2012 – 75 lecie koronacji cudownego obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej

2021 – Wojskowe Powązki w Warszawie podczas Świąt Wielkanocnych
23 kwietnia 2021
2019 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze
9 maja 2021
Udostępnij to:

Sieradz, 9 września 2012

Miło mi zaprosić wszystkich czytelników do obejrzenia zdjęć z uroczystości odpustowych, które odbyły się 8 września 2012 roku  w pięknym Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej, gdzie proboszczem jest ks. prałat Grzegorz Drzewiecki.

W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz 75-lecia koronacji cudownego obrazu koronami ofiarowanymi przez papieża Piusa XI. Były to największe i najważniejsze uroczystości w parafii, które odbyły się 8 września 1937 roku i pozostały w pamięci najstarszych parafian. Z okazji tak pięknego jubileuszu oraz święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny postanowiłem uroczystość udokumentować, wykonując zdjęcia od momentu wyjścia pielgrzymki z sieradzkiej kolegiaty, a na błogosławieństwie udzielonym w charłupskiej świątyni przez ks. biskupa Stanisława Gębickiego skończywszy.

Przed wyjściem na pielgrzymi szlak pątnicy zebrali się w sieradzkiej kolegiacie o godz. 8 na Mszy św., którą sprawował ks. Damian Bułakowski, a słowo do wiernych wygłosił ks. prałat senior Józef Frątczak, były proboszcz sieradzkiej fary. W tym roku pielgrzymkę z kolegiaty poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski, którego miałem przyjemność poznać podczas tegorocznej pielgrzymki do Częstochowy, jako że pielgrzymuję  na Jasną Górę już od kilku lat. Ksiądz Jarosław dał się poznać jako świetny kierownik, gorliwy kapłan o szlachetnym, otwartym sercu, a także świetny mówca z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru (uśmiech). Dlatego ucieszyłem się, ujrzawszy, że do Maryi poprowadzi nas kapłan-pielgrzym.

Z Sieradza do Charłupi Małej wyruszają trzy grupy pielgrzymów. Z parafii pw. Wszystkich Świętych, z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego i z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, przy czym dwie pierwsze łączą się ze sobą przy sieradzkim cmentarzu. W drodze do sanktuarium śpiewane są pieśni Maryjne, jak również odmawiany jest wspólnie różaniec. Pięknym świadectwem dla młodego człowieka jest widok pielgrzymujących wraz z nami osób niepełnosprawnych, starszych, a także rodziców idących z małymi dziećmi i dających im w ten sposób dowód żywej wiary, której dzisiejszy świat tak bardzo potrzebuje. Odczuwam wtedy dumę z tego, że jestem katolikiem, że należę do wielkiej wspólnoty ludzi wierzących i mogę służyć Panu Bogu, i o Nim mówić.

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, który przypada na 8 września, jest wielkim wydarzeniem dla mieszkańców Charłupi Małej, jak również sąsiednich miejscowości. Każdego roku w sumie odpustowej bierze udział kilka tysięcy wiernych. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12 przewodniczył ks. biskup Stanisław Gębicki, a homilię wygłosił ks. biskup Bronisław Dembowski. Udział wzięło również kilkudziesięciu kapłanów z okolicznych parafii, poczty sztandarowe, asysta, chór parafialny, władze miasta, służby mundurowe. Wielu kapłanów w czasie Eucharystii służyło posługą w konfesjonałach, jednając grzeszników z Bogiem, również sam skorzystałem z tego pięknego daru, jakim jest sakrament pojednania. Dodam, że w uroczystościach odpustowych wzięło również udział sporo osób, które pielgrzymują każdego roku na Jasną Górę, dając świadectwo swojej wiary i przynależności do Kościoła. Dla mnie zaś był to w ogóle wyjątkowy dzień, jako że po raz pierwszy miałem przyjemność pielgrzymować pieszo z Sieradza do Charłupi Małej, a przy okazji wykonać dokumentujące uroczystość zdjęcia. Teraz więc nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich do obejrzenia mojego niewielkiego fotoreportażu.

Łukasz Piotrowski

 

Zapraszam do obejrzenia 185 zdjęć z uroczystości odpustowych, które odbyły się 8 września 2012 roku w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej, w dniu 75-lecia koronacji cudownego obrazu.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: