2014 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze

Cmentarz parafialny w Sieradzu w czasie Triduum Paschalnego
3 lutego 2019
2018 – 408. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Wspomnienia!
14 lutego 2019
Udostępnij to:

Sieradz, 27 maja 2014

Jakże piękne są chwile, kiedy wspólnie z mieszkańcami prastarej dzielnicy Sieradza, Pragi, udajemy się oddać cześć Panu Bogu i pokornie podziękować za wszystkie otrzymane łaski. Wczoraj – jak to jest już w zwyczaju od kilkudziesięciu lat – wyruszyła z sieradzkiej kolegiaty procesja do krzyża na Rynku Praskim. Prowadził procesję ks. dr Marian Bronikowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, z wikariuszem ks. dr. Michałem Styczyńskim. Ksiądz proboszcz na wstępie powiedział: Dzisiejszy dzień dni krzyżowych ma bardzo wyjątkowy charakter. W Wieczerniku papież Franciszek celebruje Najświętszą Ofiarę. A my gromadzimy się przy krzyżu, którzy postawili nasi praojcowie, aby zaświadczyć swoje przywiązanie do Boga, do Jego Syna Jezusa Chrystusa. Drugi wymiar dzisiejszego dnia – to Dzień Matki. Można powiedzieć, że Dzień Matki rozpoczął się w sposób szczególny przy krzyżu, kiedy Jezus z jego wysokości powiedział do ucznia: „Oto Matka twoja”. Następnie ks. proboszcz poprosił ks. Michała, pełniącego funkcję Dekanalnego Duszpasterza Młodzieży, o wygłoszenie homilii, którą poniżej prezentuję.

Spoglądając dzisiaj na Pragę, widzimy, jak krajobraz tego miejsca ulega pozytywnym przemianom. Wszystkie ulice Pragi zamieniły się w jeden wielki plac budowy, a my, mieszkańcy, musimy uzbroić się w cierpliwość, by przetrwać wszystkie ograniczenia i trudności związane z rewitalizacją. Dla mnie ten czas jest wyjątkowy również z innego powodu – w dniu 14 maja 2014 roku przyszła na świat nasza ukochana córeczka, Klara Piotrowska. Pragnę wyrazić Ci, Panie Jezu, ogromną wdzięczność za dar życia i zdrowia naszego dzieciątka. W tym roku maleńka Klara musiała jeszcze zostać z mamusią w domu, ale już za rok będziemy z żoną i córeczką wspólnie się modlić przy praskim krzyżu. Jest to piękny i święty dla nas czas tworzenia i umacniania się prawdziwej chrześcijańskiej rodziny.


Rożważanie wygłoszone przez ks. dr Michała Styczyńskiego, wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu podczas rozpoczynających się na Rynku Praskim dni krzyżowych, 26 maja 2014

Nasza córeczka, Klara Piotrowska, przyszła na świat 14 maja 2014 roku w Szpitalu im. Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu

Na zakończenie nabożeństwa ksiądz proboszcz, będąc pod wrażeniem prac prowadzonych na Pradze, wyszedł z propozycją, by po ich sfinalizowaniu odprawić na Rynku Praskim dziękczynną Mszę świętą. Księże proboszczu, jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę inicjatywę i cieszymy się, że na Rynku Praskim, gdzie przed wiekami stanęła pierwsza sieradzka, jeszcze drewniana świątynia – zostanie odprawiona Msza święta. Będzie to piękny znak, gdy proboszcz sieradzkiej kolegiaty sprawować będzie Eucharystię w miejscu, gdzie Sieradz i sieradzki Kościół mają swoje początki. My, mieszkańcy Pragi, zrobimy wszystko, by do tego wyjątkowego wydarzenia odpowiednio się przygotować. A już dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za to, że możemy z dumą pokazywać światu swoją miłość do Boga, manifestując przywiązanie do wiary w dzisiejszym, coraz bardziej zlaicyzowanym świecie.

Łukasz Piotrowski

Zapraszam do obejrzenia 123 zdjęć z procesji do Krzyża na Rynku Praskim, wykonanych 26 maja 2014 roku.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: