Ochrona i rewitalizacja Pragi / 2014 – Budowa placu zabaw

Znani sieradzanie / Szymański Jan (1960-2005)
19 kwietnia 2020
2010 – Uroczystości odpustowe w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu
26 kwietnia 2020
Udostępnij to:

Sieradz, 11 stycznia 2014
aktualizacja: 25 kwietnia 2020

Mieszkańcy Pragi z niecierpliwością oczekują na ostatni etap rewitalizacji starego miasta, który ma dotyczyć tej najstarszej dzielnicy Sieradza. Już teraz gruntownie odtwarzane jest starorzecze Żegliny, i ci wszyscy, którzy to miejsce odwiedzają, mogą zobaczyć, jak Praga nareszcie ulega przebudowie. Z historii naszego miasta wiemy, że ta dzielnica przeznaczona była na osiedlanie się najbiedniejszej ludności Sieradza, stanowiła przez lata teren po części zapomniany, choć jednocześnie piękny ze względu na historię i życie, które tutaj toczyło się i toczy od lat.

Z dużym sentymentem wracam do tego miejsca, do tych czasów… Nieistniejące już działki znajdujące się przy ulicy Stawowej; fot. 22 czerwiec 2010
W miejscu działek ogrodniczych powstał dla dzieci plac zabaw; fot. 12 stycznia 2014

Zdjęcia, które poniżej prezentuję, przedstawiają budowany obecnie plac zabaw dla dzieci, usytuowany przy ulicy Stawowej. Jeszcze nie tak dawno znajdowały się tu działki ogrodowe mieszkańców tej ulicy, które dziś można oglądać na archiwalnych zdjęciach. Kiedy sięgam pamięcią do lat dzieciństwa, przypominam sobie, jak z kolegami spędzaliśmy wolne chwile. Nigdy nie było na Pradze wydzielonego placu zabaw dla dzieci, co potwierdza tezę o macoszym traktowaniu tego osiedla przez kolejne władze miasta. Dobrze, że czasy się zmieniły, i dzisiaj nasza część miasta ma szansę stać się prawdziwą wizytówką Sieradza.

Kiedy rozmawiam z mieszkańcami Pragi, zwłaszcza z młodymi rodzinami, wszyscy wyrażają zadowolenie z miejsca, które powstaje – cieszą się, że ich pociechy będą miały nareszcie prawdziwe miejsce do wspólnych zabaw. Z przyszłego placu zabaw rozpościera się widok na przebudowany staw, jak również na kolegiatę sieradzką i klasztor Sióstr Urszulanek SJK. Miejsce jest piękne i z pewnością będzie dobrze służyć dzieciom i ich rodzicom. A do nas należy dbać, by mogło służyć przez wiele lat. Ufam również, że władze miasta z jeszcze większą pieczołowitością będą się troszczyły o wszystkie miejsca poddawane rewitalizacji, bo nie ma nic piękniejszego od zadbanego i czystego środowiska. Na Pradze się urodziłem i wychowałem, z tym miejscem jestem najbardziej związany, toteż cieszę się bardzo ze wszystkich podejmowanych tutaj prac.

Łukasz Piotrowski

 

Zapraszam do obejrzenia 28 zdjęć z budowy pierwszego placu zabaw na Pradze, wykonanych 9 stycznia 2014 roku

 

Zdjęcia wykonałem 11 stycznia 2014 roku

 

Zdjęcia wykonałem 12 stycznia 2014 roku

Udostępnij to: