Parafia pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu / 2014 – Triduum Paschalne

Ks. prał Władysław Mikołajewski (1840-1929)
6 grudnia 2018
Święci na każdy dzień / 24 grudnia – św. Szarbel Makhlouf – pustelnik z Libanu
8 grudnia 2018
Udostępnij to:

 

Niedziela Wielkanocna
20 kwietnia 2014 roku

Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie, niosąc monstrancję z Hostią, kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić radość zmartwychwstania. Na początku mszy wznoszony jest radosny okrzyk: „Alleluja!” (z hebr. Chwalcie Boga), będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych. Oznaką radości są również tradycyjne wielkanocne pozdrowienia, które wierni przekazują sobie : „Chrystus zmartwychwstał” z odpowiedzią: „Prawdziwie zmartwychwstał”.

Zgodnie z polskim zwyczajem, rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z poświęconych w Niedzielę Palmową palemek i pierwszych wiosennych kwiatów.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: