2022 – Święta Góra Grabarka. Obchody święta Przemienienia Pańskiego w dniu 18–19 sierpnia br. / Wstęp!

2022 – 412. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Dzień 4 (2022-08-25)
4 września 2022
2022 – Święta Góra Grabarka z widoczną cerkwią pw. Przemienienia Pańskiego widziana z lotu ptaka
6 września 2022
Udostępnij to:

Zobacz także fotorelację ze Świętej Góry Grabarka: 

: Wstęp
: Święta Góra Grabarka z widoczną cerkwią pw. Przemienienia Pańskiego widziana z lotu ptaka
: Pielgrzymi zmierzający na Świętą Górę Grabarka
: Spacer pośród przybyłych pielgrzymów na Świętą Górę Grabarka
: Cudowne źródełko w Grabarce
: Krzyże wotywne na Świętej Górze Grabarka
: Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarka

***

 

Święta Góra Grabarka, 18–19 sierpnia 2022

Święta Góra Grabarka to miejsce, dokąd od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710 r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana i upiększana dotrwała do 1990 r., kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 r.

Grabarka.pl

 

Główna cerkiew monasterska pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to główna świątynia na Świętej Górze Grabarce odbudowana po podpaleniu w 1990 roku. fot. 19 sierpnia 2022 r.

Święta Góra Grabarka jest sercem prawosławia w Polsce i dla swoich wyznawców jest tym, czym dla nas katolików jest Jasna Góra. Święta Góra Grabarka jest prawosławnym sanktuarium położonym na wzgórzu niedaleko miejscowości Siemiatycze i Drohiczyn, w południowo wschodniej części Białostocczyzny, w województwie podlaskim i jest oddalona od mojego miasta – Sieradza, o ok. 370 km. Nazywana jest często wzgórzem krzyży, z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące. Miejsce niesamowite. Miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić.

Byłem bardzo podekscytowany tym, że w dniach 18-19 sierpnia 2022 roku mogłem nie tylko uczestniczyć w uroczystych obchodach święta Przemieniania Pańskiego, które jest jednym z najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym, ale i utrwalić je na swoich fotografiach. O Świętej Górze Grabarka wiedziałem jedynie z różnych publikacji i zdjęć, które można znaleźć chociażby w Internecie. Jednak nigdy, w tym świętym miejscu dla wyznawców prawosławia w Polsce, nie było dane mi być. Aż do teraz…

Swój wyjazd zaplanowałem wcześniej tak, żeby na Grabarce spędzić 2 dni. Chciałem mieć nieco więcej czasu nie tylko na spokojne zapoznanie się z tym miejscem, ale i wzięcie udziału w święcie Przemienienia Pańskiego wraz z kilkoma tysiącami przybyłych pielgrzymów.

Do Grabarki dojechałem przed południem 18 sierpnia br. i od razu po zaparkowaniu samochodu na pobliskim „polnym parkingu” mogłem udać się ze swoim aparatem na spacer po Świętej Górze. Już od samego rana pielgrzymi z całymi rodzinami bardzo licznie przybywali na Grabarkę, a wielu z nich szło w pieszych pielgrzymkach m.in. wojskowej. Będąc na miejscu mogłem porozmawiać z osobami wyznania prawosławnego, dzięki czemu mogłem nieco więcej dowiedzieć się o tym świętym miejscu, tak przecież licznie odwiedzanym przez wiernych kościoła prawosławnego. Warto nadmienić, że kościół prawosławny w Polsce liczy ponad 500 tys. wiernych zamieszkujących głównie na wschodzie Polski. Podczas tych dwóch dni doświadczyłem i zobaczyłem, z jakim ogromnym szacunkiem i czcią wyznawcy prawosławia darzą to miejsce. Było to dla mnie bardzo ważne przeżycie, tym bardziej, że w czerwcu tego roku odbyłem pielgrzymkę śladami św. Pawła do Grecji, która to jest krajem w zdecydowanej większości wyznania prawosławnego.

Podczas całego mojego pobytu na Świętej Górze Grabarka zrobiłem, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia, bardzo wiele zdjęć, dlatego pozwolę sobie je zaprezentować w kilku zakładkach tak, by zdjęcia prezentowały się w sposób bardziej przejrzysty i chronologiczny.

Święta Góra Grabarka widziana z lotu ptaka. Pieczę nad tym świętym miejscem sprawują siostry z monasteru Świętych Marty i Marii.
Na uroczystość Przemienienia Pańskiego wielu wiernych niosących krzyże wotywne przybyło w pieszych pielgrzymkach
Święta Góra Grabarka słynie także z uzdrawiającego źródełka, które bije u stóp góry. Wierni obmywają się nią, aby oczyścić się z chorób.
Pątnicy noszą krzyże, by po obejściu na kolanach głównej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego na wzgórzu postawić je w różnych intencjach
Wśród porośniętych drzew znajduje się ogromna liczba krzyży wotywnych. Mówi się, że jest ich tutaj ok. 10 tys. Te wszystkie znajdujące się tutaj krzyże zrobiły na mnie szczególnie ogromne wrażenie.
Już o świcie w dniu święta Przemienienia Pańskiego wielu ludzi przybywało na Grabarkę
Zgodnie z tradycją w dniu święta Przemienienia Pańskiego święcone są owoce, w tradycji greckiej głównie winogrona, a w tradycji słowiańskiej głównie jabłka
Byli i tacy, którzy noc spędzili pod gołym niebiem
Wielu wiernych ustawiało się od samego rana w kolejkach i przystępowało do spowiedzi
Liturgii święta Przemienienia Pańskiego w dniu 19 sierpnia 2022 roku przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – metropolita Sawa. Kazanie wygłosił ks. Marek Jurczuk – proboszcz parafii św. Dymitra w Hajnówce. Szczególnym gościem był metropolita wileński i litewski – Innocenty (drugi z lewej).

Mam nadzieję, że fotografie, które zaprezentuje poniżej, chociaż w jakimś niewielkim stopniu oddadzą nie tylko mistykę tego świętego miejsca, jakim jest Święta Góra Grabarka, ale i ukażą wiarę ludzi wyznania prawosławnego podczas rytuałów religijnych.

Pomimo, że na Grabarce spędziłem dwa niezapomniane dla mnie dni, to jednak nie wszystko udało mi się sfotografować, m.in. nocnych nabożeństw na cmentarzu i całonocnego czuwania ku czci Przemienienia Pańskiego. Bardzo wysokie temperatury powietrza, które panowały podczas tych dni i przebyte kilometry sprawiły, że pod koniec dnia byłem już bardzo wyczerpany i nie nadawałem się już absolutnie do niczego. Mam jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ponownie powrócę na Świętą Górę Grabarka i to, czego nie udało mi się sfotografować, sfotografuję.

W sposób szczególny pragnę podziękować siostrze Ihumenii Hermiony, przełożonej monasteru Świętych Marty i Marii, za życzliwość podczas robienia zdjęć – szczególnie tych wykonanych dronem.

Na koniec pragnę przywołać piękne słowa, które wyczytałem w zakupionym albumie pt. „Święta Góra Grabarka”, wydanym z okazji 70. rocznicy powołania do życia żeńskiego monasteru Świętych Marty i Marii na Grabarce:

Na ziemi jesteśmy tylko pielgrzymami. Nie tutaj znajduje się cel naszej wędrówki. Wszystko, co ziemskie, przeminie. Zarówno to, co dobre, co sprawia przyjemność, daje zadowolenie, przynosi satysfakcję, jak i to, co złe, niemiłe, trudne i gorzkie.

„Grabarka to cud Zmartwychwstania i Przemienienia – powiedział metropolita Sawa podczas jubileuszowych uroczystości w 2010 roku. – Będąc duchowo martwi, tu powracamy do życia. Pogrążeni w egoizmie i konsumpcjonizmie dostrzegamy tu, że życie ma zupełnie inną wartość i cel, niż nam się wydaje”.

Panie, dobrze jest nam tu być (Mt 17,4)

 

Z wyrazami szacunku dla wiernych Kościoła Prawosławnego w Polsce,
Łukasz Piotrowski

 

 

***

Zobacz także fotorelację ze Świętej Góry Grabarka: 

: Wstęp
: Święta Góra Grabarka z widoczną cerkwią pw. Przemienienia Pańskiego widziana z lotu ptaka
: Pielgrzymi zmierzający na Świętą Górę Grabarka
: Spacer pośród przybyłych pielgrzymów na Świętą Górę Grabarka
: Cudowne źródełko w Grabarce
: Krzyże wotywne na Świętej Górze Grabarka
: Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarka

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: