Znani sieradzanie / Wystawy o Antonim Cierplikowskim

Znani sieradzanie / Antoni Cierplikowski i Xawery Dunikowski. Przyjaciele
13 stycznia 2019
Żydzi w Sieradzu / Dzień Judaizmu i historia nawróceń…
20 stycznia 2019
Udostępnij to:

Sieradz, 17 lipca 2017

Ta zakładka poświęcona jest różnym fotograficznym wystawom, które w ostatnich latach były prezentowane w Sieradzu, rodzinnym mieście Antoniego Cierplikowskiego. Wystawy pokazywane tutaj były poświęcone Antoniemu Cierplikowskiemu, jednemu z najwybitniejszych fryzjerów świata, żyjącemu w latach 1884–1976. Mówi się, że to on, obok Coco Chanel, stworzył kobietę współczesną. Mamy to szczęście, że ten genialny i ekstrawagancki fryzjer o międzynarodowej sławie pochodził z Sieradza. Historia jego życia mogłaby posłużyć za niejeden scenariusz filmowy. Ta, niestety, zapomniana postać dzięki organizowanemu od 2009 roku w Sieradzu Open Hair Festiwal i ludziom, którym bliska jest postać wielkiego Antoine’a, jest na nowo odkrywana. Niezmiernie się cieszę, że i przez swoją stronę internetową mogę włączyć się w jeszcze szersze rozpropagowanie informacji o sieradzaninie, którym był Antoni Cierplikowski – Antoine.

Łukasz Piotrowski

***

ANTOINE 10 Creation
Miejsce wystawy: ul. Rycerska w Sieradzu

Antoine 10 Creation jest prezentacją specjalnie wybranych i opowiedzianych przez Ewę Ziembińską, historyka sztuki i Jagę Hupało, kreatorkę fryzur, 10 fotografii stylizacji Antoine’a, niekwestionowanego mistrza , który wyniósł fryzjerstwo do poziomu sztuki tzw. haute coiffure. Twórca fryzur artystycznych, który dokonał rewolucji w stylizacji, koloryzacji i myśleniu o włosach.

W latach 30. XX wieku wydał „Coiffures Anciennes” – katalog fryzur historycznych, które zrekonstruował studiując obrazy i rzeźby dawnych mistrzów m.in. włoskiego malarza z epoki renesansu Diego Velazqueza. Dbał o dokumentację fotograficzną swoich dzieł, zatrudniając najlepszych fotografów i tworząc specjalne teki m.in. „Documents sur la coiffure par Antoine”, „Travail de Monsieur Antoine”, gdzie dziś można odnaleźć najważniejsze, przełomowe dla historii stylizacje fryzur.


Zdjęcia wykonałem 12 lipca 2017 roku

 

 

***

Zobacz także:

Udostępnij to: