Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Coimbra

Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Santiago de Compostela, Porto
11 maja 2013
Poznaję Boży świat / 2013 – Portugalia, Fatima cz.2
13 lipca 2013
Udostępnij to:

2013 – Portugalia, Fatima, Coimbra, Nazare, Porto, Santiago de Compostela. Ciąg dalszy…
Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

 

***

Dzień 2, 10 lipca 2013 r.

Zanim jednak udaliśmy się do Fatimy, która była głównym celem naszej pielgrzymki, wcześniej odwiedziliśmy inne ważne miejsce związane z siostrą Łucją. Mam na myśli Coimbrę, która do 1255 roku była stolicą Portugalii. W Coimbrze znajduje się klasztor karmelitanek bosych, do którego w 1948 roku wstąpiła siostra Łucja, spędzając w nim następnie 57 lat swojego życia. W książce Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. Tajemnice Fatimy, największy sekret XX wieku możemy przeczytać:

W tym czasie duże zmiany następują w życiu Łucji . W 1946 roku, po 20 latach spędzonych w Hiszpanii, doroteuszka wraca do Portugalii. Skierowana zostaje do domu zakonnego w pobliżu Porto. Coraz bardziej odczuwa jednak, że Bóg powołuje ją do innego – bardziej kontemplacyjnego – rodzaju życia duchownego. Poza tym jest zmęczona ciągłymi nagabywaniami ludzi pełnych ciekawości i żądnych sensacji, którzy wciąż dopytują ją o szczegóły objawienia. 25 marca 1948 roku wstępuje więc do zakonu karmelitanek bosych i osiada w klasztorze w Coimbrze. Panuje tam bardzo surowa reguła: siostry przebywają zamknięte za klauzurą i nie mogą wychodzić na zewnątrz.

Siostra Łucja zmarła 13 lutego 2005 roku. Jej ciało spoczęło w sanktuarium w Fatimie, obok grobów dwojga błogosławionych pastuszków, swoich kuzynów. W roku 2008 Benedykt XVI wydał zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji. Bardzo nas cieszyło, że mogliśmy uczestniczyć we Mszy św. w kościółku karmelitanek, w którym s. Łucja codziennie się modliła. Następnie zwiedziliśmy piękne muzeum poświęcone w sposób szczególny s. Łucji i objawieniom Maryi w Fatimie. Był to dla nas bardzo piękny czas poznawania z bliska historii tego świętego miejsca.

Zdjęcie przedstawia wejście do kościoła karmelitanek w Coimbrze, w którym s. Łucja codziennie uczestniczyła we Mszy św. Również i nasza grupa pielgrzymkowa uczestniczyła w tym miejscu w Eucharystii.
Muzeum w dużej mierze poświęcone jest s. Łucji, która w klasztorze spędziła 57 lat swojego życia.
Siostra Łucja przez niemal 6 dekad życia w Karmelu prowadziła obfitą korespondencję z ludźmi z całego świata. Odpowiadała wszystkim, którzy do niej pisali.
Papież Paweł VI z s.Łucją w Fatimie, 1967
Coimbra, to również dawna stolica Portugalii. Coimbra nazywana jest czasem studenckim miastem. Urok i klimat miasta tworzy w znacznej mierze jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów, górujących nad miastem. Uniwersytet założony został przez króla Dionizego w 1290 roku, więc liczy sobie już 723 lat.
Moja żona bardzo lubi takie urokliwe i zabytkowe miasta
Plac w Coimbrze uświetniony pomnikiem Joaquima Antonio de Aguiara, urodzonego w tym mieście portugalskiego polityka
Chwila odpoczynku nad starym miastem w Coimbrze

 

Powoli nasz dzień w przepięknej Coimbrze dobiegał końca. Byliśmy już troszkę zmęczeni, ale kiedy pani przewodnik powiedziała, że dla chętnych wieczorem będzie zorganizowany wyjazd do Santiago de Compostela, od razu powróciły nam siły. Do miasta zajechaliśmy, kiedy już nadchodził zmierzch, a wtedy cały plac św. Jakuba wygląda bardzo pięknie. Dla nas to miejsce nie było obce, bo już w poprzednim roku cały szlak św. Jakuba przeszliśmy pieszo. Cieszyliśmy się więc, że powracamy do miejsca, w którym się zaręczyliśmy.

 

Ciąg dalszy…

– Wstęp do pielgrzymki
– Coimbra
– Santiago de Compostela, Porto
– Fatima cz.1
– Fatima cz.2
– Fatima cz.3
– Nazare, Fatima, Lizbona. Zakończenie!

 

***

Ponadto zapraszam do przeczytania moich wspomnień z pielgrzymek:

Udostępnij to: