2022 – Niedziela Palmowa w Bazylice Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu

2022 – Droga Krzyżowa ulicami Sieradza
9 kwietnia 2022
2022 – Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
15 kwietnia 2022
Udostępnij to:

Sieradz, 10 kwietnia 2022

“Błogosławiony Król,
który przychodzi w Imię Pańskie”. (Łk 29,28-40)

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa jest świętem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Jak podaje Pismo Święte, Jezus przybył do Jerozolimy razem z apostołami i był witany przez tłumy mieszkańców, którzy uznali go za Syna Dawidowego. Jezus przejechał przez Jerozolimę na osiołku, a ludzie rzucali mu pod nogi gałązki palmowe i oliwne.

Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową urządzane są bardzo uroczyste procesje kościelne, gdzie wierni z radością witają Chrystusa. – Tak samo, jak Go witały tłumy przy wjeździe do Jerozolimy. Witali Jezusa jako kogoś niezwykłego, jako Mesjasza i Króla, potomka Dawida, tak samo my, przynosząc palmy do kościoła, wyznajemy naszą wiarę i z radością witamy Chrystusa, który nieustannie do nas przychodzi. Podnosząc w górę palmy, wyznajemy, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem i Królem.

Jest mi ogromnie miło, że ten szczególny dzień mogłem po raz kolejny uwiecznić na swoich 87 fotografiach. Poświęcenia palm dokonał w dniu 10 kwietnia 2022 roku ks. infułat dr Marian Bronikowski, proboszcz pw. Bazyliki Mniejszej w Sieradzu.

Łukasz Piotrowski

 

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: