Poznaję Boży świat / 2018 – Jeziora Plitwickie, Medjugorie

Poznaję Boży świat / 2018 – Medjugorie – wstęp do wspomnień, sanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji
28 czerwca 2020
Poznaję Boży świat / 2018 – Medjugorie, Góra Podbrdo
28 czerwca 2020
Poznaję Boży świat / 2018 – Medjugorie – wstęp do wspomnień, sanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji
28 czerwca 2020
Poznaję Boży świat / 2018 – Medjugorie, Góra Podbrdo
28 czerwca 2020
Udostępnij to:

2018 – Marija Bistrica, Jeziora Plitwickie, Medjugorie, Neum, Mostar, Kotor, Dubrownik
– Wstęp do wspomnień, sanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji
– Jeziora Plitwickie, Medjugorie
– Medjugorie, Góra Podbrdo
– Medjugorie, Góra Kriżewac
– Neum w Bośni i Hercegowinie
– Mostar w Bośni i Harcegowinie
– Kotor w Czarnogórze
– Dubrownik w Chorwacji, zakończenie wspomnień

 

***

Dzień 2
13 kwietnia 2018

 

Podczas drugiego dnia pielgrzymki najpierw udaliśmy się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który znajduje się w środkowej części Chorwacji. Park ten umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to zachęca do odwiedzin pięknie położonymi 16 jeziorami, które wypełnia woda o intensywnej zielono-niebieskiej barwie. Pomiędzy jeziorami możemy oglądać niezliczone ilości kaskad i wodospadów. Park zrobił na mnie i całej grupie duże wrażenie i to nawet w porze wiosennej, kiedy cała roślinność dopiero budziła się do życia. W takim miejscu chciałoby się trochę pobyć dłużej i rozkoszować się pięknymi widokami, które mogłem zobaczyć i uwiecznić na fotografiach.

Zmierzając do celu, jakim było Medjugorie, co jakiś czas wpatrywałem się w mapę telefonu, by sprawdzić, ile kilometrów pozostało do końca drogi
Podczas podróży mogliśmy podziwiać zza szyby autokaru przepiękne widoki
Nasza przesympatyczna pielgrzymkowa grupa, którą serdecznie i gorąco pozdrawiam
Jeziora Plitwickie to istny cud natury kontynentalnej części Chorwacji
U podnóża wodpospadu
Na krótkim odpoczynku z ciocią Jolą i kuzynką Moniką
Wiosna powoli budzi się do życia. Jeziora Plitwickie są tłumnie odwiedzane przez turystów, głównie w okresie od wiosny do późnej jesieni
Jakże piękny jest świat, który stworzył dla człowieka Pan Bóg…

 

Przez kilka godzin z zapartym tchem wpatrywaliśmy się w krajobraz Jezior Plitwickich, po czym udaliśmy się bezpośrednio do Medjugorie. Bardzo ciekawiło mnie, jak to całe miasteczko, w którym – jak twierdzą wizjonerzy – objawiła się Matka Boża, wygląda. Kiedy zbliżaliśmy się do Medjugorie, z oddali wyłonił się kościół parafialny św. Jakuba, a moje serce zaczęło bić mocniej. Po dojechaniu na parking całą grupą udaliśmy się na Eucharystię. Kościół był wypełniony po brzegi, tak że ciężko było przejść. Mszę św. koncelebrowało bardzo wielu kapłanów, a w oczach ludzi mogłem zobaczyć wzruszenie i ogromne skupienie.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła – patrona pielgrzymów – budowano do 1969 r. Dziś to miejsce stanowi centrum życia duchowego nie tylko dla parafian, lecz także dla pielgrzymów przybywających do sanktuarium z najdalszych zakątków świata.
W kościele pw. św. Jakuba we Mszy św. o godz. 18 uczestniczyło kilkaset osób. Następnego dnia ze względu na tłumy pielgrzymów, którzy przybyli do Medjugorie Eucharystia była sprawowana przy ołtarzu polowym.
Kościół był szczelnie wypełniony przez tłumy przybyłych pielgrzymów
W oczach wiernych można było dostrzec łzy wzruszenia
Modlitwa to również powiedzenie Bogu „tak”, zwłaszcza wtedy, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli i trudno zrozumieć Jego wolę
„Wzy­wam was do modli­twy. Dro­gie dzie­ci, modli­twa czy­ni cuda. Wte­dy gdy jeste­ście zmę­cze­ni, cho­rzy i nie widzi­cie sen­su życia, weź­cie róża­niec i módl­cie się, dopó­ki modli­twa nie sta­nie się dla was rado­snym spo­tka­niem z waszym Zba­wi­cie­lem. Jestem z wami i modlę się za was dro­gie dzie­ci. Dzię­ku­ję, że odpo­wie­dzie­li­ście na moje wezwa­nie”. Orędzie z dnia 25.04.2001
Przyszliśmy do Ciebie, Matko, z wszystkich krain naszej ziemi, nasze bóle i pragnienia przed oblicze Twe niesiemy…
Kościół, gdzie sprawowano Eucharystię, był szczelnie wypełniony pielgrzymami. Dla tych, którzy nie mogli się zmieścić w kościele, na zewnątrz rozstawione są telebimy.
Przed kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. W oddali za mną widać początek ulicy św. Jana Pawła II, przy której znajduje się mnóstwo sklepików z dewocjonaliami i pamiątkami.
Powoli słońce znika za horyzontem i dzień w Medjugorie chyli się ku końcowi

Tego dnia po skończonej Eucharystii udaliśmy się do pobliskiego hotelu na kolację i nocleg. Jednak dla nas pielgrzymów dzień jeszcze się nie skończył. Wraz z innymi osobami, którzy po całodziennych wrażeniach mieli jeszcze trochę siły, udałem się na Górę Objawień. Jest to miejsce pierwszych objawień Matki Bożej i znajduje się kilkaset metrów ponad przysiółkiem wioski Bijakovici zwanym Podbrdo. Trasa, którą nam przyszło wchodzić na wzgórze jest bardzo wymagająca ze względu na ostre skały pokrywające całe wzniesienie. Kiedy doszliśmy do celu, odmówiliśmy różaniec i zaśpiewaliśmy kilka pieśni na cześć Maryi, dziękując również za to, że możemy tutaj być razem. Do tego miejsca powracaliśmy kilkakrotnie i jeszcze do niego w swoich wspomnieniach będę wędrował nie raz. Z wzniesienia, na którym znajduje się figura Matki Bożej rozciąga się piękna panorama na całą okolicę.

Nie wszyscy z naszej grupy pielgrzymkowej udali się na miejsce pierwszych objawień Matki Bożej. Osoby starsze i schorowane zostały w hotelu. Góra co prawda nie jest wysoka, ale wejście na nią do najłatwiejszych nie należy.
Podbrdo – Góra Objawień, tak w dniu dzisiejszym nazywa się miejsce w Bijakovici, gdzie wizjonerzy po raz pierwszy zobaczyli Matkę Bożą. Od tej pory w miejscu tym gromadzą się pielgrzymi na modlitwie różańcowej. W dzień i w nocy można tu spotkać grupy pielgrzymów idących do miejsca pierwszych objawień. Góruje tu figura Królowej Pokoju, która została poświęcona 8 września 2001 roku.
Stajemy przed Tobą, wpatrując się w Twe matczyne oblicze i prosimy: bądź Wspomożycielką i Orędowniczką naszą
„Modlitwa nie jest sprawą ust, ale serca, ponieważ Bóg patrzy na serce, a nie na usta modlącego się”. (św. Bernard)

 

Ciąg dalszy…

Wstęp do wspomnień, sanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji
– Jeziora Plitwickie, Medjugorie
– Medjugorie, Góra Podbrdo
– Medjugorie, Góra Kriżewac
– Neum w Bośni i Hercegowinie
– Mostar w Bośni i Harcegowinie
– Kotor w Czarnogórze
– Dubrownik w Chorwacji, zakończenie wspomnień

 

***

Ponadto zapraszam do przeczytania moich wspomnień z pielgrzymek:

Udostępnij to: