2018 – Odpust parafialny w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej

Pomniki na ziemi sieradzkiej
2 września 2021
Featured Video Play Icon
Homilie ks. Zygmunta Majdzińskiego. Rok 2021
17 września 2021
Udostępnij to:

Sieradz, 9 września 2018

Zaledwie kilka kilometrów od Sieradza, we wsi Charłupia Mała, znajduje się przepiękne sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Każdego roku w dniu 8 września, kiedy to Kościół katolicki obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafianie i tłumy przybyłych nie tylko z sąsiednich, lecz także z tych znacznie oddalonych miejscowości, pielgrzymów bierze udział w corocznym uroczystym odpuście ku czci Matki Bożej. Jest to największy odpust w naszym regionie. Corocznie uczestniczy w nim kilka tysięcy ludzi. Nie inaczej było i tym razem!

Wstyd się przyznać, ale o tej wspaniałej uroczystości przypomnieli mi moi rodzice… Rankiem jeszcze wahałem się, czy aby na pewno jechać i wziąć udział w uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej. Momentalnie znalazłem tysiące argumentów za tym, by jednak pozostać w domu. Te pokusy i złe myśli zapewne pochodziły od podstępnego szatana, który wszelkimi sposobami chce nas oddzielić od Pana Boga, a przy tym robi wszystko, byśmy na co dzień obierali ścieżki omijające z dala naszego Stwórcę. Na szczęście szybko się otrząsnąłem, oddałem się porannym rytuałom i uzbrojony w aparat fotograficzny udałem się do Charłupi Małej.

Tegoroczny odpust w Charłupi Małej był drugim, w którym było dane mi uczestniczyć. Pierwszy raz na tę uroczystość poszedłem z pieszą pielgrzymką w 2012 roku (relację fotograficzną z tego wydarzenia można zobaczyć na mojej stronie). Jadąc samochodem do Charłupi Małej, napotkałem na utrudnienia: z powodu licznych pieszych pielgrzymek na drogach tworzył się zator. Mijałem starszych odświętnie ubranych ludzi, którzy na swoich rowerach z zawieszonymi na kierownicy krzesełkami pośpiesznie zmierzali do sanktuarium, by tam pokornie uklęknąć i pokłonić się Panu Bogu, a jednocześnie przez wstawiennictwo Matki Bożej, której cudowny obraz znajduje się w sanktuarium, dziękować i prosić o potrzebne łaski dla siebie oraz swoich bliskich.

Na miejscu wyciągnąłem z plecaka aparat i zacząłem fotografowanie. W sanktuarium było już kilka tysięcy ludzi. Wspaniale patrzeć, jak ludzie – niezależnie od wieku – pragną czcić i wielbić Pana Boga. Poczułem ogromną radość w sercu, że mogłem uczestniczyć w tej Bożej uczcie! Trudno było uwierzyć, iż jeszcze kilka godzin wcześniej miałem obiekcje co do tego spotkania z Panem Bogiem i Matką Bożą. Panie Boże, oddal ode mnie te złe myśli, by nigdy nie zatruwały mojego umysłu, bo Ty wiesz, że pragnę należeć tylko do Ciebie. Kiedy dokumentuję takie kościelne uroczystości, czuję przepełniające mnie szczęście, znak, iż czynię to z serca i miłości do Pana Boga. Przemierzając plac parafialny, napotykałem również ludzi, których znam, którzy są mi bliscy. To jest piękne, że potrafimy trwać w naszej wierze, że aktywnie włączając się w takie wydarzenia, mówimy: „TAK” dla Jezusa Chrystusa. Niech ta miłość do naszego Zbawiciela nigdy nie gaśnie.

Pragnę w tym miejscu zaprosić wszystkich, którzy może akurat będą w okolicy Charłupi Małej, do odwiedzenia tego sanktuarium. Wejdźcie do środka i zobaczcie, jakie jest piękne. Spójrzcie na cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej oraz na patriotyczne i religijne obrazy znajdujące się na ścianach wnętrza kościoła. Żadne zdjęcia nie oddadzą piękna tej budowli. Na koniec pragnę również zaprosić do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej (www.CharlupiaMala.pl). Tu znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat historii świątyni i cudownego obrazu. Poniżej prezentuję krótką relację fotograficzną z uroczystości odpustowych. Niech pamięć tego święta ku czci matki Bożej zawsze pozostanie w naszych sercach.

Łukasz Piotrowski

W tym roku nasza ukochana Ojczyzna świętuje 100-lecie Odzyskania Niepodległości dlatego jedna z grup pielgrzymkowych przybyła ma odpust parafialny z flagami Polski. Jeszcze nigdy dotąd Polska nie czuła się tak wolna i niepodległa, jak to ma miejsce dzisiaj.
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, ks. prał. Grzegorz Drzewiecki, wita przybyłych na odpust parafialny pielgrzymów. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej trzymającej na ręku swojego małego syna Jezusa Chrystusa.
We wnętrzu kościoła można zobaczyć wiele wymownych obrazów ukazujących historię naszej Ojczyzny. Dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, za którą należy dziękować Panu Bogu. Trzeba też modlić się za tych, którzy tych czasów nie doczekali. Szczególnie należy pamiętać o ludziach, którzy ponieśli śmierć w niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, którzy pomimo doznanych krzywd i śmierci nie wyrzekli się swojej wiary.
Spójrz, Panie Boże, ilu wiernych przybyło, by uczestniczyć we Mszy św. My Polacy jako dumny chrześcijański naród chcemy żyć każdego dnia Ewangelią.
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp. Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów.
“Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym” /św. Jan Paweł II/. Te słowa są dzisiaj aktualne jak nigdy wcześniej, szczególnie kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Europie.
Wpatrujący się w oblicze Boga ukrytego w Przenajświętszym Sakramencie ks. inf. Marian Bronikowski, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Sieradzu.
Witaj, najmiłosierniejszy Panie, ukryty wśród nas w białej hostii. Od Ciebie pochodzi wszelkie dobro, bo Ty jesteś Najwyższym Dobrem. Jak wielka radość musi panować w sercu kobiety radośnie wpatrzonej w żywego Boga.
Błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił zebranym wiernym bp Stanisław Gębicki.
“Zginamy kolana przed Bogiem – stworzycielem naszym” /Psalm 94/

 

***

Zapraszam do obejrzenia 129 zdjęć z uroczystości odpustowych, które odbyły się 8 września 2018 roku w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: