Znani sieradzanie / Misiak Zbigniew (1957-1990) – fotograf, dokumentalista…

Kronika mieszkańców Pragi
28 kwietnia 2019
Podominikański XIII-wieczny klasztor Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu / o. Feliks z herbu Gozdawa 1537–1602, zapomniany sieradzki dominikanin
9 maja 2019
Udostępnij to:

Sieradz, 21 lutego 2017

Urodził się w Sieradzu 26 V 1957 r. Fotoreporter, fotografik, dokumentalista i regionalista. Był wychowany w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych. Jego ojciec, Stefan był członkiem organizacji Katyń. Już jako dziecko występował w programach sieradzkiego radiowęzła. W 1966 r. zamieszkał wraz w Zduńskiej Woli, gdzie w 1976 r. ukończył LO im. Kazimierza Wielkiego. W maju 1979 r. otrzymał dyplom Policealnego Studium Zawodowego i tytuł technika geodety.

Od dziecka przejawiał żywe zainteresowanie fotografią. W 1976 r. został instruktorem fotografii w Wojewódzkim  Domu Kultury w Sieradzu, uzyskując wkrótce uprawnienia instruktora I kategorii. Od 1983 r. prowadził koło fotograficzne w Spółdzielczym Domu Kultury Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Był założycielem nieformalnego klubu „Olympusa”. oraz współtwórcą nieformalnego klubu „Fono-Foto-Fanatycy” skupiającego zbieraczy regionalnych pamiątek historycznych i wspomnień osób zasłużonych sieradzan, dokumentował poprzez fotografię współczesne dzieje Sieradza i województwa sieradzkiego, wykonywał zdjęcia do książek pisarza i dziennikarza Ryszarda Wójcika.

W 1990 r. wraz z red. Krzysztofem Lisieckim założył Telewizję Osiedlową Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w „Płomyczku”, „Nad Wartą”, „Głosie Robotniczym”, „Dzienniku Łódzkim”, „Na sieradzkich szlakach” oraz w serwisach Krajowej Agencji Wydawniczej. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 30 XI 1990 r. Pochowany na cmentarzu w Sieradzu.

***

Źródło: Leksykon miasta Sieradza,
oprac. zbiorowe pod red. prof. Tadeusza Olejnika,
Towarzystwo Przyjaciół Sieradza; Prof-Art 2006

 

 

***

Zobacz także:

Udostępnij to: