2022 – Boże Ciało w Spycimierzu

Ewangelizacja ks. Zygmunta Majdzińskiego (WIDEO). AKTUALIZACJA!
19 czerwca 2022
2022 – Łódzkie zoo
26 czerwca 2022
Udostępnij to:

Spycimierz, 16 czerwca 2022

 

„Kościół ukazuje dziś światu Corpus Domini – Boże Ciało – i wzywa do uwielbienia Go. Spojrzenie wierzących skupia się na Sakramencie, w którym Chrystus pozostawił całego siebie: Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo. Dlatego ten Sakrament był zawsze uważany za <najświętszy>: Najświętszy Sakrament – żywa pamiątka odkupieńczej Ofiary”.

św. Jan Paweł II

 

Spycimierz to niewielka wieś w woj. łódzkim, w powiecie poddębickim, w odległości ok. 50 km od Sieradza. Jest znana nie tylko w całej Polsce, ale również i poza granicami naszego kraju z wyjątkowych i przepięknych dywanów kwiatowych, które na uliczkach Spycimierza powstają w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Rok 2022 jest dla całej społeczności Spycimierza szczególny, ponieważ tegoroczne spycimierskie Boże Ciało obchodzi się po raz pierwszy od czasu wpisu na światową listę UNESCO w grudniu 2021 roku. W uzasadnieniu wniosku o wpisanie tradycji na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości czytamy, że „dywany kwiatowe ze Spycimierza to dzieła sztuki, piękne, głęboko symboliczne, a zarazem ulotne, dające świadectwo duchowych przeżyć, ale i subtelnej estetyki i umiłowania piękna natury”. Nie sposób się z tym uzasadnieniem nie zgodzić. Zdjęcia poniżej pokazują, jak te piękne kwiatowe dzieła tego dnia na chwałę Boga powstają. Po więcej informacji na temat historii, dziedzictwa i kultury Spycimierza odsyłam do strony internetowej: www.spycimierskiebozecialo.pl, którą bardzo polecam.

Do Spycimierza przyjechałem z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by na spokojnie, jeszcze przed procesją, móc słynne dywany kwiatowe obejrzeć. Po dojechaniu i zaparkowaniu samochodu mogłem się przekonać, jakie mnóstwo ludzi – patrząc po rejestracjach na samochodach – przybyło z przeróżnych zakątków Polski. Wszyscy z ogromnym podziwem dla mieszkańców Spycimierza podziwiali ich kwiatowe dzieła, po których na zakończenie Eucharystii będzie niesiony w monstrancji Pan Jezus. Byłem pod wielkim wrażeniem tego, co ujrzałem. Dywany kwiatowe rozciągają się na odległość ok. 2 km, a wszystkie wzory są niepowtarzalne. Trudno sobie wyobrazić, ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, by każdego roku przygotować te przepiękne kwiatowe dzieła.

Ogromnie się cieszyłem, że i ja po raz pierwszy mogłem tu przyjechać ze swoim aparatem i całą uroczystość udokumentować. Radość moja jeszcze wzrosła, gdy już na miejscu, w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Spycimierzu, zobaczyłem, że w tym podniosłym wydarzeniu będzie uczestniczył nie tylko mój proboszcz, ks. inf. Marian Bronikowski (z Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu), ale i nasz ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski. Spotkałem również ks. inf. Andrzeja Ziemieśkiewicza, proboszcza parafii pw. św. Floriana w Uniejowie, który w latach 2003–2008 był wikariuszem w Sieradzu. Było to dla mnie bardzo miłe i serdeczne spotkanie po latach.

Mój fotoreportaż składający się z 335 fotografii podzielę na dwie części. W pierwszej  zaprezentuje dywany kwiatowe i koncert zespołu, który przyjechał do Spycimierza z Finlandii, z niewielkiej, bo liczącej ok. 4300 mieszkańców Kaustinen. Druga część dokumentuje uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks. bp. Krzysztof Wętkowski, a następnie przebieg całej procesji, podczas której niesiony jest do czterech ołtarzy Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.

Na koniec przywołam piękne słowa ks. Tomasza Białonia, który na swoim facebookowym profilu tak napisał o święcie Bożego Ciała: Wychodzimy z Jezusem poza mury świątyni. Idziemy razem z Nim pomiędzy budynki, w których pracujemy i mieszkamy, uczymy się i szukamy pomocy. Idziemy z Jezusem w świat, w którym jest miłość i nienawiść, dobro i zło, uśmiech i łzy. Idziemy z Jezusem, aby te miejsca dotknęła Jego obecność. Aby każdy został dotknięty Jego miłością. W Boże Ciało nie idziemy niczego manifestować przeciw komuś. Idziemy dawać Jezusa. Dawać przez świadectwo wiary. Dawać przez świadectwo wspólnoty. Dawać przez świadectwo miłości. Przyjdźmy licznie na Eucharystię i uroczyste procesje. Niech ożywi się i pogłębi nasza wiara w Chrystusa, który daje nam Chleb i mówi: „To jest Ciało moje!”.

Łukasz Piotrowski

 

: Dywany kwiatowe + koncert zespołu z Finlandii

 

: Uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski + procesja

 

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:

Udostępnij to: