2020 – Groby Pańskie w sieradzkich kościołach

2018 – Triduum Paschalne w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
11 kwietnia 2020
Znani sieradzanie / Szymański Jan (1960-2005)
19 kwietnia 2020
Udostępnij to:

Sieradz, 12 kwietnia 2020
Wielkanoc

 

Wesoły nam dzień dziś nastał,
Którego z nas każdy żądał,
Tego dnia Chrystus zmartwychwstał. 

Alleluja, Alleluja.

 

Słowa tej pięknej pieśni mówiącej o zmartwychwstaniu Pana Jezusa rozbrzmiewają w naszych kościołach w każdy niedzielny poranek Wielkanocny. Jednak tegoroczne Święta są zupełnie inne od tych, które znamy. Wielu z nas w trudnych momentach restrykcji i ograniczeń związanych z pandemią pozostaje w domu i stara się chociaż w duchu wiary, samotnie lub w gronie najbliższej rodziny, przy wielkanocnym stole obchodzić pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tym wszystkim, którzy w tegoroczne święta Wielkanocne nie mogą nawiedzić swojego kościoła, pozostając w domach, chciałbym zaprezentować zdjęcia Grobów Pańskich, które wykonałem dzisiejszego dnia, odwiedzając nasze piękne sieradzkie kościoły. Bardzo lubię w takich momentach przebywać w samotności, mam wtedy czas na przemyślenia, rozważania, panuje wówczas tak bardzo wymowna cisza, w której lubię trwać. Mogę wówczas schylić głowę w pokorze i klęknąwszy przed pustym grobem Pana Jezusa, w ciszy serca powiedzieć: Panie, ja w Ciebie wierzę, wierzę w Twoje Zmartwychwstanie i życie wieczne. Pragnę nadal, mój Jezu, z ogromną radością ukazywać na zdjęciach Twój Święty Powszechny Kościół, ze świadomością, że jestem jego malutką i niegodną cząstką, którą Ty ciągle oczyszczasz i przygotowujesz na spotkanie.

Pierwszą świątynią, jaką dzisiejszego dnia odwiedziłem, był kościół pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Następnie udałem się do kościoła pw. św. Anny w Chojnym, gdzie na życzliwość i otwartość księdza proboszcza zawsze mogę liczyć. Stamtąd pojechałem do sieradzkiej Bazyliki Mniejszej, a następnie do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Kolejnym miejscem, które odwiedziłem, był kameralny kościółek pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (przez sieradzan nazywany po prostu „kościółkiem na Brzezinkach”). Ostatnim kościołem na mojej dzisiejszej trasie był kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Męce.

Na koniec pragnę wszystkim moim Czytelnikom życzyć z okazji Świąt Wielkanocnych, aby Zmartwychwstały Chrystus obudził w naszych sercach to, co jeszcze uśpione, ożywił to, co może wydawać się już martwe, i oby Jego słowa poprowadziły nas przez życie do wieczności – z tą radością, o której On sam mówił w Wieczerniku podczas ostatniej Wieczerzy: „Aby radość moja była w was i aby radość wasza była pełna”. Tego Wam i sobie z całego serca życzę.

Łukasz Piotrowski

 

 

: Kościół pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu

 

 

: Kościół pw. św. Anny w Chojnym

 

 

: Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu (Bazylika Mniejsza)

 

 

: Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu

 

 

: Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu

 

 

: Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Męce

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: