2024 – Uroczystości odpustowe i przepiękny koncert ku czci św. Józefa w klasztorze Sióstr Bernardynek w Warcie

2024 – I rocznica ustanowienia Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu – Sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej
22 marca 2024
2024 – Niedziela Palmowa w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
24 marca 2024
Udostępnij to:

Warta, 19 marca 2024

 

Modlitwa oddania się św. Józefowi

 

„Święty Józefie, moc Twojej modlitwy sprawia, że najtrudniejsze sprawy Tobie powierzone, stają się łatwe do rozwiązania.

Błagamy Cię więc, wejrzyj na nasze obecne potrzeby, przybądź nam z pomocą, pociesz w naszych smutkach, obawach, troskach i bólach.

Oddal od nas niebezpieczeństwo nam grożące, weź pod swoją opiekę wszystko, co Twojej przemożnej opiece polecamy.

Okaż nam, Święty Józefie, jak dobry jesteś dla tych, którzy pragną pozostać na zawsze Twoimi wiernymi czcicielami. Amen

 

***

 

W dniu 19 marca Kościół katolicki obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Papież bł. Pius IX (1846-1878) dekretem “Quaemadmodum Deus” z 8 grudnia 1870 roku ogłosił św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego i od tej pory jego kult w Polsce jest  bardzo żywy. Widać to choćby na przykładzie kościołów wypełnionych tego dnia wiernymi. Podobnie było na uroczystej Mszy Świętej u Sióstr Bernardynek w Warcie, których to kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła i św. Józefa.

Zawsze z wielką radością powracam do drogich mojemu sercu Sióstr Bernardynek i jestem bardzo szczęśliwy, kiedy mogę ukazywać na zdjęciach nie tylko ich niewielką wspólnotę, ale przede wszystkim głęboką, autentyczną i pokorną wiarę. Mam w pamięci piękne słowa, które siostry umieściły w filmiku z okazji jubileuszu 400-lecia swojej obecności w Warcie. Tak napisały: Trwamy tutaj przez wieki, by wielbić Boga i modlić się o zbawienie wszystkich ludzi… Piękne słowa, nad którymi człowiek często  niestety się nie zastanawia i nie docenia modlitwy wstawienniczej, która ma ogromną i zbawczą moc.

Kiedy kilka miesięcy temu dowiedziałem się, że w uroczystość św. Józefa będzie zorganizowany przez s. Mariannę Beatę Tomaszewską drugi koncert, tym razem dedykowany św. Józefowi, to bardzo się ucieszyłem. W pamięci mam jeszcze niezapomniany pierwszy koncert zorganizowany z okazji jubileuszu 800-lecia wystawienia przez św. Franciszka pierwszej w dziejach szopki betlejemskiej w Greccio przez s. Mariannę Tomaszewską. Link do zdjęć i kilku nagranych utworów z tego pięknego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Również i tym razem s. Marianna zaprosiła do koncertu  poświęconemu św. Józefowi niezwykle utalentowane i dobrze nam znane osoby, które ponownie raczyły nas wszystkich swoim wielkim talentem wokalno – muzycznym. Jakże miłe musi być Bogu, kiedy widzi, jak talenty, którymi obdarował człowieka, są przez niego dobrze wykorzystywane i pomnażane na Jego chwałę i chwałę Kościoła.

Zanim przejdziemy do przepięknego koncertu, podczas którego postanowiłem nagrać wszystkie utwory wykonane przez solistki, to najpierw chciałbym zaprezentować zdjęcia, które zrobiłem podczas uroczystej Mszy Świętej ku czci św. Józefa w przyklasztornym kościele Sióstr Bernardynek. Mszy Świętej przewodniczył o. Ruben Bekeszczuk – gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Warcie wraz z o. Demetriuszem Kmieciem – wikariuszem zakonu i parafii. Ojciec gwardian wygłosił również piękne kazanie, w którym w sposób merytoryczny przybliżył postać św. Józefa.

Mam cichą nadzieję, że takie niezapomniane i piękne koncerty uwielbienia będą wciąż organizowane przez Siostry Bernardynki z Warty, które, pomimo że żyją za klauzurą, to potrafią swoją charyzmą nie tylko jakby Kościół ożywić, ale przede wszystkim wskazywać nam wszystkim drogę do Jezusa Chrystusa.

Łukasz Piotrowski

 

Liturgię Słowa (I czytanie) odczytała Antonina Chudzik
Liturgię Słowa poprowadziła s. Józefa Maria Revai, śpiewając Psalm i czytając fragment listu św. Pawła do Rzymian
Piękne kazanie poświęcone św. Józefowi wygłosił o. Ruben Bekeszczuk, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Warcie
Modlitwę Wiernych odczytała s. Józefa Maria Revai

 

***

 

 

 

***

 

„Pamiętaj, że kiedy opuszczasz tą ziemię, nie możesz wziąć niczego, co otrzymałeś… ale tylko to, co dałeś” (św. Franciszek z Asyżu).

 

Wykonawcy przepięknego koncertu ku czci św. Józefa:
: s. Marianna Beata Tomaszewska, pomysłodawczyni koncertu; wokal, pianino
: Magdalena Grzechnik; wokal
: Maria Okońska-Tchorzewska; wokal, skrzypce
: Adrian Tchorzewski; gitara, djembe
: Jacek Okoński; flet
: Agnieszka i Zbigniew Leguccy; lektorzy

 

***

 

 

***

 

Zobacz także:

Udostępnij to: