Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu

2018 – Koncert kolęd Chóru Uwielbienia pt. „Idź, Ogłoś”
19 grudnia 2018
Krzysztofa Fokelskiego obraz „Adoracja Imienia Jezus” w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sieradzu*
20 grudnia 2018
Udostępnij to:

Rozwój terytorialny i demograficzny miasta w drugiej połowie lat siedemdziesiątych spowodował konieczność budowy kościoła i utworzenia nowej parafii na terenie osiedli Jaworowe i Piastowskie. Ordynariusz włocławski 24 X 1981 r. erygował ośrodek duszpasterski dla nowych osiedli spółdzielczych, powołując na administratora placówki ks. Józefa Kucharskiego. Na początku następnego roku na placu budowy kościoła stanął barak zamieniony w tymczasową kaplicę. Dekretem z 18 VI 1982 r. bp Jan Zaręba erygował parafię Najświętszego Serca Jezusowego.

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego jest największą parafią w Sieradzu; fot. 17 maja 2009

Parafia obejmuje następujące ulice: Armii Krajowej, Błotną, Bohaterów Września, Braterstwa Broni, Daszyńskiego, al. Grunwaldzką, Dąbrowszczaków, Jagiellońską, Jana Pawła II, Krętą, Ludową, 11 Listopada, Łokietka, gen. Maczka, Reymonta, Roweckiego, Spychalskiego, Stacheckiego, Szlachecką, Taczanowskiego, Topolową, Wiejską, Wojska Polskiego, Zaścianek oraz wieś Rakowice leżącą na terenie gminy Wróblew. Liczba mieszkających na tym terenie osób szybko wzrastała z ponad 8000 w 1983 r. do 16 000 w 2000 r. Proboszczem parafii od jej powstania do śmierci we wrześniu 2005 r. był ks. Józef Kucharski. Odpust parafialny w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice publiczne: w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7 i w Domu Opieki Społecznej, Armii Krajowej 34. Kościół konsekrowany 14 IX 1995 r. przez bp. Bronisława Dembowskiego.

Parafia korzysta z oddalonego o 3 km od kościoła cmentarza komunalnego w Klocku. Posiada własny dom parafialny. W parafii aktywnie działają grupy apostolskie: żywy różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, oaza Swiatło-Zycie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Rodzina Radia Maryja i inne. Od grudnia 2003 r. ukazuje się pismo parafialne „Nasza Rodzina”.

Zdjęcia wykonałem 17 maja 2009 roku

 

 

Zdjęcia z wewnątrz kościoła wykonałem 17 maja 2009 roku

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia:

Udostępnij to: