Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Fatima cz.3

Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Fatima cz.2
13 lipca 2013
Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Nazare, Fatima, Lizbona
15 lipca 2013
Udostępnij to:

2013 – Portugalia, Fatima, Coimbra, Nazare, Porto, Santiago de Compostela. Ciąg dalszy…
– Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

***

Dzień 6, 14 lipca 2013 r.

Kolejnego dnia naszej pielgrzymki udaliśmy się do niewielkiej wioski Valinhos i Aljustrel, znajdującej się w pobliżu słynnej na cały świat Fatimy. Na rok przed objawieniami Najświętszej Marii Panny Łucja, Franciszek i Hiacynta kilkukrotnie ujrzeli Anioła Portugalii, zwanego też Aniołem Pokoju. Wydarzyło się to właśnie w okolicach Valinhos. Anioł, którego zobaczyły dzieci, polecił im modlić się słowami:

O Mój Boże, wierzę w Ciebie, wielbię Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Błagam Cię o przebaczenie dla tych, którzy nie wierzą w Ciebie, nie wielbią Cię, nie ufają Tobie i nie kochają Cię.

Anioł zachęcał do nieustannego ofiarowywania modlitw i umartwień Najwyższemu, aby wypraszać nawrócenie dla grzeszników i pokój dla Portugalii. Gdy ukazał się po raz drugi, nakazał pastuszkom modlić się słowami przypominającymi słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego:

Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu, Duchu Święty, wielbię Cię z najgłębszą czcią i ofiaruję Ci najdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich tabernakulach świata, jako przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest On obrażany! Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników.

Tego dnia mogliśmy zobaczyć wszystkie te miejsca związane z objawieniami Anioła, który ukazał się pastuszkom, jak również zobaczyć ich domy i miejsca, w których się wychowywali. Z całą pewnością był to dla nas niezapomniany i piękny czas, a ja mogłem go udokumentować na fotografiach.

Następny dzień naszego pielgrzymowania pod Fatimie przywitał nas bardzo ładną pogodą
W miejscu, w którym 19 sierpnia 1917 roku dzieciom po raz czwarty ukazała się Matka Boża, wybudowano niewielką kapliczkę z figurą Maryi. „Biało ubrana Pani” pojawiła się tym razem w pobliżu miejsca, w którym dzieci przed rokiem po raz pierwszy zobaczyły Anioła.

Matka Boża mówiła do Pastuszków w 1917 r.: “Nie obrazajcie więcej Boga, Naszego Pana. On jest już tak bardzo obrażany”. Ukrzyżowanie na dachu Kaplicy Męki Pańskiej w Fatimie, ufundowanej przez węgierskich katolików.
Na wzgórzu Cabeco, w tle rzeźby z 1958 roku upamiętniające pierwsze i trzecie ukazanie się Anioła pastuszkom

A my z żoną jak zawsze na samym końcu naszej pielgrzymkowej grupy
Sprzedaż dewocjonaliów poświęconych objawieniom fatimskim w Aljustrel. Wśród nich szczególnie wyróżniają się typowe dla Portugalii ozdobne ceramiczne płytki, tzw. azulejos

Moja Justyś przed kamiennym domem Manuela Pedra Marto, ojca Franciszka i Hiacynty. Manuel był osobą poważną i bogobojną, cieszył się w okolicy opinią człowieka uczciwego i pracowitego.
Pokój, w którym mieszkała Hiacynta

Łóżko w domu rodzinnym Franciszka, w którym zmarł
Studnia w pobliżu domu rodziców Łucji dos Santos. Umieszczone tu rzeźby upamiętniają widzenie Anioła Pokoju, który właśnie w tym miejscu ukazał się po raz drugi, latem 1916 roku, Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie.

Cała okolica jest bardzo urokliwa. Miało się wrażenie jakby czas tutaj się zatrzymał
Z wioski Aljustrel oddalonej ok 3 km od Fatimy do naszego hotelu pojechaliśmy „ciuchcią” na kołach

Po kolacji, kiedy mieliśmy czas już tylko dla siebie, udaliśmy się z Justynką po raz kolejny na spacer po fatimskim sanktuarium
“Kto posiada miłość jest bogaty, chociaż o tym nie wie” św. Józef z Kupertynu

 

Ciąg dalszy…

– Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

 

***

Ponadto zapraszam do przeczytania moich wspomnień z pielgrzymek:

Udostępnij to: