Ks. infułat Apolinary Leśniewski (1891-1984)

Znani sieradzanie / Misiak Tomasz (1954-2018) – fotograf, dokumentalista…
1 lutego 2019
Najnowszy numer „Na Sieradzkich Szlakach” 4/2018
1 lutego 2019
Udostępnij to:

W poniższej zakładce znajdziemy:
2016 – Poświęcenia obelisku i tablicy pamiątkowej długoletniego sieradzkiego proboszcza, ks. infułata Apolinarego Leśniewskiego we Wróblewie
Nagrania audio nadesłane przez p. Jakuba Olecha
Ksiądz infułat Apolinary Leśniewski – spotkanie przy grobie

===============================================================================

Sieradz, 22 grudnia 2012

Nagrania audio nadesłane przez p. Jakuba Olecha

Święta Bożego Narodzenia… To wyjątkowy i rodzinny czas, kiedy oczekujemy narodzin zapowiadanego przez proroków Mesjasza, Jezusa Chrystusa. Wieczorem w gronie rodzinnym, po podzieleniu się opłatkiem, zasiądziemy do wigilijnej kolacji, pośpiewamy piękne polskie kolędy, a potem rozpakujemy złożone pod choinką prezenty.

Pozwólcie, Drodzy Czytelnicy, że i ja podzielę się z wami wyjątkowym prezentem, a mianowicie nagraniem audio, które dotyczy kapłana o wielkim sercu, tak bardzo umiłowanego przez Sieradzan, księdza infułata Apolinarego Leśniewskiego. Nagranie otrzymałem od pana Jakuba Olecha, wnuczka dawnego organisty sieradzkiej kolegiaty, pana Kazimierza Krajewskiego. Jestem mu wdzięczny za ciepłe słowa, jakie do mnie skierował, a zarazem powrócił do swoich wspomnień z dzieciństwa, które pragnę w tym miejscu przytoczyć.

„Dziękuję Panu za tak wspaniale prowadzony portal o moim ukochanym Mieście. Zawsze, ilekroć pojawiam się w Sieradzu, obowiązkowo muszę odwiedzić Rynek i okolice. Wracają wtedy wspomnienia z dni mojego dzieciństwa, a szczególnie czas beztroskich zabaw i spotkań pod lipą, ponieważ dziadek z babcią mieszkali przez długi czas w organistówce obok fary”.

Nigdy wcześniej nie było mi dane słyszeć głosu księdza infułata, bo jak wiemy, zmarł w 1984 roku. Mogłem jedynie słuchać opowiadań starszych mieszkańców, którzy osobiście znali tego niezwykłego księdza i proboszcza. Z artykułów powstałych na przestrzeni lat możemy się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy o życiu i działalności księdza Leśniewskiego, ale nigdzie nie znalazłem żadnego nagrania, nad czym bardzo ubolewałem – aż do dzisiaj (uśmiech).

Nagrania, którymi pragnę się podzielić z Państwem, zostały zarejestrowane 25 sierpnia 1973 roku i pochodzą ze ślubu rodziców pana Jakuba, państwa Elżbiety i Michała Olechów. Zawierają kazanie księdza infułata oraz pieśń, jaką wykonał dziadek pana Jakuba – dla starszego pokolenia niezapomniany organista, pan Kazimierz Krajewski – wraz z córką Grażyną, profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi. Nagranie jest interesujące z kilku powodów – kazanie poprzedza pieśń, którą śpiewa w języku łacińskim 82-letni wówczas ksiądz infułat, co pozwala nam wsłuchać się w piękną barwę głosu, jaką został obdarzony. Kazanie skierowane jest do nowożeńców, którym ksiądz infułat błogosławi na nową drogę życia. Również data jest szczególna, bo – jak wiemy i słyszymy w nagraniu – tego dnia sieradzka pielgrzymka, jak co roku, weszła na Jasną Górę, gdzie ksiądz Leśniewski powitał pielgrzymów, by następnie powrócić do sieradzkiej kolegiaty i udzielić sakramentu małżeństwa trzeciemu już dziecku swego organisty.

Kazanie wygłoszone przez ks. infułata Apolinarego Leśniewskiego w dniu 25 sierpnia 1973 roku
Nagrania audio nadesłane przez p. Jakuba Olecha

To dla mnie wyjątkowy dzień, że było mi dane usłyszeć głos Księdza, Czcigodny Księże Infułacie. Wierzę, że przebywa Ksiądz teraz w Niebie i wyprasza u Boga potrzebne łaski dla swojego Sieradza, który tak bardzo umiłował. Być może odezwą się jeszcze osoby, które w domowych archiwach znajdą podobne nagrania czy też zdjęcia i zechcą się nimi podzielić. Nie zatrzymujmy nic dla siebie, tylko starajmy się dzielić z innymi, a szczególnie tym, co mamy najcenniejsze.

Łukasz Piotrowski

Udostępnij to: