2012 – Dni Krzyżowe na sieradzkiej Pradze

2009 – Warszawsko Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna “Wojska Polskiego” na Jasną Górę
29 stycznia 2019
Znani sieradzanie / Misiak Tomasz (1954-2018) – fotograf, dokumentalista…
1 lutego 2019
Udostępnij to:

Sieradz, 14 maja 2012

Mija kolejny dzień naszego życia – tym razem jakże piękny dla nas, mieszkańców Pragi. Ze wzgórza, na którym w dawnych wiekach zbudowano Rynek, wznosząc po obydwu jego stronach na chwałę Bożą dwa kościoły, wyruszyła z kolegiaty – po raz kolejny – uroczysta procesja do naszego Świętego Krzyża na Rynku Praskim. Zawsze czekam na ten szczególny w całym roku dzień, kiedy zbierają się – kto tylko może – mieszkańcy Pragi, by wspólnie, przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych, modlić się o potrzebne łaski dla naszych rodzin, a bliskim zmarłym wypraszać wieczne zbawienie. Zawsze też mogę wykonać trochę zdjęć bliższym i dalszym znajomym, jako że taka okazja zdarza się tylko raz w roku (uśmiech). Tym razem szedłem do krzyża w towarzystwie sąsiadki, która opowiedziała mi, jak to dawniej młode dziewczęta, żeby przybrać krzyż kwiatami, udawały się na pobliską łąkę i tam zrywały polne kwiecie – bo na kupno kwiatów nie było pieniędzy. Można powiedzieć – dawne czasy, ale jakże musiały być piękne w oczach Boga, gdy człowiek z miłości do Niego poświęcał swój czas i staranie, by jak najpiękniej przystroić miejsce modlitwy. Dzisiaj jest już inaczej, łatwiej – można zebrać pieniążki i zamówić kwiaty w kwiaciarni, ale i tak należy się podziękowanie tym wszystkim, którzy każdego roku troskliwie dbają i przyozdabiają to miejsce.

W procesji uczestniczyli również inni mieszkańcy Sieradza, którzy wraz z kapłanami przybyli na Pragę, niosąc relikwie bł. Jana Pawła II. Zawsze miło jest zobaczyć naszych księży prałatów. Księdza dr. Mariana Bronikowskiego, który pomimo obowiązków związanych z pracami przy kolegiacie, znajduje czas, by tego dnia być z nami. Dziękuję, że zawsze w tak ciepły sposób wyraża się ksiądz proboszcz o naszej Pradze i jej mieszkańcach.  Nie mogło zabraknąć również księdza prałata seniora Józefa Frątczaka, który każdego roku niestrudzenie przybywa na Rynek Praski, by modlić się wspólnie z mieszkańcami. Na koniec pragnę wyrazić wdzięczność dobremu Bogu, że mogłem już po raz 7 uwiecznić na zdjęciach tę uroczystość, ze szczerą intencją, by pamięć o tym szczególnym miejscu i ludziach, którzy każdego dnia zaczynają i kończą dzień znakiem krzyża, trwała jak najdłużej. To, co czynię, robię z miłości do Ciebie, Panie, który przelałeś za mnie swoją krew, bym mógł mieć życie wieczne…

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy z powodu choroby musieli zostać w domach, o tych, którzy przez długie lata dawali świadectwo swojej wiary, a teraz z racji sędziwego wieku czy niedomagania nie mogli być z nami. Wykonywane przez lata zdjęcia pokazują też, jak nasze życie biegnie szybko, nieubłaganie zmierzając ku wieczności. Każdego roku jesteśmy starsi i każdego roku Bóg wzywa do siebie kolejnych spośród nas. Nie bójmy się przyszłości, pokładając ufność w Panu Bogu i zawierzając Mu każdy nasz dzień.

Łukasz Piotrowski


Zapraszam do obejrzenia 119 zdjęć z procesji do krzyża znajdującego się na Rynku Praskim, wykonanych 14 maja 2012 roku

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: