Ks. Henryk Wieczorek (1915-2012)

Hejnał Sieradza
17 marca 2021
2018 – Niedziela Palmowa w klasztorze Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu
27 marca 2021

Pogrzeb Ks. śp. Henryka Wieczorka

Sieradz, 24 lutego 2012

„Nic dwa razy się nie zdarza”, pisała w swoim wierszu noblistka Wisława Szymborska. Jedyna i niepowtarzalna księga życia wspaniałego kapłana, księdza rektora Henryka Wieczorka, który swoją posługę na sieradzkiej ziemi pełnił ponad 50 lat, została zamknięta. Ksiądz Henryk Wieczorek otoczony modlitwą przez najbliższych odszedł do Domu Ojca w wieku 97 lat, w czwartek 16 lutego 2012 roku o godz. 23.

O śmierci księdza Henryka dowiedziałem się w piątek po południu. Wprawdzie nie było mi dane poznać go osobiście, ale jaką był osobą – mogłem się dowiedzieć z prasy, z opowiadań starszych mieszkańców Sieradza, jak i zaprzyjaźnionych księży. Był niezłomnym i bezgranicznie oddanym Bogu kapłanem. Do ostatnich dni swojego długiego życia, w ostatnich latach pełnego cierpienia i trudności z poruszaniem się, pełnił posługę w konfesjonale, jednając grzeszników z Bogiem. Biografię księdza Wieczorka i wspomnienia o nim pozwolę sobie zamieścić w innej zakładce, wraz ze zdjęciami, jakie wykonałem podczas kilku uroczystości z jego udziałem. Jestem wdzięczny dobremu Bogu, że mogłem uczestniczyć w ostatniej drodze księdza rektora. Dziękuję księdzu dr. Mirosławowi Miłkowi – proboszczowi parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu – za możliwość sfotografowania całej uroczystości pogrzebowej.

W dniu 20 lutego 2012 roku o godz. 18 odbyła się z udziałem wielu księży eksporta ciała księdza Henryka Wieczorka z kaplicy pogrzebowej do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. To w tej parafii na Jaworowym ksiądz Henryk spędził ostatnie lata swojego życia. Tego dnia Mszy św. przewodniczył ksiądz prałat senior Józef Frątczak, były proboszcz parafii Wszystkich Świętych.

Przy trumnie modlił się wieloletni przyjaciel ks. Henryka Wieczorka, ks.dr Tadeusz Miłek z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu. Ksiądz Tadeusz wygłosił wzruszające kazanie o swoim zmarłym przyjacielu; fot. 20 lutego 2012

Piękne słowa o zmarłym księdzu wypowiedział w kazaniu jego wieloletni przyjaciel, ksiądz dr Tadeusz Miłek z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sieradzu.

Znałem księdza rektora od czasu, kiedy przybył do Sieradza, a byłem wtedy małym ministrantem i często służyłem mu do Mszy św. i doświadczałem bardzo często jego życzliwości dla mnie. Był obecny w różnych chwilach mojego życia. Pomagał mi chociażby wtedy, kiedy byłem w seminarium, kiedy odbywałem jako kleryk służbę wojskową i później w latach kapłaństwa

– mówił wzruszonym głosem ksiądz dr Tadeusz Miłek. Również w czasie rozmów z księdzem Tadeuszem mogłem usłyszeć wiele życzliwych, ciepłych słów o księdzu Wieczorku. Można było odczuć, jakim szacunkiem darzy swojego przyjaciela, księdza rektora.


Homilia ks. dr Tadeusza Miłka, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu wygłoszona podczas pogrzebu śp. ks Henryka Wieczorka w dniu 20 lutego 2012 roku

Następnego dnia rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe, w których wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów z diecezji włocławskiej i kaliskiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki wraz z biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim. Kazanie wygłosił ksiądz dr Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Księdza rektora żegnali: rodzina, kapłani, przyjaciele, ministranci, chór parafialny, młodzież, poczty sztandarowe, setki mieszkańców Sieradza i okolic. Na różnych sieradzkich portalach internetowych można było przeczytać wiele życzliwych słów i osobistych wspomnień o księdzu Henryku. Najciekawsze wypowiedzi postaram się opublikować na stronie, by ocalić jak najwięcej informacji o tym szlachetnym i ofiarnym kapłanie.

Ks. śp. Henryk Wieczorek cieszył się ogromnym szacunkiem

Ksiądz Henryk Wieczorek spoczął na cmentarzu komunalnym w Kłocku obok budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego, księdza Józefa Kucharskiego.

Wprawdzie smutny to czas, gdy odchodzi ze świata bliska i szanowana przez nas osoba, ale wierzymy, że prawdziwe szczęście odnajdziemy po drugiej stronie. Jestem głęboko przekonany, że z księdzem Henrykiem Wieczorkiem spotkamy się w krainie miłości i wiecznego życia – w niebie.

Księże Rektorze, Twój owocny czas pobytu na ziemi dobiegł końca, doszedłeś do Pana, który Cię powołał do Twojej świętej drogi życia, ubogiego życia w kapłaństwie.

Na koniec przytoczę raz jeszcze słowa księdza dr. Tadeusza Miłka, które wypowiedział na zakończenie swojego pięknego kazania w czasie Mszy św. w przeddzień pogrzebu.

Czcigodny Księże Rektorze, my Ci dziś dziękujemy za to, że nas uczyłeś, iż w życiu najważniejszy jest Pan Bóg. Dziękujemy za Twoje piękne kapłaństwo, za półwiekową posługę w naszym mieście. Jesteśmy Ci wdzięczni za to, kim byłeś i co czyniłeś dla Kościoła, dla nas, za to świadectwo kapłana, także szczerego, uczciwego, dobrego obywatela, zatroskanego o naszą Ojczyznę, o jej przyszłość. Zatroskanego o miejsce Boga w naszym życiu. Prosimy, wstawiaj się za nami u Boga i proś dla nas o łaskę dobrego życia, abyśmy tak jak Ty zasłużyli kiedyś na odważne i ufne przyjęcie śmierci, a tuż po jej przejściu byśmy spotkali zmartwychwstałego Chrystusa witającego nas słowami: „Dobrze, sługo dobry i wierny, wejdź do radości twojego Pana”. Amen.

Będąc na cmentarzu komunalnym, pamiętajmy, by chociaż na chwilę zatrzymać się przy grobie księdza Henryka Wieczorka, zapalić znicz i zanurzyć się w modlitwie. Pamiętajmy o kapłanie pielgrzymie, który 52 lata pracowitej posługi spędził w Sieradzu, uczestnicząc również w 25 pieszych sieradzkich pielgrzymkach na Jasną Górę. Poniżej pragnę podzielić się zdjęciami, które wykonałem w czasie uroczystości pogrzebowych śp. księdza Henryka Wieczorka.

 

Eksporta ciała śp. ks. Henryka Wieczorka 20 lutego 2012 roku z kaplicy pogrzebowej do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, gdzie następnie odbyła się Msza św.

 

 

Dnia 21 lutego 2012 roku odbyła się uroczysta Msza  św. pogrzebowa z udziałem księży biskupów diecezji włocławskiej oraz kilkudziesięciu kapłanów przybyłych pożegnać śp. ks. Henryka Wieczorka.

 

***

Ponadto zapraszam do obejrzenia: