2023 – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele Ojców Bernardynów w Warcie
16 sierpnia 20232023 – 413. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Apel Jasnogórski! (2023-08-21)
23 sierpnia 20232020 – Francja, Lourdes
- Wstęp do pielgrzymki, duchowy testament św. Bernadetty Soubirous
- Dzień 1. Podróż do Lourdes, sanktuarium, spacer
- Dzień 2. Bazylika Matki Bożej Różańcowej i Bazylika św. Piusa X
- Dzień 3. Wyjście w góry
- Dzień 4. Eucharystia, Procesja Światła
- Dzień 5. Powrót do domu, 5. urodziny Kacperka
- Droga Krzyżowa w Lourdes / Rozważanie ks. Dolindo Ruotolo
***
Dzień 2
24 sierpnia 2020 r.
W poniedziałkowy poranek budzik obudził mnie tuż po godzinie 7.00. Za oknem było dosyć zachmurzone niebo i dopiero w godzinach popołudniowych nad Lourdes miało się rozpogodzić. Pochmurną pogodą nie byłem specjalnie zmartwiony, bo dzisiejszy dzień mam przeznaczony na fotografowanie dwóch majestatycznych bazylik: Bazyliki Matki Bożej Różańcowej i Bazyliki św. Piusa X, nazywaną bazyliką podziemną.
Jak pisałem na wstępie wspomnień, kiedy przyjechałem do Lourdes, okazało się niestety, że Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP jest w generalnym remoncie i w całości jest zamknięta dla pielgrzymów. Dlatego na stronie ukażę tylko dwie bazyliki, które dane było mi sfotografować.
Z poprzednich lat, kiedy byłem w Lourdes, doskonale pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie wspomniane bazyliki. Trzy główne kościoły znalazły szczególne uznanie wielu papieży i zostały uhonorowane mianem bazylik. Mogłem je wówczas dobrze obejrzeć, ale niestety nie sfotografować. We wcześniejszych latach nie miałem ze sobą statywu, który jest bardzo przydatnym narzędziem do wykonania zdjęć w pomieszczeniach. Wewnątrz kościołów często jest problem ze światłem i potrzebne są o wiele dłuższe czasy naświetlania, dlatego statyw umożliwia wykonanie takich właśnie „nieporuszonych” zdjęć. Jednych z moich założeń po przyjeździe do Lourdes było m.in. sfotografowanie wszystkich bazylik, które na terenie sanktuarium się znajdują. A są nimi:
– Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w latach 1866–1872,
– Bazylika Matki Bożej Różańcowej, wzniesiona w latach 1883–1899,
– Bazylika św. Piusa X nazywana bazyliką podziemną, zbudowana w latach 1957–1958.
I tak już z samego rana (no może niezupełnie tak z samego rana, bo na zegarku było kilka minut po godzinie 8:00) wraz z całym swoim bagażem fotograficznym udałem się do pierwszej bazyliki. Zdecydowałem się, że fotografowanie zacznę od Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, która nawiązuje do Maryi objawiającej się Bernadetcie Soubirous z różańcem w ręku.
Przekraczając próg bazyliki, tak jak przypuszczałem, w środku o tej porze było niewielu ludzi. Miałem teraz czas na to, by w spokoju i bez większego pośpiechu zacząć robić zdjęcia. Zanim to jednak uczyniłem, to uklęknąłem i pomodliłem się, zawierzając i dziękując za wszystko Maryi, naszej Matce i Królowej.
Wnętrze bazyliki było już oświetlone, a jej bogato zdobione mozaikami kaplice robiły nie tylko na mnie, ale i na odwiedzających niesamowite wrażenie. Och, jaki byłem szczęśliwy, że ponownie tutaj jestem i że za moment zacznę je fotografować. Na stronie ukażę wszystkie 15 Kaplic Różańcowych przedstawiających Tajemnice Różańca Świętego: Radosną, Chwalebną i Bolesną, tak by każdy mógł również i w przybliżeniu zobaczyć ich piękno i to, z jaką starannością i dokładnością zostały wykonane. Natomiast Tajemnice Światła powstały w 2008 roku, z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous i znajdują się na głównej fasadzie bazyliki różańcowej. To też jest dla mnie tak jakby symboliczne, że właśnie Tajemnice Światła Różańca Świętego znajdują się na zewnątrz bazyliki. Zwróćmy uwagę na to, że każda wieczorna tzw. Procesja Światła kończy się na Placu Różańcowym, tuż przed mozaikami przedstawiającymi właśnie 5 Tajemnic Światła, które poświęcone są publicznej działalności Pana Jezusa, aż do pojmania w Ogrójcu.
Bazylika Matki Bożej Różańcowej
Poniższy opis pochodzi z książki Gérard Ausina, Luigi Prodomi pt. „Lourdes. Życie Bernadetty, objawienia, sanktuaria”.
Otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej w 1929 r., prace przy budowie rozpoczęły się w 1883 r. pod nadzorem architekta Hardi i ukończone zostały w 1889 r. Konsekracja świątyni odbyła się w 1901 r. Godnym uwagi jest fakt, iż powstała ona w trzydzieści lat po objawieniach. Portal wejściowy ozdobiony jest płaskorzeźbą przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus na ręku ofiarującym różaniec św. Dominikowi. Po lewej kaplica św. Bernadetty, obok której znajdują się kaplice Pascala Baylon i Notre Dame de Guadaloupe. Wewnątrz wielka, centralna kopuła sięgająca 22 metrów wysokości, upiększona została mozaiką Naszej Pani z Lourdes (dzieło Edgara Maxence, 1920 r.). Bazylika ma rozmiary 52 × 48 metrów i może pomieścić 2 500 osób (1 500 miejsc do siedzenia); kształty zachowała romańsko-bizantyjskie, choć zbudowana jest na planie krzyża greckiego. Szerokość każdej z naw wynosi 14 metrów. Pozłacana figura Maryi Panny Notre Damme de Lourdes panująca ponad chórem bazyliki stworzona została przez złotnika Armand Caillat z Lionu w 1897 r. Piętnaście kaplic, pokrytych mozaikami w jednakowym stylu, otacza główną nawę, opowiadając o 15 tajemnicach różańcowych. Powstały one dzięki staraniom paryskiej fabryki Facchina i wykonanie ich oparte zostało na szkicach licznych artystów (1895/1907 r.). Witraże kopuły, medaliony na ambonie i witraż nad głównym wejściem są dziełem mistrza wyrobów ze szkła o imieniu Claudius Lavergne. Organy Cavaille-Coll (1897 r.) odnowione w 1972 r. posiadają 52 rejestry i jedną klawiaturę. To właśnie tu, na dziedzińcu przed Bazyliką, po południu udziela się błogosławieństwa wszystkim chorym.
***
Tajemnica I Radosna:
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny
Tajemnica II Radosna:
Nawiedzenie św. Elżbiety
Tajemnica III Radosna:
Narodzenie Pana Jezusa
Tajemnica IV Radosna:
Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni
Tajemnica V Radosna:
Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni
***
Tajemnica I Bolesna:
Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Tajemnica II Bolesna:
Biczowanie Pana Jezusa
Tajemnica III Bolesna:
Cierniem ukoronowanie
Tajemnica IV Bolesna:
Droga Krzyżowa Pana Jezusa
Tajemnica V Bolesna:
Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa
***
Tajemnica I Chwalebna:
Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Tajemnica II Chwalebna:
Wniebowstąpienie Pana Jezusa do nieba
Tajemnica III Chwalebna:
Zesłanie Ducha Świętego
Tajemnica IV Chwalebna:
Wniebowzięcie Maryi do nieba
Tajemnica V Chwalebna:
Ukoronowanie Matki Bożej na Królową nieba i ziemi
W Bazylice Różańcowej spędziłem kilka godzin i był to dla mnie, jakże bardzo niezwykły i radosny czas. Piękno tych wszystkich mozaikowych kaplic sprawiało, że czas jakby się dla mnie zatrzymał w miejscu. Udało mi się sfotografować je wszystkie, którymi teraz na powyższych zdjęciach mogłem się z wami, drodzy czytelnicy, podzielić. Będąc, w tej chyba jednej z najpiękniejszych bazylik widziałem, jak wiele osób z wielkim podziwem przyglądało się tytanicznej pracy, jaką musieli włożyć ludzie, którzy te mozaiki tworzyli. Wiele osób odwiedzających bazylikę, spoglądając na nie, zanurzało się w ciszy w osobistej modlitwie. Dobrą moją decyzją było przyjście tutaj z samego rana, bo już z każdą godziną od otwarcia dla zwiedzających, bazylikę zaczęło odwiedzać wielu ludzi, którzy nieco by mi utrudniali pracę.
Kiedy mój czas w Bazylice Różańcowej dobiegł końca, to zanim poszedłem do Bazyliki św. Piusa X na kolejne zdjęcia, udałem się do hotelu na krótki odpoczynek i lekkostrawny posiłek (hamburger z frytkami i sosem majonezowym), który od kilku dni za mną chodził (uśmiech). Będąc w swoim hotelowym pokoju, wziąłem rześki prysznic i nieco odpocząłem. Teraz nie musiałem się szczególnie śpieszyć, bo bazylika, do której za chwilę się udam, jest ogromna i nawet jeżeli będzie w niej sporo ludzi, to i tak w niczym mi to nie przeszkodzi.
Po odpoczynku ponownie powróciłem na teren sanktuarium i swoje kroki skierowałem do Bazyliki św. Piusa X, która jest nazywana „Bazyliką Podziemną”. Mam w pamięci rok 2007, kiedy wraz z Wojskiem Polskim brałem udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierskiej do Lourdes. Wtedy to uroczyste rozpoczęcie dla wszystkich żołnierzy miało właśnie miejsce w tej podziemnej bazylice, która była wypełniona w całości przez wojska międzynarodowe. Niezapomniane to było dla mnie przeżycie i mam nadzieję, że może któregoś roku uda mi się powrócić tu w okresie, kiedy żołnierze udają się do Lourdes i zrobić piękny fotoreportaż z tego wyjątkowego wydarzenia.
Bazylika św. Piusa X
Poniższy opis pochodzi z książki Gérard Ausina, Luigi Prodomi pt. „Lourdes. Życie Bernadetty, objawienia, sanktuaria”.
Wielka podziemna Bazylika św. Piusa X o powierzchni 1 200 m2 znajduje się po drugiej stronie placu przed Bazyliką Różańca Świętego, która właśnie pozostaje za naszymi plecami. Jedno z sześciu wejść umieszczone jest po prawej stronie Matki Bożej Ukoronowanej (gdy stoimy naprzeciwko niej). Sześć wejść wprowadzających do wnętrza Bazyliki pozwala na wygodne przejście tak zdrowym pielgrzymom, jak i tym na wózkach. Konsekrowana 25 marca 1958 r. w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i w rocznicę stulecia objawień, ręką przyszłego papieża Jana XXIII, wtedy kardynała Roncalli. Architektami są Pierre Pinsard, Andre Le Donne i Pierre Vago. Bazylika o długości 201 m i szerokości 81 m może pomieścić około 27 000 osób. W samym centrum usytuowany jest główny ołtarz. W czasie pielgrzymek, w każdą niedzielę i środę odprawia się tu międzynarodową mszę św., która jest widocznym i bardzo wymownym znakiem powszechności Kościoła. Ponadto, gdy pada deszcz, właśnie w Bazylice odbywa się procesja z Przenajświętszym Sakramentem, zwykle odbywająca się na przedkościelnym placu. Wewnątrz Bazyliki warto zwrócić uwagę na wspaniałe witraże: „Notre Dame des lumieres” dzieło Tony Agostini (w pobliżu zakrystii Wschód), Barka stworzona przez Pierre de Meb z okazji pierwszej pielgrzymki ludzi upośledzonych psychicznie oraz 15 stacji Drogi Krzyżowej (w „Gemmail”) autorstwa malarza Denys de Sol, Tajemnice różańcowe Falcucci oraz „Nasza Pani objawiająca się Bernadetcie” autorstwa Rene Margotton.
Bazylika podziemna, co trzeba przyznać, na odwiedzających robi niezwykłe wrażenie, a to m.in. dlatego że znajduje się pod ziemią. Również i tutaj miałem ze sobą statyw i wszystkie zdjęcia robiłem z jego użyciem. Zaraz po wejściu można było dostrzec kapłanów, którzy w różnych językach spowiadali pragnących pojednać się z Bogiem wiernych. Czas w takich świętych miejscach jakby zwalnia, a wszystko dookoła jakby przestaje mieć większe znaczenie. Pomimo że od pierwszego objawienia w Lourdes minęło 162 lata, to wciąż odczuwa się tutaj obecność Matki Bożej i św. Bernadetty Soubirous. Tak, jak będąc w Bazylice Różańcowej, tak i teraz nie musiałem się nigdzie śpieszyć, bo dzisiejszy dzień miałem przeznaczony na fotografowanie ich wnętrz. I tak małymi kroczkami, przenosząc statyw z zamontowanym aparatem, uwieczniałem to wszystko, co mogłem moimi oczami dostrzec. Nieco dłużej zatrzymałem się przy witrażach przedstawiających historię objawień. Tak jak będąc w Bazylice Różańcowej, starałem się dokładnie sfotografować znajdujące się tam kaplice mozaikowe, tak samo tutaj, te niepowtarzalne witraże uwieczniłem na zdjęciach, którymi również pragnę się podzielić.
Po kilku godzinach wojaży z aparatem i przemierzaniu wzdłuż i wszerz bazyliki, mogłem już ją opuścić i stwierdzić, że zadanie zostało wykonane. Było już późne popołudnie, więc już nigdzie nie szedłem, ale udałem się prosto do hotelu. Byłem bardzo zadowolony z dzisiejszego dnia, że w miarę wszystko to, co założyłem wcześniej, udało mi się sfotografować. Pięknie jest spędzać urlop na takich właśnie pielgrzymkach, a jeszcze piękniej, kiedy towarzyszy mi aparat fotograficzny. Co za nieopisana radość wówczas w moim sercu panuje (uśmiech). Przez resztę dnia nie wychodziłem już z hotelu. Pomimo że byłem bardzo zadowolony ze zdjęć, to byłem również fizycznie bardzo zmęczony. Stwierdziłem, że te kilka godzin, które pozostały do wieczornej Procesji Światła, którą również będę uwieczniał na zdjęciach, przeznaczę na regenerację swojego organizmu.
Jutrzejszy cały dzień, który zapowiada się na bezchmurny i słoneczny, przeznaczę na spacer i wypoczynek w pobliskich górach. Udam się w miejsce, które odwiedziłem z żołnierzami w 2007 roku. Ponownie zdobędę szczyt Pic du Jer znajdujący się na wysokości 951 m n.p.m. Jest on bardzo charakterystyczny i bardzo łatwo można go rozpoznać po znajdującym się na jego samym szczycie wielkim krzyżu. Mam nadzieję, że jutrzejszy dzień również będzie bardzo udany i przeze mnie aktywnie spędzony. No to, taki mam plan na jutro, o którym mogę już nieco powiedzieć, a póki co czas na odpoczynek i krótką drzemkę. Do zobaczenia jutro (uśmiech).
Łukasz Piotrowski
Ciąg dalszy…
- Wstęp do pielgrzymki, duchowy testament św. Bernadetty Soubirous
- Dzień 1. Podróż do Lourdes, sanktuarium, spacer
- Dzień 2. Bazylika Matki Bożej Różańcowej i Bazylika św. Piusa X
- Dzień 3. Wyjście w góry
- Dzień 4. Eucharystia, Procesja Światła
- Dzień 5. Powrót do domu, 5. urodziny Kacperka
- Droga Krzyżowa w Lourdes / Rozważanie ks. Dolindo Ruotolo
***
Ponadto zapraszam do przeczytania moich wspomnień z pielgrzymek:
- 2023 – Francja, Lourdes
- 2022 – Grecja, śladami św. Pawła
- 2021 – Hiszpania, Camino del Norte
- 2020 – Francja, Lourdes
- 2019 – Liban, śladami św. Charbela
- 2018 – Francja, La Salette, Ars, Taizé, Paray-le-Monial
- 2018 – Bałkany, Medjugorie, Mostar, Kotor, Dubrownik
- 2017 – Francja, Lourdes
- 2013 – Portugalia, Fatima
- 2012 – Hiszpania, Camino Francés
- 2011 – Meksyk, Guadalupe, Acapulco
- 2010 – Ziemia Święta, Jordania, Egipt
- 2009 – Włochy, Rzym, Watykan, Asyż, San Giovanni Rotondo
- 2007 – Francja, Lourdes