2022 – Łódzkie zoo

2022 – Boże Ciało w Spycimierzu
20 czerwca 2022
Poznaję Boży świat / 2021 – Hiszpania, Camino del Norte. Dzień 4 – Laredo, 26 km / łącznie 81 km
27 czerwca 2022
Udostępnij to:

Sieradz, 21 czerwca 2022

W dzisiejszy pochmurny i chłodny poranek postanowiłem wrócić do swego spontanicznego wyjazdu w dniu 16 maja do odnowionego łódzkiego ogrodu zoologicznego. Przypomnę, że Łódź jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce i znajduje się jedynie 60 km od Sieradza, toteż z uwagi na bliską odległość nie musiałem się jakoś specjalnie przygotowywać. Lubię takie spontaniczne wyjazdy i często, kiedy mam trochę wolnego czasu, a pogoda zachęca do wyjścia – biorę aparat do ręki i ruszam, by odwiedzić kolejne interesujące miejsce na mapie Polski.

W 2020 roku zwiedziłem największy w Polsce ogród zoologiczny, który znajduje się we Wrocławiu. Żyje w nim ponad 12 tysięcy zwierząt, a największą atrakcją z całą pewnością jest nowoczesne afrykarium, które robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Jeśli jesteście zainteresowani fotoreportażem z wrocławskiego zoo, kliknijcie tutaj.

W łódzkim zoo bywałem już wcześniej, nawet jako małe dziecko. Jednak w ostatnim czasie łódzki ogród zoologiczny przeszedł ogromną metamorfozę, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło w kwietniu br. O ile we wrocławskim zoo głównym obiektem jest afrykarium, to w łódzkim zoo jest nim orientarium – prezentujące faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Cały kompleks ma wielkość 10 boisk piłkarskich, stąd mogę zapewnić, że naprawdę robi wrażenie.

Wewnątrz orientarium można podziwiać najdłuższy (26 metrów) w kraju tunel podwodny. W siedmiu zbiornikach pływają m.in. jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra. Jedną z największych atrakcji orientarium jest m.in. słoniarnia, gdzie mieszka największy i najstarszy słoń indyjski w Europie – Aleksander i jego kompan – Taru.

W całym ogrodzie zoologicznym, jak podaje biuletyn informacyjny, żyje 3350 zwierząt, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem. Warto szczególnie z dziećmi wybrać się do zoo i  podziwiać ogromną różnorodność zwierząt. W całym obiekcie są też place zabaw dla dzieci, park linowy, sklepiki z pamiątkami oraz wiele restauracji. Z całą pewnością podczas zwiedzania nikt z dorosłych czy dzieci na nudę nie będzie narzekał.

Mam nadzieję, że swoim fotoreportażem zachęcę was do odwiedzenia łódzkiego ogrodu zoologicznego, który znajduje się przy ul. Konstantynowskiej 8/10. Spędzicie w nim niezapomniane chwile i pobyt ten na długo zapisze się w waszej pamięci.

Łukasz Piotrowski

Ogród zoologiczny w Łodzi powstał w 1938 roku, a w 2018 roku zostało wydane pozwolenie na jego gruntowną modernizację
Przed wejściem do zoo znajduje się szczegółowa mapa, która ułatwi nam poruszanie się po całym kompleksie
Pamiątkowe zdjęcie przed wybiegiem dla lemurów, które na wolności żyją na Madagaskarze
„W świecie ptaków” możemy podziwiać m.in. orłana, największego bielika świata, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 m
Żyrafa Rothschilda, zwana również ugandyjską lub żyrafą Baringo (od nazwy jeziora Baringo w Kenii) to najwyższy podgatunek wśród ssaków lądowych
A to urocze śpiące stworzonko – to panda mała
Jest również tygrys syberyjski, należący do największych dzikich kotów świata. Prowadzą one samotniczy tryb życia i łączą się w pary jedynie na czas godów. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych szacuje, że w naturze pozostało jedynie około 400 osobników.
Dwa leniwce dwupalczaste można zobaczyć w pawilonie „Wydry i mrówkojady”. Leniwce to zwierzęta nadrzewne. Poruszają się grzbietem w dół, zwisając z gałęzi drzew. Co ciekawe, gatunek ten nie reguluje swojej temperatury przez zmianę tempa metabolizmu, ale przez przechodzenie ze słońca do cienia. Środowiskiem naturalnym leniwców jest las równikowy Ameryki Południowej i Środkowej. To gatunek zagrożony wyginięciem.
Cały ogród zoologiczny przeszedł w ciągu ostatnich kilku lat ogromną przemianę. Z prawej strony widać orientarium do którego za chwilę zajrzymy.
Jedną z największych atrakcji orientarium jest podwodny tunel o długości 26 metrów, gdzie możemy podziwiać jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra
A tu już widzimy największy w Europie wybieg dla słoni indyjskich
Słoń z lewej strony nosi imię Aleksander i jest jednym z największych słoni żyjących w Europie. Ma ponad 3 metry wysokości i waży ponad 6 ton. Spójrzcie tylko, jaki ma ogromny cios. Młodszy od niego słoń z prawej strony to Taru, który do łódzkiego zoo przybył w marcu br.
Orientarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających
Tak prezentuje się nowe kąpielisko dla pingwinów przylądkowych
W 2019 roku do łódzkiego zoo wprowadziły się dwa ważące po ćwierć tony hipopotamy karłowate, które mają przed sobą poważne zadanie – przedłużyć gatunek
Wiele wybiegów w zoo jest wciąż w stanie modernizacji. Dopiero po zakończeniu prac będą mogli w nich zamieszkać nowi lokatorzy.
Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się również mini-zoo, gdzie dzieci mogą np. pogłaskać lub nakarmić małe kózki.
Zmęczeni zwiedzaniem chętnie korzystają z wielu restauracji na terenie zoo.

 

***

Zapraszam do obejrzenia 200 fotografii, na których przedstawiam mieszkańców łódzkiego ogrodu zoologicznego. Zdjęcia wykonałem w dniu 16 maja 2022 roku.

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: