„Smoleńsk” – Sieradz pamięta / 2011 – Poświęcenie pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w Sieradzu

„Smoleńsk” – Sieradz pamięta / 2012 – „Warto być Polakiem” – wystawa fotograficzna
1 grudnia 2018
Ita Turowicz „Po obu stronach snu”
1 grudnia 2018
Udostępnij to:

W dniu 10 kwietnia 2011 roku, w pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, odbyło się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika upamiętniającego tę tragedię. Pomysłodawcą i fundatorem  pomnika jest pani poseł Krystyna Grabicka. Poświęcenia pomnika dokonał proboszcz kolegiaty ks. dr Marian Bronikowski.  Cała uroczystość miała bardzo podniosły charakter, był obecny prezydent miasta Jacek Walczak, przedstawiciele organizacji i szkół ze sztandarami, kombatanci. Oczywiście nie zabrakło mieszkańców naszego miasta, wielu składało kwiaty, zapalało znicze, by oddać hołd 96 ofiarom katastrofy. Po poświęceniu pomnika odbyła się uroczysta Msza św. kolegiacie w intencji ofiar. Nigdy dotąd w historii nie tylko Polski, ale i świata, nie zdarzyło się, by  zginęło jednocześnie tylu najznakomitszych obywateli jakiegoś państwa. Straciliśmy prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką, prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, najwyższych dowódców wszystkich rodzajów broni polskiej Armii, przedstawicieli kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu, najważniejszych instytucji państwowych, duchowieństwa różnych wyznań – wszyscy oni zginęli pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach, oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku.

O tym wydarzeniu musimy pamiętać, jeśli chcemy zachować szacunek dla własnej historii i swojego narodu. Należy uświadamiać młode pokolenie, czym był dla Polaków Katyń i czym jest Smoleńsk.  W dzisiejszych czasach wielu zagubiło orientację, miłość i  szacunek dla Ojczyzny. Wielu było przeciwnych powstaniu tego pomnika. Często w sposób obraźliwy wyrażali się ludzie, którzy z Sieradzem i kościołem mają najmniej do czynienia. Nie odpowiadamy im ich językiem. Pamiętamy zalecenie św. Pawła, tak często przypominane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę:  „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Jestem dumny z tego, że mieszkam w Sieradzu, gdzie czci się pamięć o ludziach, którzy pracowali i oddali życie w służbie Ojczyźnie, także tych, którzy w długim ciągu pokoleń zachowali polskie serca, działając na wszystkich niwach dla dobra Tej, dla której służba była najszczytniejszym zadaniem Polaka, nawet gdy nie było Jej na mapach Europy, nie uchylając się od daniny krwi w wojnach, bitwach, powstaniach, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

Cześć Ich pamięci!

Łukasz Piotrowski

Zapraszam do galerii, gdzie mam przyjemność zaprezentować kilkadziesiąt zdjęć z tej pięknej, patriotycznej  uroczystości.

Udostępnij to: