2023 – X Jubileuszowy Koncert Kolęd w Warcie
23 stycznia 2023Poznaję Boży świat / 2019 – Liban, śladami św. Charbela. Dzień 2. Annaya, Byblos
1 lutego 2023Sieradz, 16 stycznia 2023
Wiele jest miejsc w Polsce, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców nie tylko w kraju, ale i poza granicami naszej Ojczyzny. Jednym z takich miejsc, które wciąż zajmuje wysokie miejsce w „TOP 10” wśród najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych w Polsce, jest oddalona o ok. 15 km od Krakowa Kopalnia Soli „Wieliczka”.
Kopalnię Soli „Wieliczka”, która stanowi jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie, chciałbym ukazać na swoich fotografiach. Została ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Kopalnię odwiedza blisko 1,3 mln turystów rocznie, a w jej podziemiach można zobaczyć niezwykłe rzeźby, wykonane z brył soli m.in. pomnik św. Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudskiego i wiele innych solnych arcydzieł z różnych okresów historycznych.
Kopalnia Soli „Wieliczka” i jej historia jest ściśle związana ze złożami soli i kopalnią, działającą nieprzerwanie od ponad 700 lat. To niezwykłe miejsce, które od dłuższego czasu miałem w planach zobaczyć, odwiedziłem w dniu 13 stycznia 2023 roku.
Wybierając się do Wieliczki w zimie, wiedziałem, że nie wszystko uda mi się zobaczyć, ponieważ o tej porze roku zamknięta była m.in. „Tężnia Solankowa” i „Trasa Górnicza”. Jednak dla mnie nie miało to większego znaczenia, bo najbardziej interesowała mnie „Trasa Turystyczna”, gdzie na głębokości 101 metrów pod ziemią znajduje się największa na świecie podziemna kaplica, kaplica św. Kingi, która nazywana jest perłą kopalni. Założono ją w 1896 roku w przestrzeni powstałej po eksploatacji olbrzymiej bryły soli zielonej. Po więcej szczegółowych oraz informacji dotyczących historii i działalności kopalni odsyłam już na oficjalną stronę internetową kopalni: www.kopalnia.pl, z którą warto się zapoznać.
Na początku mojej fotorelacji ukażę kilkanaście zdjęć z miejsca, gdzie znajduje się słynna w całym świecie Kopalnia Soli „Wieliczka”. Następnie zejdziemy już w głąb kopalni, gdzie na fotografiach zaprezentuję przebytą „Trasę Turystyczną”, znajdującą się w Szybie Daniłowicza na głębokości 135 metrów. Cała trasa liczy 2,5 km, a jej zwiedzanie zajmuje ponad 2 godziny. Ze wszystkich zdjęć, które dodam poniżej, pragnę wyróżnić w sposób szczególny wspomnianą już niezwykle piękną kaplicę św. Kingi, która jest patronką górników i wielickiej kopalni.
Niestety zwiedzanie kopalni, którego zasady zapewne podyktowane są bezpieczeństwem, odbywa się wyłącznie w grupach i z przewodnikiem. Ubolewałem nieco nad tym, że czas, jaki mieliśmy na dokładne obejrzenie kopalni, a w szczególności kaplicy św. Kingi, był mocno ograniczony. Na szczęście, kiedy doszliśmy do miejsca, w którym ta niezwykła kaplica się znajduje, była akurat pusta i nie było w niej żadnych osób. Mogłem wtedy z wysokości, gdzie znajduje się taras widokowy, wykonać kilka zdjęć kaplicy, a następnie podziwiać z bliska jej piękne i okazałe wnętrze.
Mam nadzieję, że swoimi zdjęciami zachęcę was, chociaż w niewielkim stopniu, do odwiedzenia kopalni. Z całą pewnością najlepiej wybrać się do Wieliczki wiosną albo latem, kiedy cały teren pięknie się zazieleni i wszystkie obiekty, które teraz były zamknięte, zostaną otwarte. Z pewnością będzie to idealny i dobrze wykorzystany czas, spędzony szczególnie z rodziną i dziećmi, dla których zwiedzenie kopalni od środka, będzie niezwykłym przeżyciem i doświadczeniem.
Łukasz Piotrowski
: Teren Kopalni Soli „Wieliczka”
: Trasa Turystyczna (Szyb Daniłowicza)
: Kaplica św. Kingi
: Ciąg dalszy zwiedzania kopalni
***
Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:
- 2023 – Kopalnia Soli “Wieliczka”
- 2022 – Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łodzi
- 2022 – Łódzkie zoo
- 2021 – Bożonarodzeniowe Stare Powązki w Warszawie
- 2021 – Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza
- 2021 – Wojskowe Powązki w Warszawie podczas Świąt Wielkanocnych
- 2020 – Cmentarz Rakowicki w Krakowie
- 2020 – Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu
- 2020 – Hołd Powstańcom Warszawy
- 2020 – U grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
- 2020 – Muzeum Powstania Warszawskiego
- 2020 – Wrocławskie zoo
- 2020 – Stare Powązki w Warszawie
- 2020 – Cmentarz żydowski w Warcie (woj. łódzkie)
- 2018 – 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
- 2018 – Auschwitz-Birkenau, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Łagiewniki i Kraków