Parafia pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu / 2014 – Triduum Paschalne

Ks. prał Władysław Mikołajewski (1840-1929)
6 grudnia 2018
Święci na każdy dzień / 24 grudnia – św. Szarbel Makhlouf – pustelnik z Libanu
8 grudnia 2018
Udostępnij to:

 

Wielki Piątek: Liturgia Męki Pańskiej
18 kwietnia 2014 roku
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Kościół obchodzi ten dzień jako dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia (nabożeństwo Wielkiego Piątku), która celebruje pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa zabitego na krzyżu. Przedtem był On biczowany, poddany mękom, zmuszony do dźwigania krzyża, ukrzyżowany i wyszydzany. Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. W tym dniu wierni koncentrują się na rozważaniu ewangelicznego opisu Męki Pańskiej i śmierci Chrystusa na krzyżu, a następnie na adoracji i uczczeniu Krzyża Świętego. Liturgia podkreśla bardziej chwałę odkupienia przez Krzyż niż poniżenia przez Mękę.

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, eucharystyczne ciało Chrystusa – czyli Najświętszy Sakrament – przenoszone jest do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywane tam aż do porannej niedzielnej mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do celebracji zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Piątek jest w całym katolickim świecie dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła, należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: raz w ciągu dnia do syta i dwa razy po trochu. Niektóre osoby przez cały ten dzień dobrowolnie wstrzymują się od jedzenia i picia lub piją tylko czystą wodę i spożywają trochę suchego chleba.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: