2012 – WIELKI Marsz Manifestacyjny „Obudź się, Polsko”

Filmiki pielgrzymkowe
1 września 2018
Warto zobaczyć / Przystań kajakowa nad rzeką Warta w Sieradzu
7 września 2018
Udostępnij to:

Sieradz, 1 października 2012

W trakcie tegorocznej sieradzkiej pielgrzymki na Jasną Górę, gdy przemierzaliśmy kolejne kilometry, miałem okazję porozmawiania na różne tematy z panem Rafałem Matysiakiem – wiceprezydentem Sieradza, który pielgrzymował razem z nami. Od niego dowiedziałem się między innymi, że 29 września odbędzie się w Warszawie manifestacja protestująca przeciwko dyskryminacji TV Trwam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a także przeciw wydłużeniu przez obecną władzę wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do lat sześćdziesięciu siedmiu, przeciw podnoszeniu – wbrew obietnicom przedwyborczym – podatków i polityce antyrodzinnej rządu PO-PSL. Otrzymałem zaproszenie, by – jeżeli się zdecyduję – pojechać razem z przedstawicielami Solidarności, PiS-u i innymi świadomymi obywatelami z naszego regionu. Nigdy dotąd w takich manifestacjach nie brałem udziału, ale rozważając później naszą rozmowę, doszedłem do wniosku, że jako katolik powinienem być tego dnia razem z tymi, którzy ze względu na swoją wiarę są dyskryminowani, i to w kraju tak bardzo katolickim. Jest to dla mnie sprawa wręcz nie do pojęcia i nie mogę tego zrozumieć. Czasami ze skrywaną zazdrością patrzę na muzułmanów i ich wiarę, na to, że z miłości do swojego Allaha są w stanie oddać życie, a gdy ktoś obraża ich uczucia religijne, potrafią natychmiast reagować.

Postanowiłem wziąć udział w manifestacji, a dodatkowo zrobić mały fotoreportaż z całego przemarszu. Dla tych, którzy z różnych względów nie będą mogli w nim uczestniczyć, a także dla tych, którzy naiwnie sądzą, że sprawy, o które chodzi protestującym, ich nie dotyczą. Z Sieradza do Warszawy pojechały trzy autokary. O godz.10 w Sali Kongresowej odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Sam nie należę do żadnej partii politycznej, ale mając możliwość zobaczenia na żywo, jak taka konwencja wygląda, zdecydowałem się wziąć w niej udział, a przy okazji zobaczyć Salę Kongresową od środka, bo podobna okazja może mi się już nie przytrafić (uśmiech). Po konwencji Prawa i Sprawiedliwości, w której wzięło udział 3 tysiące osób, udaliśmy się na plac Trzech Krzyży, by wziąć udział najpierw we Mszy świętej, a następnie, by w przemarszu ulicami Warszawy dotrzeć na plac Zamkowy.

Imponująca liczba osób oraz różnorodność środowisk, jakie wzięły udział w Marszu „Obudź się Polsko”, mówią bardzo mocno o determinacji Polaków, którzy nie godzą się dłużej na to, co czyni władza. Ze względu na wizualne wrażenie, jakie sprawiał widok maszerujących z lotu ptaka, „Wiadomości” Telewizji Polskiej oraz „Fakty” TVN nie zdecydowały się podać interpretowanej przez siebie liczby uczestników. W TVP 1 powołując się na informacje od organizatorów, mówiono o dwustu tysiącach ludzi, w TVN o dwukilometrowym odcinku marszu, który ciągnął się z placu Trzech Krzyży do placu Zamkowego. Jedna z uczestniczek marszu poinformowała, że nalepki z flagą polską rozeszły się w ilości trzystu tysięcy, co sugerowałoby, że tylu ludzi przykleiło je sobie na piersiach. W rzeczywistości trudno ocenić prawdziwą liczbę maszerujących, mówi się nawet o pół milionie, faktem jest, że była to największa manifestacja polityczna przeprowadzona w stolicy od wielu lat.

Cieszę się, że mogłem być tego dnia w Warszawie i wyrazić swój sprzeciw przeciwko nieprzyznaniu przez KRRiT miejsca na multipleksie TV Trwam, bo nie może być tak, by władza decydowała o tym, co katolicy w katolickim kraju mogą oglądać, a czego nie. Krajowa Rada jest 5-osobowym organem, którego szef został wyznaczony na swoją funkcję przez prezydenta Komorowskiego. Jej statutowym obowiązkiem jest przestrzeganie prawa wolności mediów, ich dostępności i swobodnego działania. Tymczasem z powodów wyłącznie ideologicznych, jak w minionym ustroju, odmówiono prawa dostępu do telewizji cyfrowej katolickiej stacji. Prawie 2,5 miliona protestów wysłali Polacy do KRRiT w tej sprawie. Odbyło się ponad 120 marszów protestacyjnych w różnych miastach Polski (czemu dotąd nie w Sieradzu?) i będą odbywać się dalsze. Obecny marsz pod hasłem „Obudź się, Polsko” w Warszawie połączył w sobie protest w sprawie wolności słowa z innymi nabrzmiałymi krzywdami i niesprawiedliwościami obecnej władzy. Mówili o nich na placu Zamkowym prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący NSZZ „Solidarność”  Piotr Duda, czy wyjątkowo pięknie redaktor Wojciech Reszczyński.

Na zdjęciach, które zamieszczam, można przekonać się, że w przemarszu szli nie tylko starsi ludzie, często pogardliwie nazywani przez rządzącą lewicę „moherami”, ale szły osoby w każdym wieku, zwłaszcza dużo było młodzieży, pięknej, zaangażowanej, świadomej, której udział chciałem szczególnie pokazać.

Łukasz Piotrowski

Zapraszam do obejrzenia 173 zdjęć z Wielkiego Marszu Manifestacyjnego „Obudź się Polsko”, który odbył się 29 września 2012 roku w Warszawie.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: