2012 – Rynek zimą

398 Piesza Sieradzka Pielgrzymka na Jasną Górę (2008r.)
27 stycznia 2020
Moja Praga / Wzgórze Zamkowe
1 lutego 2020
Udostępnij to:

Sieradz, 5 maja 2012
aktualizacja: 30 stycznia 2020

Gdy po zimie nie ma już śladu, a za oknem króluje piękna majowa pogoda, pragnę zaprezentować pakiet zdjęć sieradzkiego Rynku, które wykonałem 15 stycznia 2012 roku. W tym dniu odbył się w podominikańskim klasztorze sióstr urszulanek jubileuszowy koncert chóru „Cantilena”, również sfotografowany i udokumentowany na stronie Sieradz-Praga.pl.

Nie planowałem wówczas innych zdjęć poza upamiętnieniem owego wyjątkowego koncertu, który pozostanie długo w mojej pamięci. Pamiętam jednak, że po opuszczeniu klasztoru zaparł mi dech i wywołał szeroki uśmiech na mojej twarzy widok śniegu, którego tyle napadało w ciągu kilku godzin, i obraz rządku samochodów przykrytych białą kołderką. Od razu zrodził się pomysł, żeby skoczyć z aparatem na sieradzki Rynek i utrwalić tę piękną aurę. Byłem przekonany, że podobna okazja może się szybko nie powtórzyć, zwłaszcza że na następny dzień była zapowiadana odwilż, a dodatkowo Rynek zdobiła jeszcze duża świąteczna choinka, która miała być za kilka dni rozebrana. Natychmiast ruszyłem do domu, zabrałem ze sobą statyw i mogłem przystąpić do pracy. Całą Starówkę otulał puszysty, świeży śnieg, a po południowo-wschodniej stronie uroku dodawała pięknie podświetlona wieża prastarej sieradzkiej kolegiaty. Jak wiemy z doświadczenia, zimą Rynek pustoszeje. Spacerujących mieszkańców jak na lekarstwo, wyłączona jest fontanna, nie odbywają się koncerty. Jednym słowem, Starówka zapada w sen zimowy.

Dzisiaj, kiedy powoli dobiega końca długi, słoneczny majowy weekend, możemy powrócić pamięcią do mroźnych zimowych dni i przypomnieć sobie, jak wyglądał tamtego dnia sieradzki Rynek przykryty białym puchem. Mroźna zima, która tak się dała we znaki mieszkańcom, odeszła w zapomnienie, a na jej miejsce pojawiła się piękna i ciepła wiosna. Zakwitły kwiaty, zazieleniły się drzewa, kolorowa fontanna przyciąga najmłodszych sieradzan spragnionych zabaw, zaczynają się odbywać koncerty, spotkania. Dla kontrastu zatem z dzisiejszymi barwami, zapraszam do przypomnienia sobie nie mniej pięknej scenografii białego i mroźnego Rynku, który utrwaliłem w 14 fotografiach 15 stycznia 2012 roku.

Łukasz Piotrowski

 

Zdjęcia wykonałem 15 stycznia 2012 roku

Udostępnij to: