Moja Praga / Zamek królewski w Sieradzu. Ścieżka dydaktyczna

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Charłupi Wielkiej
23 listopada 2019
Ks. prał Józef Frątczak (1923-2013)
1 grudnia 2019

Sieradz, 8 marca 2017
aktualizacja: 30 listopada 2019

Wzgórze Zamkowe na Pradze jest kilka kroków od mojego domu. Jest to bardzo ważne miejsce. Na początku XIII wieku znajdował się tutaj zamek królewski, w którym rozgrywały się historyczne wydarzenia. Andrzej Ruszkowski w swoim przewodniku turystycznym Sieradz i okolice napisał: „Wzgórze Zamkowe w świadomości Sieradzan było zawsze symbolem łączności historycznej z Polską Piastów i Jagiellonów, synonimem wielkości i suwerenności naszego państwa”.

Zrewitalizowane w 2014 roku Wzgórze Zamkowe znajdujące się na Pradze jest idealnym miejscem do zapoznania się z jego bogatą historią, która jest nierozerwalną częścią historii Sieradza, 1 marca 2017

Przez wiele lat Wzgórze Zamkowe było bardzo zaniedbane, co można zobaczyć na zdjęciach znajdujących się na stronie. Dzisiaj natomiast dzięki rewitalizacji w 2014 roku odżyło i stało się dla sieradzan miejscem wspólnych spacerów, spędzania wolnego czasu. Z całą pewnością byłoby tam jeszcze piękniej, gdyby odkryta w 1968 roku rotunda była zachowana i wyeksponowana. Niestety, w czerwcu 1989 roku została zasypana i pozostały po niej jedynie fotografie.

Las, piękna przyroda, fosa, otaczająca Wzgórze Zamkowe i wpływająca do rzeki Żeglina sprawiają, że drugiego takiego miejsca w Sieradzu czy okolicy nie znajdziemy. Tutaj możemy się zrelaksować, odpocząć od miejskiego zgiełku, pooddychać świeżym powietrzem, pozachwycać się pięknymi widokami, obserwując przyrodę. Na specjalnie przygotowanych ścieżkach możemy zobaczyć głazy z tabliczkami informującymi o znajdującym się kiedyś w tym miejscu budynku zamkowym. Z tabliczek możemy poznać funkcjonowanie obiektów znajdujących się na terenie dawnego grodu.

Przyznam się, że bardzo lubię spędzać wolny czas na łonie natury, bo przy okazji spacerów mogę lepiej poznawać historię swojego miasta. Pierwszego marca, gdy za oknem czuć już nadchodzącą wiosnę, postanowiłem sfotografować wszystkie tablice informacyjne na Wzgórzu Zamkowym i zaprezentować je na swojej stronie internetowej. Pragnę zachęcić wszystkich Państwa do zapoznania się z nimi i w jakimś, chociaż niewielkim, stopniu do poznania historii wzgórza, a najlepiej do odwiedzenia tego pięknego miejsca, z którego my, sieradzanie, naprawdę możemy być dumni.

Łukasz Piotrowski

 

Zapraszam wszystkich czytelników strony Sieradz-Praga.pl do obejrzenia zdjęć z 1 marca 2017 roku i zapoznania się z historią nieistniejącego już XIII-wiecznego zamku królewskiego zaprezentowanego na specjalnych tablicach informacyjnych ze Wzgórza Zamkowego

 

1. Dzieje zamku

2. Przygródek

3. Mury zamkowe

4. Bunkry z okresu II wojny światowej

5. Kuchnia zamkowa

6. Dom dla służby

7. Gród i drewniano-ziemny zamek (XII w. do poł. XVI w.)

8.Kamienica zamkowa w średniowieczu i u zarania nowożytności (2 poł. XIV w. do 1537 r.)

9. Renesansowa kamienica zamkowa (lata 1537-1588)

10. Kamienica zamkowa po odbudowie (1588 r. do XVIII w.)

11. Kaplica

12. Piekarnia

13. Parkan i baszty

14. Dom sądowy

15. Brama i dom bramny

16. Most i fosa

17. Wieża

 

***

Zobacz także: