Klasztor Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu / Budowa nowego przyklasztornego ogrodzenia

2020 – 100 lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wystawa fotograficzna
9 listopada 2020
Obraz pt. „Wskrzeszenie Piotrowina” znajdujący się w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
26 listopada 2020
Udostępnij to:

Sieradz, 5 lipca 2020
aktualizacja: 16 listopada 2020

Zobacz także:
Ita Turowicz / Opowieść o klasztornej dzwonnicy

Wszyscy, którym bliski sercu jest XIII-wieczny podominikański klasztor Sióstr Urszulanek SJK, mogą od jakiegoś czasu obserwować kolejno zachodzące tam zmiany. Klasztor od kilku lat poddawany jest nieustannym pracom remontowo-konserwatorskim, mającym na celu zabezpieczenie i ochronę tego jednego z najpiękniejszych zabytków Sieradza.

Tym razem na naszych oczach zmienia się teren wokół klasztoru. Po dawnym parkanie – łącznie z charakterystyczną bramą prowadzącą do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który został wyburzony – nie pozostał ślad. Toteż zdjęcia, które zobaczymy poniżej, w sposób szczególny nabierają wartości dokumentalnej.

Na początku strony dodałem link do bardzo interesującego tekstu pochodzącego z książki Ity Turowicz pt. Po obu stronach snu, który opisuje historię dzwonnicy,  stanowiącej część kompleksu klasztornego, także i należącego doń parkanu, ilustrując całość pięknymi archiwalnymi zdjęciami. Warto się z tym tekstem zapoznać.

Klasztor Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu przy ul. Dominikańskiej 16
Charakterystyczna brama wejściowa prowadząca na teren kościoła
Za ogrodzeniem znajduje się piękna stylizowana dzwonnica, którą zaprojektował w 1981 roku długoletni ministrant kościoła, architekt Jan Turowicz, syn Wandy i Stefana Turowiczów, właścicieli Apteki Staromiejskiej w Sieradzu, brat Ity Turowicz, autorki książek o naszym mieście
Wejście prowadzące na furtę sieradzkiego klasztoru

W tej zakładce pragnę zaprezentować budowę nowego ogrodzenia, które już za kilka tygodni będziemy mogli podziwiać. A tymczasem będę co pewien czas zamieszczał zdjęcia z prowadzonych tam prac budowlanych, tak by przyszłe pokolenie pamiętało, jak dawniej wyglądało to miejsce. Przy okazji pozwalam sobie pozdrowić ks. Zygmunta Majdzińskiego, rektora kościoła klasztornego, dziękując mu za przypominanie mi o pracach przy powstawaniu nowego parkanu. Księże Zygmuncie, melduję, że gdy tylko czas mi pozwoli, będę systematycznie sprawę dokumentował (uśmiech). Natomiast wszystkich czytelników swojej strony zapraszam do obejrzenia galerii, która zawiera zdjęcia wykonane  w okresie budowy.

Łukasz Piotrowski

 

Zdjęcia z budowy nowego przyklasztornego ogrodzenia wykonałem 16 listopada 2020 roku

 

 

Zdjęcia wykonałem 25 września 2020 roku

 

 

Zdjęcia wykonałem 21 sierpnia 2020 roku

 

 

Zdjęcia wykonałem 2 lipca 2020 roku

 

 

Zdjęcia wykonałem 24 maja 2020 roku

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: