2022 – Męski Różaniec w Warszawie

Poznaję Boży świat / 2021 – Hiszpania, Camino del Norte (WSTĘP)
1 maja 2022
Poznaję Boży świat / 2021 – Hiszpania, Camino del Norte. Dzień 1 – centrum miasta Bilbao, 14 km
8 maja 2022
Udostępnij to:

Warszawa, 7 maja 2022

Zapraszam wszystkich Czytelników strony Sieradz-Praga.pl do obejrzenia 157 zdjęć, które wykonałem w dniu 7 maja 2022 roku podczas nabożeństwa „Męskiego Różańca w Warszawie”.  Uczestniczyłem w tej pięknej inicjatywie już po raz drugi i zapewne nie ostatni.. A radość moja była tym większa, że ponownie mogłem całość wydarzenia zatrzymać w kadrze swojego aparatu.

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 8.00 Mszą świętą w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w pobliżu Placu Zamkowego. To w tej archikatedrze spoczywają doczesne szczątki m.in. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Po Mszy św. i przejściu na Krakowskie Przedmieście, ok. godz. 9.00, został odmówiony wspólnie Różaniec Święty, a na koniec wszyscy uczestnicy odśpiewali Apel Jasnogórski. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o „Męskim Różańcu”, to koniecznie kliknijcie tutaj.

Zanim jednak zaprezentuję zdjęcia z „Męskiego Różańca”, chciałbym pokazać najpierw kilka ujęć z krótkiego spaceru po Starym Mieście, który miałem przyjemność odbyć, zanim udałem się do bazyliki archikatedralnej.

Łukasz Piotrowski

***

Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej 17, gdzie w dniu 6 września 2021 roku (6 dni przed beatyfikacją) odsłonięto popiersie Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas mieszkał i pracował w rezydencji arcybiskupów przez blisko 30 lat, przeprowadzając niezłomną ręką polski Kościół przez trudne lata komunizmu – stąd we wrześniu 1953 zabrano go na długie trzy lata internowania; tu 28 maja 1981 zakończył życie. To miejsce szczególne dla nowego błogosławionego – mówił w dniu odsłonięcia popiersia kard. Kazimierz Nycz.

 

W pobliżu Domu Arcybiskupów Warszawskich znajduje się kościół Braci Mniejszych Kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego,  ufundowany w 1683 roku przez króla Jana III Sobieskiego. Przed kościołem w dniu 28 maja 2021 roku stanęła ławeczka z rzeźbą „Bezdomny Jezus” kanadyjskiego artysty Timothy ‘ego Schmalza – podobne znajdują się już m.in. w Watykanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Manchesterze, Glasgow, Madrycie, w sumie ponad sto. Rzeźba przedstawia leżącą na ławce zawiniętą szczelnie w płaszcz postać Bezdomnego. Spod płaszcza wystają jedynie stopy, noszące ślady ran po ukrzyżowaniu. Przesłaniem rzeźby jest nawiązanie do tekstu Ewangelii św. Mateusza (25,40): „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

 

Ten okazały budynek przy ul. Miodowej 16 – to cerkiew pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Ojców Bazylianów obrządku greckokatolickiego. W cerkwi odbywało się właśnie nabożeństwo, dlatego dyskretnie zrobiłem tylko dyskretnie kilka ujęć i wyszedłem.

 

A to już Zamek Królewski z widoczną Kolumną Zygmunta III Wazy, w oddali zaś widać zarys charakterystycznej sylwetki Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Zdjęcie z prawej strony przedstawia moją „skromną” osobę z nieodłącznym Nikosiem (uśmiech).

 

 

To tyle wstępu, a teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć z „Męskiego Różańca”.  

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: