2024 – Uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła w klasztorze Sióstr Bernardynek w Warcie z udziałem ks. bpa Wiesława Meringa

Poznaję Boży świat / 2023 – Francja, Lourdes. Obchody 165. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Dzień 2. Część 2
7 maja 2024
Featured Video Play Icon
Homilie ks. Zygmunta Majdzińskiego. Rok 2024
26 maja 2024
Udostępnij to:

Warta, 20 maja 2024

 

„Maryja jest Matką Kościoła dlatego, że na mocy niewypowiedzianego wybrania samego Ojca Przedwiecznego i pod szczególnym działaniem Ducha Miłości dała ludzkie życie Synowi Bożemu, od którego cały Lud Boży bierze łaskę i godność wybrania” (św. Jan Paweł II).

 

W poniedziałek, 20 maja 2024 roku, dzień po uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzone jest święto Maryi, Matki Kościoła, które zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 roku przez Episkopat Polski za zgodą papieża Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. W momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego” (Dz 1, 14). Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Świętego na Kościół.

Piękną i podniosłą uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła mogliśmy przeżywać w przepięknym przyklasztornym kościele Sióstr Bernardynek w Warcie, których to kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Józefa. Siostry Bernardynki, co warto podkreślić, w tym roku obchodzą niezwykły jubileusz 400-lecia swojej obecności w Warcie, a główne uroczystości odbędą się już 14 września br.

Uroczystej liturgii Mszy Świętej koncelebrowanej o godz. 18.00 przewodniczył J.E. ks. bp Wiesław Alojzy Mering, emerytowany ordynariusz diecezji włocławskiej, wraz z wicedziekanem ks. Janem Dominowskim i o. Demetriuszem Kmieciem – wikariuszem klasztoru i parafii OO. Bernardynów w Warcie. O niezwykłą i piękną oprawę muzyczną w czasie Eucharystii zadbał chór „Cecylianka” z Warty pod batutą p. Andrzeja Grześkowiaka.

Ksiądz biskup bardzo podziękował siostrom za zaproszenie na tę uroczystość. Jak powiedział na wstępie, ten warcki klasztor Sióstr Bernardynek, który pierwszy raz odwiedził ponad 21 lat temu, jest bliski jego sercu i zawsze z wielką radością tutaj powraca. „Czuję się tutaj jak u siebie w domu” mówi ks. bp Wiesław Mering. Niejednokrotnie w czasie swojej posługi jako ordynariusz diecezji włocławskiej w latach 2003-2021 odwiedzał siostry. Nawet wtedy, kiedy bywał w pobliżu Warty, to zjeżdżał z trasy, by chociaż na krótką chwilę móc odwiedzić klasztor Sióstr Bernardynek. Jest pełen podziwu wobec niewidocznych, żyjących za klauzurą sióstr, i tego, jaką tytaniczną pracę wykonały przy swoim klasztorze na przestrzeni ostatnich lat. Ksiądz biskup dobrze pamięta moment, kiedy przybył tutaj do warckich sióstr pierwszy raz, i w jakim opłakanym stanie był wówczas klasztor. Wiedział już wtedy, ile pracy czeka siostry.

Swoją nieustanną modlitwą zanoszoną do Boga, niestrudzoną służbą przy chorych paniach, którymi się opiekują Siostry Bernardynki, w niezwykły sposób odrestaurowują Dom Boga. Również i ja jestem świadkiem tych przepięknych przemian, które dokonują się w klasztorze. Niebawem, bo w czerwcu, minie rok, kiedy Pan Jezus na mojej drodze postawił nieoczekiwanie Siostry Bernardynki. Cieszę się ogromnie, że swoimi niedoskonałościami w jakiś sposób mogę im służyć. To wielki zaszczyt i honor dla mnie, że mogę być, jak to powiedziała jedna z sióstr, ich „bratem”.

Pragnę zaprosić wszystkich do obejrzenia swojego fotoreportażu składającego się z 142 zdjęć, który wykonałem podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła w klasztorze Sióstr Bernardynek w Warcie. W sposób szczególny zachęcam do odsłuchania pięknej homilii, którą wygłosił tego dnia ks. bp Wiesław Mering. Wsłuchajmy się również w słowa modlitwy wiernych, które przeczytała s. Faustyna Marczak.

„Pokój i Dobro”, które jest franciszkańskim pozdrowieniem, niech zawsze nam towarzyszy, a Jezus Chrystus i Maryja prowadzą nas wszystkich Swoją drogą. Niech napełniają nas Swoją mądrością i niech oświecają nasze serca każdego dnia życia.

Łukasz Piotrowski

 

Homilia J.E. ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej w latach 2003-2021, wygłoszona 20 maja 2024 roku podczas Mszy Świętej odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła w klasztorze Sióstr Bernardynek w Warcie
Modlitwę Wiernych odczytała s. Faustyna Paulina Marczak

 

Fotoreportaż!

 

***

 

Zobacz także:

Udostępnij to: