Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Santiago de Compostela, Porto

Poznaję Boży świat / 2012 – Hiszpania, Camino Francés. Dzień 8 – Castrojeriz, 29 km
6 kwietnia 2013
Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Coimbra
10 lipca 2013
Udostępnij to:

2013 – Portugalia, Fatima, Coimbra, Nazare, Porto, Santiago de Compostela. Ciąg dalszy…
– Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

 

***

Dzień 3, 11 lipca 2013 r.

Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii o zmierzchu prezentuje się przepięknie. To miejsce jest dla nas szczególnie bardzo ważne.
Plac, przy którym stroi okazała katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela, jest dla nas szczególnym miejscem. To właśnie tu 16 lipca 2012 roku po godz. 23 poprosiłem moją ukochaną dziewczynę o rękę. Teraz więc był to dla nas czas, kiedy mogliśmy sobie powspominać naszą pieszą wędrówkę do tego świętego miejsca.

Następny dzień pobytu na portugalskiej ziemi zapowiadał się bardzo ciekawie, bo czekały nas odwiedziny w wyjątkowych miejscach. Z samego rana udaliśmy się po raz wtóry do Santiago de Compostela w Hiszpanii, by pomodlić się przy szczątkach św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Następnie pojechaliśmy do miasta Porto, które jest drugim co do wielkości (po Lizbonie) miastem w Portugalii. Porto w komentarzach turystów cały czas toczy walkę o tytuł najpiękniejszego miasta Portugalii. Oferuje nie tylko wspaniałą architekturę centrum, ciekawe zabytki, ale też słynne na cały świat wino porto, które tam smakuje najlepiej na świecie.

Dobre wspomnienia to takie, które mimo woli wywołują uśmiech na twarzy. Z moją najpiękniejszą Żoną na tle okazałej katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Pomyśleć, że rok wcześniej sami przebyliśmy pieszo ponad 700 km, by dotrzeć do miejsca, w którym spoczywają szczątki Apostoła. Droga św. Jakuba jest jednym z najstarszych i najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.
Jakże uroczy jest uśmiech mojej żony
Radość pielgrzymów po dotarciu do celu jest zawsze wielka. Tej wyjątkowej chwili nigdy się nie zapomina.

 

 

Porto – drugie obok Lizbony ważne miasto Portugalii – leży nad rzeką Douro (Złotą). Jego najstarsza część została w 1996 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Vila Nova de Gaia warto zwiedzić składowe piwnice wina porto i degustować różne odmiany tego typowo portugalskiego trunku.
Porto jest pięknym miastem, aż chciałoby się spędzić w tym miejscu znacznie więcej czasu. Kto wie, może kiedyś będzie nam dane jeszcze odwiedzić to miasto.

 

 

Powoli nasz pobyt w malowniczym mieście Porto dobiegał końca. Kolejnym, a zarazem najważniejszym naszym celem tej pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie…

 

Ciąg dalszy…

– Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

 

***

Ponadto zapraszam do przeczytania moich wspomnień z pielgrzymek:

Udostępnij to: