2023 – Wiosna w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Droga Krzyżowa w przyklasztornym kościele Sióstr Bernardynek pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Józefa w Warcie. Rozważania s. Józefy Marii Revai
17 lutego 2024
2024 – I rocznica ustanowienia Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu – Sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji włocławskiej
22 marca 2024
Udostępnij to:

Sieradz, 3 marca 2024

 

„Wiosna pokazuje, co Bóg może zrobić z szarym i brudnym światem” (Virgil A. Kraft).

 

Pomimo, że wciąż mamy jeszcze kalendarzową zimę, to już za oknem możemy doświadczać coraz częściej  wiosennej pogody. Pojawiają się w ogrodach pierwsze przebiśniegi i krokusy. Drzewa zaczynają wypuszczać liście oraz pączki, które niebawem nabiorą pięknego i żywego koloru. Jednym słowem przyroda budzi się do życia i po ciemnych, krótkich i zimnych dniach zimy, wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy, kiedy w pełni przyjdzie najpiękniejsza z pór roku – wiosna.

Dla mnie jest to też czas, kiedy częściej sięgam po aparat i kiedy jest to tylko możliwe, oddaję się swojej pasji do fotografii. Zawsze wielką radość sprawiają mi jednodniowe wycieczki, podczas których mogę, na tyle, na ile pozwala mi czas, nie tylko odwiedzać najpiękniejsze zakątki naszej ojczyzny, ale i dzielić się poprzez swoją stronę internetową wykonanymi zdjęciami.  Tak jest chociażby dzisiaj, kiedy chciałbym zaprezentować swój fotoreportaż z Łazienek Królewskich w Warszawie, które odwiedziłem 12 maja 2023 roku.

Łazienki Królewskie zostały założone w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Są one jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Nazywane często „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie” i w tych słowach jest coś prawdziwego, bo to miejsce urzeka swoim niezwykłym i magicznym pięknem. Ponad 70 ha zieleni i wspaniałe XVIII-wieczne pałace i pawilony tworzą miejsce o wyjątkowym uroku. Po więcej ciekawych informacji zapraszam już do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej; www.lazienki-krolewskie.pl  i zapoznania się z jakże bardzo bogatą ich historią.

Pierwszy raz Łazienki Królewskie odwiedziłem wraz ze swoją klasą podczas wycieczki szkolnej do Warszawy w 1993 roku, miałem wówczas 10 lat. Następnie do tego miejsca powróciłem 4 sierpnia 2010 roku, kiedy przyjechałem do Warszawy z kolegą i bratem, by wziąć udział w 10-dniowej pielgrzymce żołnierskiej na Jasną Górę. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z tamtych już odległych lat. Pozostały piękne wspomnienia z beztroskich chwil i uczuć, które towarzyszyły nam w młodości.

Nasza klasa 3c na wycieczce szkolnej przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ten stojący gagatek pierwszy z lewej strony, to ja (uśmiech); fot. 1993 rok.
W dniach 5-14 sierpnia 2012 roku wraz z kolegą Marcinem (pierwszy z lewej) i moim bratem Dominikiem braliśmy udział w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej „Wojska Polskiego” na Jasną Górę. Dzień wcześniej po przybyciu do Warszawy odwiedziliśmy Łazienki Królewskie.
A to już wspólne zdjęcie z pięknym pawiem, którego spotkaliśmy podczas spaceru
Po 30 latach od pierwszego odwiedzenia Łazienek Królewskich ponownie powróciłem tutaj, tym razem jednak z aparatem (uśmiech); fot. 12 maja 2023

Nieprzypadkowo wybrałem się do Łazienek Królewskich wiosną, bo to właśnie o tej porze roku, moim zdaniem, jest tam chyba  najpiękniej. Mój pobyt w Łazienkach trwał kilka długich godzin i skupiał się jedynie na ukazaniu walorów przyrodniczych. Chciałem nie tylko przy tak przepięknej pogodzie, która tego dnia była,  ale i bez pośpiechu rozkoszować się tym niezwykłym miejscem, znajdującym się na mapie Warszawy. I tak też było. Nie wchodziłem już natomiast do pięknie odrestaurowanych muzeów, które znajdują się na terenie Łazienek, bo po prostu brakło by mi na to czasu. Zresztą przy takiej pogodzie jedyne, czego pragnąłem, to obcować z przyrodą. Warto tutaj przyjechać z rodziną, albo nawet samemu, tak jak ja to uczyniłem i właśnie wiosną doświadczyć  unikalnego piękna natury obecnego w Łazienkach Królewskich.

Łukasz Piotrowski

 

***

 

Zapraszam na spacer po magicznym miejscu, gdzie czas płynie zupełnie inaczej
Łazienki Królewskie, to niezwykłe miejsca, gdzie możemy poczuć niesamowitą bliskość natury
Pałac Myślewicki, jeden z najważniejszych budynków Łazienek Królewskich. Przez wiele lat pełnił oficjalne, reprezentacyjne funkcje.
Przed budynkiem na klombie rośnie niezwykła odmiana tulipanów; „Royal Łazienki”, które posadzono w najbardziej reprezentacyjnych miejscach parku
Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków
Zegar słoneczny przy fontannie na tarasie południowym Pałacu na Wyspie. Został ustawiony w 1786 r., i co ciekawe upamiętnia imieniny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (8 maja).
Trudno wyobrazić sobie wiosnę bez kwitnących lilaków, który często nazywany jest bzem. Jego piękny zapach umila spacery, a bukiety bzu lilaka często wnoszą wiosnę do naszych domów.
W Łazienkach Królewskich można spotkać wiele kolorowych kompozycji kwiatowych tworzące klomby
Piękną ozdobą parku są rzeźby, usytuowane wokół pałacu. Są to postacie damskie i męskie, mitologiczne. Ich wspaniałe sylwetki, pełne dostojeństwa, przyciągają wzrok odwiedzających.
Pomnik Henryka Sienkiewicza (1946-1916), pisarza, publicysty, działacza społecznego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest jednym najpopularniejszym pisarzy polskich.
Pamiątkowe zdjęcie oczywiście musi być (uśmiech)
Po kanałach wodnych możemy odbyć rejs gondolą
W łazienkowskich ogrodach spotkać można pawie o białym upierzeniu
Wiewiórki są nieodłączną częścią parku
Są też i białe łabędzie…
I kaczki mandarynki, które składają jaja w dziuplach na wysokości kilku, a nawet kilkunastu metrów
Można tutaj odpocząć i odetchnąć od zgiełku miasta, a harmonia z naturą z pewnością da nam spokój wewnętrzny, jakiego w zabieganej stolicy często brakuje
Posąg Jutrzenki przedstawia boginię zorzy polarnej i świtu. Jest ona przedstawiona jako młoda, naga kobieta wypatrująca porannego brzasku.
Nowa Pomarańczarnia (albo Nowa Oranżeria). Została wybudowana w 1860 roku według projektu Adama Adolfa Loeve i Józefa Orłowskiego z żeliwa i szkła.
Mieści się tutaj restauracja Belvedere
W oddali świątynia Sybilli, zwaną początkowo Grecką lub Świątynią Diany, wzniesiono na tyłach Belwederu w 1822 roku
Wczesną wiosną w Łazienkach jest niesamowicie zielono. Idealne miejsce do relaksu i spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Belweder, jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce, to miejsce ważnych dla naszego kraju wydarzeń, przez które przewinęło się szereg postaci z kart podręczników
Przy Belwederze znajduje się okazały pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867–1935), który był jednym z najbardziej zasłużonych oraz najważniejszych bohaterów narodowych.
W pobliżu Pałacu Belwederskiego i Alei Ujazdowskich stoi pomnik Fryderyka Chopina (1810-1849), wybitnego polskiego kompozytora. To najbardziej znany na świecie polski monument.
Autorem pomnika jest wybitny malarz, rzeźbiarz i muzyk przełomu XIX i XX w., Wacław Szymanowski
Na terenie Łazienek Królewskich znajduje się również Ogród Chiński
Biały Dom był pierwszą budowlą na terenie Łazienek wzniesioną od podstaw na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

 

Zapraszam do obejrzenia 165 zdjęć, które wykonałem 12 maja 2023 roku, w jednym z najbardziej ulubionych miejsc warszawiaków i nie tylko – Łazienkach Królewskich.

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: