2022 – Jubileusz 100-lecia obecności Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu

2022 – 412. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Dzień 5 (2022-08-26)
2 października 2022
2022 – Jubileusz 75-lecia Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Sieradzu wraz z poświęceniem nowego sztandaru i nadaniem szkole imienia Tadeusza Tańskiego
4 października 2022
Udostępnij to:

Sieradz, 2 października 2022

 

„Potrzeba nam dobroci, by pociągać innych do Chrystusa”.
(św. Urszula Ledóchowska)

 

W dniu 2 października 2022 roku w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu odbyło się szczególne wydarzenie. Siostry urszulanki obchodziły piękny jubileusz 100-lecia swojej obecności w Sieradzu. Dla naszego miasta to wielki dar od Pana Boga – ta urszulańska posługa. Minęło 101 lat, od dnia 17 kwietnia 1921 roku, kiedy po raz pierwszy przybyła do Sieradza św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Podczas tego pobytu podjęła niełatwą, ale błogosławioną w skutkach decyzję o przejęciu i odbudowie zrujnowanego XIII-wiecznego podominikańskiego klasztoru. Rok później zaczęły przybywać do Sieradza pierwsze urszulanki. I odtąd ich posługa trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Z okazji setnego jubileuszu w przyklasztornym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i wygłosił kazanie pasterz naszej diecezji, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski. Na uroczystość przybyło wiele sióstr z innych domów zakonnych, które w przeszłości miały związek z Sieradzem, m.in. mieszkając i pracując w naszym klasztorze. Swoją obecnością zaszczyciła nas wszystkich m. Beata Mazur – przełożona generalna Zgromadzenia, która jest ósmą następczynią Matki Założycielki.

Cieszę się, że mogłem tę piękną uroczystość 100-lecia obecności sióstr urszulanek w Sieradzu zatrzymać w kadrze aparatu, by chociaż w tak niewielkim stopniu okazać Wam, Kochane Siostry, naszą wdzięczność za to, kim jesteście, i za to, co czynicie – za świetlicę dla dzieci szkolnych, za dbałość o naszą świątynię, za nieustanną życzliwość dla każdego człowieka, a szczególnie za troskę i poświęcenie w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi, w których dostrzegacie cierpiącego Jezusa.

Życzę wam, Drogie Siostry, by Chrystus darzył Was zdrowiem i wytrwałością w realizowaniu Waszego powołania i posługi dla mieszkańców naszego miasta, a Najświętsza Maryja Panna otaczała swoją  matczyną opieką każdego dnia.

*

Zanim przedstawię fotoreportaż składający się z 261 zdjęć, najpierw zaprezentuje klasztor Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu widziany z lotu ptaka. Zdjęcia wykonałem na tydzień przed głównymi uroczystościami w dniu 23 września 2022 roku.

Następnie podzielę się nagraniami, zrealizowanymi podczas uroczystej Mszy Świętej w dniu 2 października 2022 roku – będzie to słowo s. Anny Papierz, przełożonej klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu, ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej, m. Beaty Mazur, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, Pawła Osiewały, Prezydenta Sieradza, oraz Marcina Sośnickiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sieradzu.

Na koniec zapraszam do obejrzenia fotoreportażu, który miałem zaszczyt tego dnia wykonać.

Łukasz Piotrowski

 

***

Klasztor Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu widziany z lotu ptaka; fot 23 września 2022

 

***

Główne uroczystości z okazji 100-lecia obecności Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu odbyły się w klasztorze w dniu 2 października 2022 roku

Słowo wstępne s. Anny Papierz, przełożonej klasztoru sieradzkiego, wygłoszone przed Mszą Świętą
Kazanie z okazji 100-lecia obecności sióstr urszulanek w Sieradzu wygłosił ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej

Słowo m. Beaty Mazur, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK
Słowa podziękowania i życzeń skierowane pod adresem sióstr urszulanek przez Pawła Osiewałę, Prezydenta Miasta Sieradza

W imieniu sieradzkich radnych podziękowania i życzenia złożył Marcin Sośnicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sieradzu

 

***

Fotoreportaż składający się z 261 zdjęć. Przyjemnego oglądania!

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia:

Udostępnij to: