2023 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze

2007 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze
15 maja 2023
Poznaję Boży świat / 2019 – Liban, śladami św. Charbela. Dzień 7. Byblos, Dolina Qadisha, Balamand, Nourieh
23 maja 2023
Udostępnij to:

Sieradz, 15 maja 2023

 

„Jeśli pragniesz poznać Boga, jest tylko jeden sposób, aby tego dokonać: upadnij na kolana”.

Sługa Boży
abp Fulton J. Sheen

Tymi pięknym słowami, wypowiedzianymi przez jednego z najbardziej znanych hierarchów kościoła XX wieku, arcybiskupa Fultona chciałbym powrócić do Dni Krzyżowych, które w dniu 15 maja 2023 roku rozpoczęły się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. To od uroczystej pieśni błagalnej “Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”, którą na kolanach wspólnie wszyscy odśpiewaliśmy, rozpoczęło się nabożeństwo Dni Krzyżowych.

Dni Krzyżowe trwają trzy dni i zawsze pierwszego dnia rozpoczynają się na sieradzkiej Pradze, w miejscu, gdzie w XIII wieku stał drewniany kościół pw. Świętej Trójcy. Dzisiaj po kościele nie ma już żadnego śladu. Na jego miejscu zostały postawione trzy krzyże. Z tego kościoła jak wspomni podczas przemówienia ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz parafii zachował się m.in. piękny obraz Trójcy Przenajświętszej, który po latach został odrestaurowany. Ten niezwykły obraz z początku XVI wieku, który przez wieki był przez sieradzan omadlany możemy podziwiać dzisiaj w bocznym ołtarzu bazyliki kolegiackiej.

W dniu 15 maja 2023 roku odbyła się procesja błagalna do krzyża znajdującego się na Rynku Praskim. Po zakończonej procesji w bazylice kolegiackiej o godz. 18.00 została odprawiona Msza święta „O błogosławieństwo Boże dla mieszkańców ul. Zamkowej, Podzamcza i dzielnicy Praga”.
Słowo do uczestników nabożeństwa Dni Krzyżowych skierował ks. inf. dr Marian Bronikowski, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu, który zawsze w sposób bardzo życzliwy wypowiada się nie tylko o tym historycznym miejscu na Pradze, ale i o naszej praskiej społeczności.

A tak wygląda odrestaurowany obraz Trójcy Przenajświętszej pochodzący z początku XVI wieku, o którym w swoim przemówieniu wspominał ksiądz proboszcz. Obraz znajduje się na stałe w Bazylice Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu; fot. 18 listopada 2017

 

Praga, która jest nie tylko najstarszą, ale i najpiękniejszą dzielnicą Sieradza położona jest w szczególnym miejscu granicząca z przepięknymi świątyniami. Pierwszą jest XII-wieczna Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych, która w dniu 20 marca 2023 roku została ustanowiona przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego – sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej (link do zdjęć). Drugim świętym miejscem jest XIII-wieczny podominikańskim klasztor Sióstr Urszulanek SJK, gdzie w dniu 2 października 2022 roku nasze kochane siostry urszulanki obchodziły piękny jubileusz 100-lecia obecności w Sieradzu (link do zdjęć). Sieradzkie Perły Świętości, o których wspomniałem spoglądają od wieków na Pragę i jest to jedno z niewielu miejsc tak dobrze widocznych z naszych domów.

Sieradzka Praga widziana z lotu ptaka od ulicy Wschodniej i Stawowej. W oddali z lewej strony widoczna Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych, a z prawej strony zdjęcia podominikański klasztor Sióstr Urszulanek SJK; fot. 13 maja 2021

 

Taka jest nasza Praga i jest mi ogromnie miło, że jako jej mieszkaniec, który już od czterdziestu lat mieszka na Pradze (uśmiech) po raz siedemnasty było mi dane uwiecznić na fotografiach nabożeństwo Dni Krzyżowych. Zawsze podczas nabożeństwa mamy też w pamięci i modlitwie naszych bliskich, którzy zakończyli swoją ziemską wędrówkę i są już po drugiej stronie życia, gdzie wierzymy, że radują się z przebywania z Bogiem w niebie.

Na koniec pragnę jeszcze podziękować p. Małgorzacie Mastalerz, pp. Zofii i Markowi Jaskom oraz p. Marioli Nadolnej-Jurewicz za ich zaangażowanie i starannie przygotowanie krzyża do nabożeństwa. Dziękuję kapłanom; ks. infułatowi Marianowi Bronikowskiemu, proboszczowi naszej parafii, ks. Przemkowi Strzelczakowi, wikariuszowi, którzy przybyli na Rynek Praski. Za ich modlitwę, śpiew, skierowane życzliwe słowo. Dziękuję z serca wszystkim, którzy tego dnia byli z nami na wspólnej modlitwie, którzy swoją postawą dali świadectwo prawdziwej wiary w Boga. Oby nas nie zabrało i w przyszłym roku, gdzie ponownie spotkamy się pod praskim krzyżem na wspólnej modlitwie błagalnej. Już dzisiaj wszystkich bardzo serdecznie na tę uroczystość zapraszam.

Łukasz Piotrowski           

 

Zapraszam do obejrzenia 155 zdjęć z procesji do krzyża na Rynku Praskim, które wykonałem 15 maja 2023 roku podczas rozpoczynających się Dni Krzyżowych

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: