Warto zobaczyć / Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sieradzu
31 lipca 20202020 – Męski Różaniec w Warszawie
2 sierpnia 2020Sieradz, 31 lipca 2020
Jednym z miejsc stolicy najchętniej odwiedzanych przez Polaków i turystów z zagranicy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. To niezwykłe miejsce ma nie pozwolić przyszłemu pokoleniu zapomnieć daty „1 sierpnia 1944”. Wtedy to o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstanie, planowane na kilka dni, mimo braku wsparcia ze strony aliantów i zatrzymania frontu na prawym brzegu Wisły, upadło dopiero 3 października po 63 dniach straceńczych walk. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Przez wiele lat władze PRL-u chciały skazać powstańców, naszych polskich bohaterów, którzy przelewali krew za Ojczyznę, na zapomnienie. Dzisiaj z całą pewnością możemy powiedzieć, że zwyciężyło dobro nad złem, prawda historyczna nad kłamstwem, czego zwieńczeniem stało się wybudowanie z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego niepowtarzalnego Muzeum, będącego hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Muzeum Powstania Warszawskiego ma pokazywać kolejnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.
Zanim jednak wejdziemy do środka muzeum, warto powiedzieć parę słów o jego powstaniu. Tutaj przywołam tekst pochodzący z oficjalnej strony internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: 1944.pl
Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 roku, z inicjatywy i dzięki determinacji Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego Prezydenta m.st. Warszawy. Na spotkaniu z żołnierzami Armii Krajowej w lipcu 2003 roku zapadły najważniejsze decyzje dotyczące przyszłego Muzeum. Ustalono m.in. przyszłą lokalizację – wybrano budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej, a Prezydent obiecał Powstańcom, że nowoczesne muzeum będzie gotowe na sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Trzynaście miesięcy później zwiedzający mogli oglądać pierwszą odsłonę muzeum. Podczas oficjalnych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, z udziałem kombatantów, przedstawicieli państw z całego świata oraz warszawiaków, Lech Kaczyński zwrócił się do zgromadzonych gości: Zaczyna żyć instytucja gromadząca i udostępniająca wszelkie dokumenty, na różny sposób utrwalone obrazy, przedmioty związane z Powstaniem Warszawskim – instytucja, której tak bardzo brakowało tym wszystkim, dla których pamięć sześćdziesięciu trzech niezwykłych dni 1944 roku była i jest droga. (…) Muzeum jest hołdem dla tych wszystkich, którzy zginęli w walce w 1944 roku i w latach późniejszych, wszystkich tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat, i dla tych, którzy są z nami dzisiaj. Ale to Muzeum powinno być hołdem także dla tego pokolenia, którego nie ma już wśród nas.
Kiedy przekracza się progi Muzeum Powstania Warszawskiego, jego sceneria bardzo sugestywnie przenosi nas do tragicznych wydarzeń z 1 sierpnia 1944 roku. W takim miejscu pośpiech przy zwiedzaniu nie jest wskazany. Pierwszą rzeczą, natychmiast zwracającą uwagę, jest tzw. bijące serce muzeum – ogromy monument, w którym zamknięte są odgłosy walczącej stolicy. Można przyłożyć ucho do dziur po kulach i usłyszeć strzały, krzyki, pieśni – poczuć niepowtarzalną atmosferę tamtych dni. Wszystkie kolejno przemierzane pomieszczenia robią ogromne wrażenie. Sale i wystawy wykorzystują nowoczesne techniki audiowizualne, jak i interaktywne elementy. Warto rozważyć skorzystanie w tym miejscu z przewodnika, który w sposób bardzo szczegółowy opowie nam o Powstaniu Warszawskim, największym zrywie ruchu oporu w okupowanej przez Niemcy hitlerowskie Europie. Pod koniec zwiedzania w specjalnie przygotowanej sali kinowej zwiedzający Muzeum powinni obejrzeć krótki, pięciominutowy film animowany pt. „Miasto ruin” w reżyserii Damiana Nienowa, który przedstawia rekonstrukcję lotu Liberatora nad zburzoną i wyludnioną Warszawą wiosną 1945 roku. Film miał swoją premierę w roku 2010. Była to pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego totalnie miasta.
W Muzeum Powstania Warszawskiego byłem kilkakrotnie i zdarzało mi się dostrzec łzy i wzruszenie u zwiedzających. Zwłaszcza oglądanie zdjęć dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim, rodzi refleksję – ileż musiało być w tych chłopcach i dziewczętach odwagi. hartu i męstwa. Jak wielu młodych ludzi oddało życie w obronie Ojczyzny. Wszyscy powstańcy to nasi wielcy bohaterowie, których każdego roku pośród nas żyjących jest niestety coraz mniej.
Poprzez swój niewielki fotoreportażyk chciałem ukazać to miejsce szczególne nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale dla każdego Polaka. Mam nadzieję, że dzięki tym zdjęciom być może ktoś zapragnie odwiedzić Muzeum podczas swojego pobytu w Warszawie, a może nawet specjalnie się tam wybrać. Poniższe zdjęcia to tylko niewielka cząstka tego, co zatrzymałem w kadrze aparatu. Może jeszcze kiedyś do nich wrócę. Nie zapominajmy o naszych bohaterach, o okazaniu czci tym, którzy w imię najwyższych wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” oddali swoje życie.
Cześć i chwała Bohaterom!
Łukasz Piotrowski
Zdjęcia Muzeum Powstania Warszawskiego wykonałem 25 czerwca 2020 roku
Zdjęcia na zewnątrz
Zdjęcia wewnątrz
***
Ponadto zapraszam do obejrzenia fotorelacji z:
- 2023 – Kopalnia Soli “Wieliczka”
- 2022 – Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łodzi
- 2022 – Łódzkie zoo
- 2021 – Bożonarodzeniowe Stare Powązki w Warszawie
- 2021 – Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza
- 2021 – Wojskowe Powązki w Warszawie podczas Świąt Wielkanocnych
- 2020 – Cmentarz Rakowicki w Krakowie
- 2020 – Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu
- 2020 – Hołd Powstańcom Warszawy
- 2020 – U grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
- 2020 – Muzeum Powstania Warszawskiego
- 2020 – Wrocławskie zoo
- 2020 – Stare Powązki w Warszawie
- 2020 – Cmentarz żydowski w Warcie (woj. łódzkie)
- 2018 – 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
- 2018 – Auschwitz-Birkenau, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Łagiewniki i Kraków