Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu

Poznaję Boży świat / 2018 – Francja, św. Jan Maria Vianney z Ars (1786-1859)
4 sierpnia 2023
2023 – 413. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Zapisy! (2023-08-14)
14 sierpnia 2023
Udostępnij to:

Sieradz, 7 lipca 2022
aktualizacja: 12 sierpnia 2023

 

“Kościół katolicki nie lęka się i nie drży.
Jest przyzwyczajony do cierpienia, do przeciwności”.

św. Jan XXIII

 

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu jest jednym z największych kościołów w diecezji włocławskiej, który powstał w latach 80. XX wieku. Dziś pragnę zaprezentować ponad 100 fotografii – nie tylko ukazujących jego niezwykłe wnętrze, ale i sam kościół z perspektywy lotu ptaka.

Poniżej zdjęć dodałem zaczerpnięte z Rocznika Diecezji Włocławskiej informacje na temat kościoła. Warto się z nimi zapoznać. Na samym dole są podane godziny sprawowania Mszy św. oraz adres oficjalnej strony internetowej parafii.

Do wykonania i opracowania zakładki zachęciła mnie przed paroma miesiącami p. Ita Turowicz, której bardzo dziękuję za pewne trafne spostrzeżenia, jakimi mogłem się kierować przy jej opracowaniu. Dziękuj ks. prof. Tadeuszowi Furdynie za życzliwą i pomocną konsultację przy opisywaniu nawy głównej i ołtarza. A także ks. Przemysławowi Kłosowskiemu, wikariuszowi parafii, za otwartość i pomoc przy wykonywaniu poniższych zdjęć.

Łukasz Piotrowski


Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu widziany z lotu ptaka; fot. 3 maja 2022

 

 

***

 

 

Pamiętaj, że BÓG CIĘ KOCHA! Przepiękny nowy witraż ,,Najświętszego Serca Pana Jezusa” znajduje się od lipca 2023 roku nad głównym wejściem do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Postać Jezusa została przedstawiona na tle krzyża, z wyeksponowaniem przebitych stóp i dłoni oraz gorejącego Najświętszego Serca. Witraż do późnych godzin nocnych jest podświetlony. Warto przyjść, obejrzeć i się zachwycić. Zdjęcia wykonałem 15 lipca 2023 roku.

 

 

***

Widok na ołtarz i nawę główną, na ścianach obrazy przedstawiające sceny z działalności ziemskiej Pana Jezusa; fot. 13 lutego 2022

W centralnej części fresku na ścianie ołtarzowej znajdują się piękne figury – Jezusa zmartwychwstałego z przedstawieniem Jego Najświętszego serca i Maryi z Jej Niepokalanym Sercem
Na szczycie fresku widzimy gołębicę jako symbol Ducha Świętego
Z prawej strony figur autor fresku, ks. Tadeusz Furdyna SDB, przedstawił Aniołów adorujących Jezusa Chrystusa i Maryję
Z lewej Anioł głoszący przy pustym grobie, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał

 

 

***

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego czci się trzech świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Dwa witraże z postaciami Michała i Gabriela, wg projektu ks. prof. Tadeusza Furdyny, zostały zamontowane w oknach kościoła w 2021 roku.  Ostatni witraża, poświęcony Archaniołowi Rafałowi zamontowany został w 2022 roku.

Michał Archanioł walczący ze smokiem
Archanioł Gabriel w scenie zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
Witraż w błękitnej tonacji przedstawia scenę z Archaniołem Rafałem towarzyszącym młodemu Tobiaszowi w drodze z Niniwy do Rega w Medii. Ratuje go z wielu niebezpiecznych przygód, przepędza demona Asmodeusza, przywraca wzrok niewidomemu ojcu Tobiasza. Hebrajskie imię Rafael oznacza „Bóg uzdrawia”.

 

 

***

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu została erygowana 18 czerwca 1982 r. przez bp. Jana Zarębę w miejsce istniejącego od 24 października 1981 r. ośrodka duszpasterskiego. W czasie budowy funkcję kościoła pełnił od 1982 r. tymczasowy barak. Kościół według projektu inż. Tadeusza Miziala z Sieradza stanął na pograniczu osiedli: Jaworowego, Kasztanowego i Klonowego. Konstrukcję opracował inż. dr Tadeusz Urban, adiunkt Politechniki Łódzkiej. Budowniczym kościoła i pierwszym administratorem został ks. Józef Kucharski. Kościół konsekrowany 14 września 1995 r. przez bp. Bronisława Dembowskiego.

Kościół dwupoziomowy, murowany z czerwonej cegły, filary i strop żelbetonowe, posadzki marmurowe. Wystrój wnętrza w całości zaprojektował i częściowo wykonał ks. Tadeusz Furdyna SDB z Łodzi. Elementy ceramiczne ołtarza, ambony, drogi krzyżowej wykonał plastyk z Włocławka, Antoni Bisaga. Na górnych ścianach obrazy biblijne wykonał techniką sgraffito. Na ścianie ołtarzowej figura ceramiczna Chrystusa Zmartwychwstałego.

W dolnym kościele kaplica Miłosierdzia Bożego powstała w 2006 r. W kaplicy znajduje się droga krzyżowa malowana na płótnie, autorstwa br. Bronisława Podsiadłego TJ z Warszawy oraz dwa obrazy: Jezusa Miłosiernego i św. s. Faustyny namalowane przez Janusza Antosza z Krakowa. Posadzka wykonana z terakoty, ławki dębowe. W kaplicy codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Są również dwa klęczniki z relikwiami św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Organy piszczałkowe 51-głosowe, budowane przez firmę Remigiusza Cynara z Wrocławia.

W 2006 r. przeprowadzono konserwację ambony, ołtarza soborowego i chrzcielnicy. W 2007 r. pomalowano wnętrze kościoła, a w roku następnym betonowe elementy elewacji. W kaplicy płonie „Ogień miłosierdzia”. W kolejnych latach w głównej nastawie ołtarzowej umieszczona została obok tabernakulum figura Niepokalanego Serca Maryi wykonana z ceramiki przez Antoniego Bisagę z synem wg projektu ks. prof. Tadeusza Furdyny SDB. Wymieniono także żyrandol z mosiądzu na dwa nowe żyrandole, które zaprojektował ks. Tadeusz Furdyna. Nawiązują one do wystroju kościoła, stanowiąc pewną całość. Przybyły także dwa nowe konfesjonały wg projektu tego samego autora. W roku 2019 została odnowiona elewacja kościoła. Natomiast w lipcu i sierpniu roku 2020 wymontowano trójkątne okno metalowe o powierzchni 40 m2 i zamontowano okno o profilach aluminiowych z hartowanymi klejonymi szybami wypełnionymi gazem. Na powierzchni 20 m2 w centralnej części okna został umieszczony witraż przedstawiający Michała Archanioła walczącego ze smokiem wg projektu ks. prof. Tadeusza Furdyny. Pozostałą powierzchnię okna – 20 m2 – wypełniono szkłem w kolorze miodowym. Została też zainstalowana tapicerka na pokrycie ławek w kolorze bordowym. Dokonano również specjalistycznego czyszczenia marmuru w prezbiterium i na schodach prowadzących do prezbiterium. Odnowiono pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na zewnątrz świątyni, gdzie na zewnętrznej ścianie kościoła zamontowano trzy tablice pamiątkowe: upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., upamiętniającą polskie ofiary systemu komunistycznego w latach 1917–1989 oraz tablicę z racji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

W kościele zamontowano ogrzewanie nadmuchowe z 2 piecami na pelet (każdy o mocy 120 KW). W zakrystii zamontowano dwie nowe szafy dla ministrantów i asysty procesyjnej. W sierpniu 2020 r. została także pomalowana centralna ściana kościoła w prezbiterium.

Trzy dzwony: „Serce Jezusa” – 1650 kg, „Jan Paweł II” – 650 kg, „Józef” – 350 kg, o napędzie elektrycznym, wykonane w Przemyślu u Felczyńskich w 1985 r. Z dzwonnicą złączona kaplica przedpogrzebowa wraz z chłodnią dla zmarłych.

Dwie kaplice publiczne: w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7, w Domu Opieki Społecznej przy ul. Armii Krajowej 34.

Krzyże przydrożne: duży krzyż żelazny przy ul. Jana Pawła II, duży krzyż drewniany przy ul. Ludowej, krzyż żelazny średniej wielkości przy ul. Błotnej, duży krzyż drewniany przy ul. Wiejskiej. Są to zwykłe krzyże tradycyjnie zbudowane jako wyraz czci i pobożności dla Chrystusa Ukrzyżowanego; nie ma nigdzie wzmianek o ich historycznym znaczeniu.

Kapliczki: kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanej przy ul. Ludowej fundacji rodziny Marków; kapliczka z obrazem Matki Bożej Nieustającej pomocy przy ul. P.O.W.

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki (przy kościele).

Źródło: Rocznik Diecezji Włocławskiej, 2020

 

Msze św. w niedzielę i święta obowiązkowe: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00

Msze św. w dni powszednie: 7.00, 18.00

Strona internetowa: www.nsj-sieradz.pl

 

 

***

Zapraszam do obejrzenia 101 zdjęć z wnętrza kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego na sieradzkim osiedlu Jaworowe, które wykonałem 13 lutego 2022 roku

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia:

Udostępnij to: