2023 – Wieczór czuwania i modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo na Jasnej Górze z okazji 53. rocznicy jego śmierci

Featured Video Play Icon
Homilie ks. Zygmunta Majdzińskiego. Rok 2023
12 listopada 2023
2023 – Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w klasztorze Sióstr Bernardynek w Warcie
4 grudnia 2023
Udostępnij to:

Jasna Góra, 19 listopada 2023
53. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo

 

„Jeśli zdasz się całkowicie na Boga i w każdej chwili życia będziesz mówił Mu: Ty się tym zajmij, ja nie mogę nic, to On nie tylko wszystkim się zajmie, ale i pozwoli ci doświadczyć największego cudu, jakim jest Jego realna Obecność jako osoby żywej” (ks. Dolindo Ruotolo).

 

W dniu 19 listopada 2023 roku już po raz trzeci na Jasnej Górze obchodzony był dzień narodzin dla Nieba Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo. Jest to data nieprzypadkowa, bo to właśnie 19 listopada 1970 roku umarł w opinii świętości pokorny Kapłan z Neapolu.

W pamięci mam ubiegły 2022 rok, kiedy to pierwszy raz uczestniczyłem w tym podniosłym i niezwykłym wydarzeniu, które wówczas bardzo mnie poruszyło i zapragnąłem uczestniczyć w nim, jeżeli Bóg pozwoli, ponownie (link tutaj).

Ks. Dolindo Ruotolo jest niezwykłą postacią, która doświadczyła przez długie lata ogromnych upokorzeń, cierpień i to nie tylko ze strony rodziny, czy znajomych. Niestety te najbardziej bolesne i trudne doświadczenia pochodziły z Kościoła. Po latach ten pokorny Kapłan powie: „Pokochałem Kościół, który zranił głęboko moje kapłaństwo”. W notatce biograficznej do książki ks. Dolindo Ruotolo pt. Głęboka przemiana serca w szkole Maryi napisano m.in.

Jego życie było dramatem miłości do Boga i cierpienia przeżywanego w cieniu Krzyża. Było cudem dzieł apostolskich, dla których spalał się z miłości, aż do ostatniego dnia swego ziemskiego życia.

Duch pokuty, głęboka pokora uczyniły jego duszę na tyle przezroczystą, że skupiła całe światło Pana, które promieniowało z niej na duszę, niczym słońce prześwitujące przez kryształ…

Napisał zdumiewających rozmiarów komentarze biblijne (aż 33 tomy) do całego Starego i Nowego Testamentu, rozchwytywane przez kapłanów i świeckich ze wszystkich stron świata. Był autorem licznych tekstów na temat ascezy i mistyki.

Nazywali go „geniuszem”, lecz on czuł się niczym w rękach Boga. Inni go nie rozumieli, lecz on odpowiadał im miłością, tak jak jedynie święci potrafią. Pełna miłość do Boga, do Madonny, wierność Kościołowi, którą przeżywał jako męczeństwo, rozkwitły z wielką miłością do dusz, dla których modlitwy i wyrzeczenia nie miały końca. Aż do ostatnich lat swojego życia – paraliż w ciągu dziesięciu lat pozbawił go fizycznej sprawności – nigdy nie odmówił duchowej pomocy duszom.

Taki właśnie był ks. Dolindo Ruotolo. Ogromnie się cieszę, że przed paru laty natrafiłem na Kapłana z Neapolu i że w jakimś niewielkim stopniu mogę być na Jego drodze i starać się przyczyniać do szerzenia kultu ks. Dolindo Ruotolo.

Tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku również i dzisiaj w dniu 53. rocznicy śmierci ks. Dolindo Ruotolo, odbył się wyjątkowy koncert utworów ks. Dolindo: Missa „Requiem”, który był poprzedzony wspólną modlitwą, adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą Świętą sprawowaną przez ks. prof. Roberta Skrzypczaka. Ksiądz profesor jest jednym z najwybitniejszych polskich teologów, cenionym rekolekcjonistą, wykładowcą, autorem wielu pięknych książek i głoszonych płomiennych kazań, których można posłuchać, m.in. klikając tutaj. Ks. prof. Robert Skrzypczak jest wielkim i gorliwym nie tylko czcicielem ks. Dolindo, ale i krzewicielem kultu ks. Dolindo, którego z wielkim oddaniem i zaangażowaniem propaguje Jego świętość. Zanim zaprezentuję zdjęcia z mojego pobytu na Jasnej Górze, to pragnę zachęcić od odsłuchania m.in. kazania ks. prof. Roberta Skrzypczaka i obejrzenia koncertu do utworów skomponowanych przez ks. Dolindo Ruotolo, który odbył się po zakończonej Mszy Świętej.

Piękne kazanie ks. prof. Roberta Skrzypczaka wygłoszone podczas Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z okazji 53. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo. Koniecznie posłuchajcie!
Niezwykły koncert utworów ks. Dolindo: Missa „Requiem” wykonany w bazylice jasnogórskiej przez Chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I stopnia pod batutą dyrygentki Jolanty Muratów.

Na Jasną Górę przyjechałem tym razem ze swoimi rodzicami, którzy już od jakiegoś czas pragnęli tutaj przybyć. Jednak zanim udałem się do kaplicy Matki Bożej na adorację i Eucharystię, to swoje kroki skierowałem do kaplicy Sakramentu Pokuty, która jest usytuowana tuż przy bramie wejściowej na Jasną Górę i na wprost wejścia do bazyliki. Bardzo chciałem najpierw, zanim zacznę robić zdjęcia, skorzystać z sakramentu pojednania i doświadczyć Miłosierdzia Bożego. I tak też się stało. Moje ciało stało się ponownie świątynią Ducha Świętego. Co za radość! Po spowiedzi i krótkiej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem mogłem wyjąć aparat z plecaka i zacząć swój fotoreportaż.

 

: Kaplica Sakramentu Pokuty na Jasnej Górze

 

Po wyjściu z kaplicy zobaczyłem, że na dworze zaczął padać intensywnie śnieg. Ucieszyłem się bardzo z tego powodu. Mając niedużo czasu, najpierw szybko poszedłem do biura prasowego po wcześniej zarezerwowaną akredytację fotoreporterską, a następnie udałem się na krótki spacer. Nigdy o takiej porze, a szczególnie, gdy padał śnieg, nie byłem na Jasnej Górze, dlatego też chciałem te kilkadziesiąt minut, które mi pozostały dobrze wykorzystać. Efekt kilkunastu zdjęć możecie zobaczyć poniżej.

 

: Jasna Góra – Duchowa stolica Polski w zimowej szacie

 

Po niezwykłym i dosyć śnieżnym spacerze, uradowany udałem się szybko do kaplicy Matki Bożej. Pozostało niewiele czasu do rozpoczęcia adoracji. Chciałem wszystko dobrze przygotować i ustawić statyw z aparatem tak, żeby nikomu podczas modlitwy już nie przeszkadzać. Mszy Świętej przewodniczył ks. prof. Robert Skrzypczak, który również wygłosił, jak zawsze zresztą, piękne kazanie poświęcone ks. Dolindo. Ku mojej uciesze Mszę Świętą koncelebrowali inni kapłani, w tym bliski mojemu sercu ks. Krzysztof Woźniak, sieradzanin, którego miałem przyjemność wcześniej podczas spaceru już spotkać. Po nagraniu kazania księdza profesora wykonałem jeszcze kilkanaście pamiątkowych zdjęć, a po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się do bazyliki jasnogórskiej na premierowy koncert utworów ks. Dolindo Ruotolo.

 

: Mszy Świętej z okazji 53. rocznicy śmierci ks. Dolindo Ruotolo przewodniczył i wygłosił kazanie ks. prof. Robert Skrzypczak

 

 

: Koncert utworów ks. Dolindo: Missa „Requiem” wykonany w bazylice jasnogórskiej przez Chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I stopnia pod batutą dyrygentki Jolanty Muratów

 

I tak oto w ten wyjątkowy sposób doszliśmy do końca obchodzonych na Jasnej Górze narodzin dla Nieba ks. Dolindo Ruotolo. Warto było tutaj przyjechać i być ze wszystkimi osobami, dla których ten pokorny i ubogi kapłan jest wzorem świętości. Zachęcam wszystkich do pogłębiania swojej wiary m.in. przez postać i pisma Kapłana z Neapolu. Jaka to będzie kiedyś radość, gdy już po drugiej stronie życia spotkamy się w niebie z ks. Dolindo Ruotolo, dla którego Jezus Chrystus i Maryja byli Wszystkim. Takiego dostąpienia radości Nieba wszystkim i sobie z całego serca życzę.

Łukasz Piotrowski 

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: