodnictwem zgodnie budować Kościół w zawierzeniu i posłuszeństwie Bogu Ojcu. Niech ufna modlitwa zawsze rozświetla nasze serca. Obdarz nas uważną wrażliwością na potrzeby słabszych i wymagających opieki, a zwłaszcza troską o dzieci, od pierwszych chwil życia. Niech dojrzewa w nas odpowiedzialna miłość wobec bliźnich, rodzin i całego społeczeństwa. Umacniaj naszą wiarę w chwilach trudnych i zwątpień, a u kresu naszych dni pomóż z ufnością powierzyć się Chrystusowi, naszemu Zbawicielowi i Panu, by wraz z Maryją i Świętymi żyć na wieki w Jego królestwie.

Przygotowując się do obchodów 900-lecia Kościoła włocławskiego, który zrodził tylu świętych, odnawiamy pragnienie budowania go poprzez modlitwę i pracę. Niech nasza diecezja, przeniknięta łaską Jubileuszu, promieniuje duchem Nazaretu. Niech świętość dojrzewa w każdym z nas pod czujnym okiem Matki Chrystusa i Świętego Józefa, byśmy wszyscy stali się obrazem Jednorodzonego.

Amen.

 

***

 

Zapraszam do obejrzenia 225 fotografii, które wykonałem w dniu 20 marca 2023 roku z okazji ustanowienia Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu – Sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej.

Uroczystej liturgii Mszy Świętej przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski wraz z ks. biskupem seniorem Wiesławem Meringiem, ks. Zbigniewem Krasem, kapelanem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przekazał na ręce ks. infułata Mariana Bronikowskiego, kustosza sanktuarium, dar Prezydenta RP dla nowego sanktuarium – srebrnego orła. Wśród zaproszonych gości był również m.in. o. Nikodem Gdyk, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej, który przekazał dla sanktuarium kamień z domu, gdzie mieszkała Święta Rodzina.

Łukasz Piotrowski

 

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: