2019 – Droga Krzyżowa na krużgankach klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu

Warto zobaczyć / Most kolejowy w Sieradzu
5 marca 2022
2022 – Droga Krzyżowa na krużgankach klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
11 marca 2022
Udostępnij to:

Sieradz, 23 marca 2019

W piątek 16 marca 2019 roku udałem się do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, by wraz z innymi mieszkańcami naszego miasta uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, odprawianej na krużgankach.

W środę popielcową (6 marca 2019 roku) katolicy na całym świecie rozpoczęli od posypania swoich głów popiołem okres Wielkiego Postu. Jest to szczególny czas pokuty i nawrócenia. Popiół symbolizuje prawdę, że wszystko, co materialne i doczesne, przemija. W tym okresie dla wielu ludzi czas jakby zwalnia, a wzrok częściej niż zwykle kieruje się ku „Drzewu Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata”.

“Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica. Każde cierpienie ma sens – prowadzi do pełni życia”. Piękny krucyfiks z ukrzyżowanym Panem Jezusem znajduje się na krużgankach klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu; fot. 15 marca 2019
“Człowiek nigdy nie jest tak wielki, jak wtedy, kiedy klęczy przed Bogiem”; św. Jan XXIII

Wielu ludzi w każdy piątek Wielkiego Postu udaje się do kościoła, by wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Tak jak ponad 2000 lat temu, również i dzisiaj chcemy trwać przy naszym Zbawicielu, który poprzez śmierć na krzyżu pokonał śmierć. Możliwość zatrzymania w kadrze aparatu – po raz kolejny – tego nabożeństwa i potem podzielenia się wykonanymi zdjęciami, stanowi dla mnie wielką radość.

Nasze ziemskie życie jest tylko krótkim etapem w drodze do spotkania z Jezusem Chrystusem i od tego, jaką drogą pójdziemy, będzie zależało nasze życie wieczne. Wielu z nas boi się cierpienia, choroby, nieszczęśliwych wypadków – wszystkiego, co sprawia, że zaczynamy myśleć o śmierci. Jednak nie możemy odrzucać krzyża, bo każde cierpienie, jak brzmią słowa jednej z pieśni religijnych, „ma sens i prowadzi do pełni życia”. Tą pełnią życia jest nie kto inny, jak sam Jezus Chrystus.

Kiedy fotografuję Drogę Krzyżową i spoglądam na modlących się ludzi, z których każdy na swój własny sposób ją przeżywa, to w sercu nieraz mówię do Pana Jezusa: Panie, spójrz na tych, którzy podczas tej Drogi Krzyżowej idą za Tobą, którzy swój czas ofiarują Tobie, którzy się Twojego krzyża nie wstydzą, dając świadectwo o Tobie również innym. Spójrz, Panie, na tych, co pomimo starości, choroby przychodzą do Ciebie, chcąc niejako pomóc Ci dźwigać ten krzyż, na którym niesiesz nasze ludzkie grzechy. Dziękuję Ci, Panie Jezu, że jestem tu i teraz, że trzymam w ręku aparat i mogę o Tobie mówić poprzez swoje zdjęcia. Chcę przy Tobie, Panie Jezu, trwać zawsze i dopóki starczy mi sił, będę to czynił, robiąc zdjęcia dokumentujące miłość do Ciebie, bo Cię kocham, mój Jezu.

Siłą każdej modlitwy, a różańca w szczególności, jest to, że zbliża nas do Boga
Stare krużganki podominikańskiego klasztoru jak mało które miejsce pozwalają przeżywać Mękę Pana Jezusa
Ściany krużganków zdobią stare i przepiękne obrazy Drogi Krzyżowej autorstwa J. Balukiewicza, namalowane w 1899 roku
Od 2 kwietnia 1922 roku klasztor należy do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, założonego przez św. Urszulę Ledóchowską. Na zdjęciu uczestnicząca w nabożeństwie Drogi Krzyżowej s. Kamila.
„Oto drzewo Krzyża. Oto drzewo, na którym Chrystus, Syn Boga Żywego, Chrystus, Syn Maryi z Nazaretu, dokonał odkupienia świata”
W piątek 16 marca 2019 roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził franciszkanin o. Hugon

Przypominam, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK jest odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 17. Starajmy się tego dnia wygospodarować kilkadziesiąt minut, by towarzyszyć cierpiącemu Panu Jezusowi, który umarł za nasze, moje i Twoje, grzechy. Zachęcajmy również do gorliwszej wiary. Pan Jezus czeka na nas zawsze, szczególnie na tych, którzy gdzieś w swoim życiu się pogubili i zeszli na złą drogę. A spoglądając na Krzyż, nie patrzmy na niego przez pryzmat narzędzia śmierci – lecz zwycięstwa.

Łukasz Piotrowski  

 

Zapraszam do obejrzenia 84 zdjęć z nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które wykonałem 15 marca 2019 roku w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: