2018 – Wspólne kolędowanie w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK

2018 – Procesja Eucharystyczna w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
18 sierpnia 2018
Krużganki klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
18 sierpnia 2018
Udostępnij to:

Sieradz, 13 stycznia 2018

W sobotni zimowy wieczór wielu sieradzan postanowiło swój wolny czas spędzić na wspólnym kolędowaniu, które odbyło się w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu. Również i ja swoje kroki skierowałem do tego bliskiego i drogiego mojemu sercu miejsca, by móc wsłuchiwać się w polskie kolędy w pięknym wykonaniu. Ponadto dane mi było zasmakować w niezwykłych zapożyczonych z siostrzanego kościoła prawosławnego pieśniach bożonarodzeniowych, które pięknie zaśpiewały Siostry Urszulanki SJK wraz ze scholą Gaudium Cantus.

Pomysłodawczynią koncertu była niezastąpiona s. Alina Kulik. W organizację tego wspaniałego wydarzenia wkłada ona całe swoje serce, zawsze dba o to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nie inaczej było i tym razem. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym podczas tak wyjątkowego i przepięknego koncertu nie wykonał kilkudziesięciu zdjęć, którymi pragnę się z państwem podzielić.

Koncerty organizowane w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu przez s. Alinę Kulik, wieloletnią przełożoną sieradzkiego klasztoru przygotowywane są bardzo starannie z dbałością o każdy najmniejszy szczegół; fot. 13 stycznia 2018

Wspólne kolędowanie przyciągnęło wielu słuchaczy z Sieradza; fot. 13 stycznia 2018

Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu, przygotowałem nagranie całego koncertu, dzięki czemu można go w całości odsłuchać na stronie Sieradz-Praga.pl. Kolędę pt. Lulajże Jezuniu wraz z chórem wykonali dwaj młodzi chłopcy Maksymilian i Gracjan, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu. Należą się im gromkie brawa za ich odwagę, piękny śpiew i obecność. Koncert poprowadziła s. Danuta Sakowicz, która na stronie internetowej klasztoru prowadzi bardzo interesującego i ciekawego bloga pt. Z klasztornego skarbca. Rozważania w oparciu o pisma św. Urszuli Ledóchowskiej.

Charyzmatyczna s. Danuta Sakowska, a tuż za nią stoi pomysłodawczyni koncertu s. Alina Kulik; fot. 13 stycznia 2018

Śpiewacy wychwalali Go swoimi głosami i potężnym echem płynęła miła melodia /Syr 50,18/

Siostra Danuta Sakowicz na wstępie koncertu powiedziała:

Dzisiejsze spotkanie ma szczególny charakter. Przede wszystkim chcemy, aby nie był to typowy koncert. Wszystkich zapraszamy do wspólnego śpiewu, żeby wyśpiewać to wszystko, co mieszka w głębi naszych serc. Może to jakiś żal, smutek, może radość, może zachwyt. Pomogą nam w tym niesamowite pieśni kościoła wschodniego wykonane w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Myślę, że jest to dobre przygotowanie do zbliżającego się tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, bo przypomnijmy, iż 18 stycznia zaczynamy ekumeniczną modlitwę. Jest to też odniesienie do często powtarzanych przez Ojca Świętego Jana Pawła II słów, w których mówił  o dwóch Płucach Europy, gdzie wschód jest tym źródłem kontemplacji, a zachód źródłem działania. Jest to też nawiązanie do działalności naszej matki założycielki św. Urszuli Ledóchowskiej, która urodzona w Austrii w rodzinie polsko-szwajcarskiej przemierzyła Europę zachodnią, centralną, wschodnią, północną, by wreszcie osiąść w Polsce, gdzie założyła nasze zgromadzenie i służyła wszystkim, których Pan Bóg stawiał na jej drodze, a teraz stawia na naszej. Co ciekawe, św. Urszula gdziekolwiek się pojawiła, niosła jedność i pokój poprzez to, że głosiła Chrystusa i próbowała zaradzić wszelkim ludzkim biedom.

Na koniec, zanim przejdziecie państwo do oglądania zdjęć i odsłuchania koncertu,  pragnę przytoczyć słowa św. Augustyna, który mawiał: Śpiewać pięknie Bogu to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem.

Łukasz Piotrowski

***

 

***

 

Zapraszam do obejrzenia 80 zdjęć, które wykonałem 13 stycznia 2018 roku w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu podczas wspólnego kolędowania

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia:

Udostępnij to: