Groby Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu

Ochrona i rewitalizacja Pragi / 2014 – Rewitalizacja ul. Wschodniej
1 stycznia 2020
Filmiki pielgrzymowe
3 stycznia 2020

Sieradz, 16 stycznia 2015
aktualizacja: 3 stycznia 2020

 

I usłyszałem głos, który z nieba mówił: „Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają – już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny” (Ap 14,13).

Zakładka, którą poświęciłem w całości zmarłym Siostrom Urszulankom SJK w Sieradzu, powstała 16 stycznia 2015. Jednak w 2017 roku staraniem ówczesnej matki przełożonej sieradzkiego klasztoru, s. Aliny Kulik, wszystkie nagrobki zostały wymienione na nowe, piękniejsze i trwalsze, a zarazem bardzo skromne. Betonowe obudowy grobów wymieniono na granitowe, a krzyże, uprzednio również wykonane z drewna, teraz są metalowe. Po środku każdego krzyża umieszczone zostało serce, nawiązujące do nazwy Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Dzisiaj zaprezentuję zdjęcia, które wykonałem 4 listopada 2017 roku, chcąc zachować jak najdłużej pamięć o siostrach, które całe swoje życie złożyły w ręce Boga – jedynego źródła i gwaranta ludzkiego szczęścia, a zarazem zapisały piękną kartę w historii naszego miasta.

Łukasz Piotrowski

Staraniem s. Aliny Kulik, przełożonej sieradzkiego klasztoru, nagrobki Sióstr Urszulanek spoczywających na cmentarzu parafialnym zostały odnowione w 2017 roku; fot. 1 listopada 2018
„Łza za zmarłymi wyparowuje; kwiat na grobie więdnie; modlitwa natomiast dociera aż do serca Najwyższego” (św. Augustyn); fot. 1 listopada 2018

 

+ + +

Sieradz, 16 stycznia 2015

Po raz kolejny pragnę powrócić na nasz stary cmentarz parafialny, będący dla mnie miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, gdzie mogę bardziej bezpośrednio obcować z tymi, których kochałem za ich życia i nadal noszę w sercu, prosząc Boga o miłosierdzie dla nich. Spacerując alejkami cmentarza, możemy oglądać  tu i ówdzie zabytkowe grobowce ludzi zasłużonych dla miasta, ale czy w każdym przypadku zasłużonych dla Pana Boga?

W tej zakładce chciałbym się zatrzymać przy grobach Sióstr Urszulanek SJK, spoczywających wzdłuż dwóch, prostopadle położonych alejek. Na miejscu ich wiecznego spoczynku nie zobaczymy przepychu, bogactwa, pozłacanych pięknych liter, kosztownych płyt granitowych, drogich lampionów i kwiatów, a jedynie bardzo skromne kwatery, wprost urzekające swoją skromnością. Tym, co rzuca się w oczy, jest prostota tych grobów, gdzie najważniejszy element stanowi prosty drewniany krzyż, który tak bardzo ukochały za życia, a na nim tabliczka z imieniem i nazwiskiem zmarłej siostry.

Zawsze z ogromną pokorą spoglądam na nasze Szare Siostrzyczki, na ich życie, skromność, pokorę i bezgraniczne oddanie Panu Bogu. Chciałbym poprzez galerię tych zdjęć zachęcić wszystkich odwiedzających nasz stary cmentarz i przechodzących obok grobów zakonnych do krótkiej refleksji i modlitwy. Spoczywają tu bowiem siostry, które poprzez swoją ziemską posługę i codzienne modlitwy zapisały się w historii Zgromadzenia SJK, ale również i w historii Sieradza. Pragnę na kilku stronach ukazać groby wszystkich Sióstr Urszulanek spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym, tak by każdy mógł dokładnie zidentyfikować miejsce ich wiecznego spoczynku. Wierzę w to mocno, że siostry po śmierci nadal modlą się za nas, grzeszników, i wypraszają u Pana Boga tak potrzebne nam łaski. Módlcie się, Kochane Siostry, również o to, by nasza wiara nigdy nie zgasła, byśmy ukończyli bieg życia, trwając wiernie przy Bogu i Jego nieskończonej miłości.

Łukasz Piotrowski

+ + +

Współczesne zdjęcie grobów Sióstr Urszulanek SJK, spoczywających na sieradzkim cmentarzu parafialnym od strony ulicy Wojska Polskiego; fot. 4 listopada 2017
A to już zdjęcie ukazujące groby Sióstr Urszulanek SJK przed ich wymianą; fot. 19 października 2014

Część I -> W pierwszym rzędzie spoczywają:

s. Halina RODZIEWICZ, s. Celestyna Stanisława PAWLACZYK

s. Witolda Marianna KOZŁOWSKA, s. Ancilla Aniela STROIŃSKA

s. Dolores Maria SOBEL, s. Teresa Anastazja SZRETER

s. Katarzyna Antonina ŁOZDOWSKA, s. Klotylda Władysława CIBURA

s. Matylda Zofia WRÓBLEWSKA, s. Agnes Anna KIZŁO

s. Alfreda Józefa PIOTROWSKA, s. Izydora Stanisława TOMCZYK

s. Stanisława Karolina KUJDA, s. Szczepana Marta BĄK

s. Teresa Stanisława WAJKERT, s. Eryka Cecylia BILL

s. Ferdynanda Maria PYDYNOWSKA, s. Janina Ludwika NOWICKA

s. Teresa Helena Ogórkiewicz, s. Ewelina Stanisława RAJ

s. Małgorzata Rozalia MAGNUS, s Paulina Aniela JASKUŁA

s. Antonina FRONT, s. Petronia Rozalia JASIŃSKA

s. Katarzyna Helena JANUSIK, s. Remigia Katarzyna SZLACHETKA

 

 

W drugim rzędzie spoczywają:

s. Assumpta Agnieszka SZEWCZYK, s. Wanda Helena KRAKOWIAK

s. Eustachia Weronika MARSZAŁKIEWICZ, s. Maria Elżbieta DORKOWSKA

s. Assumpta Maria PARCZEWSKA, s. Helena Anna PLASZCZYK

s. Józefa Maria RUSZCZAK, s. Bożena Łucja SZOSTEK

s. Benedykta Władysława KUROWSKA, s. Stefana Leokadia CUDAK

s. Immakulata Jadwiga DĄBROWSKA, s. Bazylia Józefa SIKORSKA

s. Filomena Feliksa PADUCH, s. Aniela Karolina ŁĄDKA

s. Gonzaga Marianna BĄBOL, s. Ludomira Ewa BEDNAREK

s. Józefa Franciszka KORENTZ, s. Bartłomieja Józefa KUJAWA

s. Weronika Antonina SONTA, s. Barbara Klara KUŹNIK

s. Augusta Genowefa STAWIŃSKA, s. Medarda Stanisława WRÓBLEWSKA

s. Marcjanna Helena BIELAWSKA, s. Małgorzata Józefa KOLASA, s. Alojza Marianna FLISOWSKA

s. Regina Stanisława KOLASA

s. Ancilla Anna MOROZ

 

 

cdn…