Podniebny kadr

Poznaję Boży świat / 2020 – Francja, Lourdes. Dzień 4. Eucharystia, Procesja Światła
8 grudnia 2023
2023 – Jasełka w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu
17 grudnia 2023
Udostępnij to:

Sieradz, 24 września 2022
aktualizacja: 9 grudnia 2023

 

„Pozostaną tylko wspomnienia, które w końcu też znikną jak pył”. Haruki Murakami

 

Trudno było mi sobie wyobrazić, żeby na stronie Sieradz-Praga.pl zabrakło zdjęć wykonanych dronem. Taka fotografia ukazuje świat z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy, co możecie zobaczyć na poniższych, wykonanych przeze mnie zdjęciach i prezentacjach filmowych; fot. 23 września 2022

Poprzez zakładkę zatytułowaną „Podniebny kadr” pragnę ukazać z perspektywy lotu ptaka moje miasto – Sieradz, wraz z jego najstarszą i najpiękniejszą dzielnicą – Pragą.

To jest niesamowite, kiedy możemy dzisiaj, za niewielkie pieniądze zakupić drona i wzbić się w powietrze, rejestrując „świat z wysoka” – świat, który do niedawna był wręcz niedostępny dla zwykłego „śmiertelnika” (uśmiech).

Jako osoba, która interesuje się fotografią od dawien dawna, zawsze chciałem zobaczyć, jak moje miasto wygląda właśnie z tej perspektywy. Niestety, jeszcze kilka lat temu było to trudne do wykonania, gdyż drony były niedostępne. Jedyną możliwością zobaczenia przeze mnie Sieradza z wysoka, było wykupienie lotu samolotem bądź odbycie lotu na motolotni.

Moje pragnienie było na tyle duże, że pewnym momencie, w dniu 16 października 2011 r., na taki lot się zdecydowałem. Wybrałem motolotnie z tego względu, że chciałem mieć wokół siebie więcej wolnej przestrzeni przy robieniu zdjęć. Było to dla mnie nie tylko nowe doświadczenia, ale i duże przeżycie, bo musiałem podczas lotu zmierzyć się jeszcze z lękiem wysokości (uśmiech). Na szczęście ta dla mnie niezapomniana podróż odbyła się bezproblemowo i były to dla mnie wówczas pierwsze zdjęcia, które wykonałem z lotu ptaka.

W dniu 16 października 2011 roku wraz z rodzicami i bratem przybyłem do leżącej pod Sieradzem wsi Chojne. Tutaj znajduje się lądowisko, z którego odbyłem niezapomniany lot nad Sieradzem i moją Pragą.
Ostatnie przymiarki i możemy lecieć. Na sobie mam swoje dwa aparaty. Jeden z obiektywem szerokokątnym, tak żeby m.in. uchwycić na zdjęciu jak największy obszar, a drugi aparat podłączony jest z teleobiektywem, który miał służyć mi do zbliżeń.
Czas pomachać najbliższym i wznieść się ku niebu (uśmiech)
No to lecimy! Podczas lotu, który trwał ok. 30 min, motolotnia leciała z prędkością ok. 100 km/h. Niestety na górze bardzo wiało i ciężko mi było robić zdjęcia. Jednak, jak na pierwszy taki lot, byłem zadowolony z tego, co udało mi się uchwycić.

Tak było kiedyś, a dzisiaj, od tego pamiętnego dla mnie lotu minęło już 11 lat. Niektóre zdjęcia, które wówczas wykonałem, szczególnie te na Pradze, z perspektywy czasu stały się wręcz historyczne. Zrobione zostały w czasie, kiedy sieradzka Praga wkraczała w proces rewitalizacji. Poniżej zaprezentuje tylko niewielką ich część, a obok dla porównania dodam fotografie już współczesne, zrobione dronem.

Sieradzka Praga widziana z lotu ptaka. U dołu zdjęcia, ten zaniedbany teren, to miejsce po dawnym, nieistniejącym już zakładzie budowlanym. Po prawej stronie możemy dojrzeć część Rynku Praskiego, na którym znajdowały się wysokie i okazałe drzewa liściaste – topole. Wszystkie ulice na Pradze jeszcze nie były poddane rewitalizacji. Jedynie staw na ul. Grodzkiej został już przebudowany i przekształcony w zbiornik retencyjny; fot. 16 października 2011
Współczesne zdjęcie, zrewitalizowanej już sieradzkiej Pragi. Zdjęcia dzieli 10 lat różnicy. W miejscu tego zaniedbanego zakładu budowlanego powstała nowa firma prowadzona przez mieszkańca Pragi. Z prawej strony przebudowany Rynek Praski wraz ze wszystkimi uliczkami. Rynek Praski stał się wręcz wizytówką najstarszej i najpiękniejszej dzielnicy Sieradza, którą jest Praga; fot. 3 października 2021
Proszę byście teraz zobaczyli jak przed rewitalizacją Pragi wyglądał znajdujący się na niej Rynek Praski. Jest to to miejsce pośrodku zdjęcia z rosnącymi wysokimi topolami; fot. 16 października 2011
A tak wygląda aktualnie Rynek Praski – serce Pragi. Na środku znajduje się podświetlona i mieniąca różnymi kolorami fontanna. Prawda, że jest pięknie? fot. 8 maja 2021
No to jeszcze jedno zdjęcie ukazujące całą naszą Pragę z wysoka; fot. 16 października 2011
Praga szczególnie pięknie wygląda też o zmierzchu; fot. 15 maja 2022
Rynek w Sieradzu. To zdjęcie nie jest oczywiście zrobione dronem. Ma jedynie pokazać nam jak sieradzka starówka wyglądała przed rewitalizacją. Rewitalizacja Rynku rozpoczęła się na początku 2010 roku; fot. 29 listopada 2009
A tak sieradzki Rynek prezentuje się obecnie. To miejsce na nowo odżyło, wypiękniało i jest ulubionym miejscem spotkań wielu sieradzan; fot. 15 maja 2022
Widok na przepłyającą przez Sieradz rzekę Wartę i jej charakterystyczny Biały Most, znajdujący się przy ul. Portowej. Tuż za mostem restauracja „Przystań” – miejsce, w którym przed laty odbywały się niezapomniane spotkania i potańcówki; fot. 16 października 2011
Dzisiaj to miejsce, które przez ostatnie lata było zaniedbane i zapomniane, wygląda tak. Poszerzona plaża, podświetlony most, wybudowane odkryte baseny. To wszystko sprawiło, że temu historycznemu miejscu przywrócono nowy blask; fot. 18 lipca 2021
Cmentarz parafialny w Sieradzu; fot. 16 października 2011
Ten sam cmentarz uchwycony w uroczystość Wszystkich Świętych; fot. 1 listopada 2021

Latanie dronem sprawia mi nie tylko ogromną radość, ale i daje wręcz nieograniczone możliwości przy robieniu zdjęć czy nagrywaniu filmów. To jest niesamowite, kiedy wzbijam się w powietrze i mogę ustawić taki kadr, jaki mi się żywnie podoba. Mogę wlecieć tam, gdzie nigdy wcześniej nie mógłbym tego zrobić. Dla drona nie ma również problemu, czy to jest mglisty poranek, czy zmierzch. Dron potrafi wręcz w bezruchu zawisnąć w powietrzu i dzięki temu zdjęcia wychodzą nieporuszone. Podobnie jest z nagrywanymi filmami. Gimbal, na którym zamontowana jest stabilizowana kamera, sprawia, że obraz podczas lotu się nie porusza i jest bardzo płynny. Efekt możecie zobaczyć poniżej. Wszystkie filmy, co również jest warte podkreślenia, są nagrywane w rozdzielczości 4K, dlatego szczególnie pięknie prezentują się na dużym ekranie telewizora.

Prezentowane tutaj zdjęcia wraz z filmami z każdym rokiem będą nabierały wartości; nie tej materialnej, ale historycznej. Mam nadzieję, że przeglądając zakładkę „Podniebny kadr”, sprawię wielu osobom radość z ich oglądania.

To tylko niektóre zdjęcia i filmy z lotu ptaka, które – na razie – wybrałem, aby ukazać piękno naszego miasta. Niebawem będę dodawał kolejne, bo w swoim domowym archiwum posiadam już kilkaset wyselekcjonowanych zdjęć Sieradza i Pragi zrobionych właśnie dronem. Są one z całą pewnością uzupełnieniem tego, czego do tej pory na stronie Sieradz-Praga.pl brakowało. Moja radość jest tym większa, kiedy mogę swoje kolejne marzenie nie tylko realizować, ale i też, którym mogę się z Wami bezinteresownie dzielić. I właśnie tego pragnę całym sercem – czynić życie innych ludzi piękniejszym.

Łukasz Piotrowski

 

 

Prezentacje filmowe…

cdn…
„Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju. Tam, gdzie jest nienawiść, pozwól mi siać miłość” (św. Franciszek z Asyżu).

W poprzednim filmie ukazałem klasztor Ojców Bernardynów w Warcie widziany z lotu ptaka z zewnątrz. Teraz pragnę zaprosić wszystkich do zajrzenia do jego niezwykle bogatego i pięknego wnętrza.

Widoczny wystrój przyklasztornego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównie barokowy. Widoczna, zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych, polichromia wyróżnia się niezwykle bogatą rokokową ornamentyką. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe gotyckie freski br. Franciszka z Sieradza, pochodzące z XVI wieku i XVIII-wieczne freski w nawie oraz prezbiterium, które są dziełem malarzy – zakonników pod kierunkiem br. Walentego Żebrowskiego.

Jednym z największych dzieł sztuki sakralnej w kościele jest ogromny obraz pt. „Wizja św. Stanisława”, najsłynniejszego malarza barokowego – Włocha Tomasso Dolabelli. Obraz trafił do klasztoru w 1625 roku i znajduje się po prawej stronie kościoła.

Cztery boczne ołtarze kościoła wykonał w latach 1719-1726 Stanisław Wolnowicz. Możemy w nich podziwiać obrazy: m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1744 roku, obraz św. Antoniego z Padwy, obraz św. Jana Chrzciciela, obraz św. Kazimierza. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Sługi Bożego Rafała z Proszowic, zwanego błogosławionym, stanowiąca wotum za uzdrowienia abp. Jana Lipskiego. Był on jednym z najwybitniejszych bernardynów z przełomu XV i XVI wieku.

To pełne historii miejsce na mapie naszego regionu warto odwiedzić i na własne oczy móc podziwiać olśniewające piękno wnętrza kościoła, które od wieków jest domem nie tylko Ojców Bernardynów, ale przede wszystkim jest Domem Boga. Film nagrany 14 listopada 2023 roku.

„Byłem wszystkim, co nieświęte. Jeżeli Bóg może działać przeze mnie, to może działać przez każdego” (św. Franciszek z Asyżu).

Jeden z dwóch filmów, który pragnę zaprezentować na stronie Sieradz-Praga.pl, przedstawia piękny XV-wieczny klasztor OO. Bernardynów znajdujący się w Warcie (woj. łódzkie), w odległości 15 kilometrów od Sieradza. Pochodzący z 1467 roku klasztor należy do najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce. Zbudowany początkowo w stylu gotyckim, po remoncie w latach 1696–1708 nabrał cech barokowych. Klasztor OO. Bernardynów sąsiaduje z żeńskim klauzurowym klasztorem Sióstr Bernardynek.

Bernardyni należą do rodziny franciszkańskiej założonej przez św. Franciszka z Asyżu (1182–1226). W Polsce zachowała się do dziś ich historyczna nazwa, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zgromadzenia, ufundowanych w Krakowie w 1453 roku. Konwent otrzymał wówczas wezwanie św. Bernardyna ze Sieny.

Film ukazuje klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny widziany z lotu ptaka. Kolejnym filmem będzie prezentacja jego niezwykłego i majestatycznego wnętrza. Za zaufanie i ogromną życzliwość dziękuję o. Rubenowi Bekeszczukowi OFM, gwardianowi warckiego klasztoru. Film nagrany 18 września 2023 roku.

„Wyruszamy w drogę; jest z nami Jezus w Eucharystii, Zmartwychwstały, który powiedział: «Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28, 20). Dziękujemy Ci, Panie Jezu! Dziękujemy za Twoją wierność, która podtrzymuje naszą nadzieję. Zostań z nami, bo zapada zmierzch. «Dobry Pasterzu, prawdziwy Chlebie, o Jezu, zmiłuj się nad nami; karm nas, broń nas, doprowadź nas do dóbr wiecznych, do ziemi żyjących!». Amen”. Papież benedykt XVI

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Starego Miasta w Sieradzu, 8 czerwca 2023 roku.

Sieradzka Bazylika Mniejsza pw. Wszystkich Świętych, a wcześniej kolegiata sieradzka, nazywana jest często przez obecnego proboszcza ks. infułata Mariana Bronikowskiego „Matką sieradzkich kościołów” lub „Sieradzką perłą świętości”. Ten prastary gotycki kościół został wybudowany w 1370 roku i stanowi jeden z najbardziej okazałych nie tylko kościołów, ale i zabytków w naszym mieście.

Pierwszym powojennym proboszczem, który zapisał się na kartach historii Kościoła nie tylko sieradzkiego, był niezwykle szanowany przez parafian ks. infułat Apolinary Leśniewski – przed wojną wykładowca bł. Stefana kard. Wyszyńskiego we włocławskim seminarium, podczas wojny kapelan warszawskiego AK w randze majora, ps. „Maron”. Ksiądz Apolinary przez prawie cztery trudne powojenne dziesięciolecia, od 10 marca 1945 do 30 czerwca 1983 roku pełnił funkcję proboszcza, zaliczając także pobyt w komunistycznym więzieniu.

W dniu 21 maja 2018 roku kolegiata sieradzka została podniesiona przez papieża Franciszka do godności Bazyliki Mniejszej. Film nagrany 19 grudnia 2022 roku

Ten piękny barokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sieradzu, którego wnętrze pragnę pokazać, został konsekrowany w 1260 roku. Jest to jeden z najstarszych, a zarazem najpiękniejszych zabytków naszego miasta. Pieczę nad nim przez sześć wieków, do czasu kasaty zakonu przez carat po klęsce Powstania Styczniowego, sprawowali dominikanie. Od stulecia zaś opiekują się nim Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego, które za sprawą swojej założycielki św. Urszuli Ledóchowskiej przybyły do Sieradza w 1922 roku, przejmując opuszczony i zrujnowany podominikański klasztor.

Wyrażam ogromną wdzięczność s. Annie Papierz, przełożonej klasztoru, za zaufanie i zgodę na nagranie filmu z wnętrza XIII-wiecznego kościoła. Niech ta kilkuminutowa prezentacja będzie moim skromnym podziękowaniem nie tylko za Waszą stuletnią obecność w naszym mieście i niesienie pomocy niepełnosprawnym dzieciom, ale przede wszystkim za dawanie każdego dnia świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa. Jak powiedziała św. Urszula Ledóchowska – Patronka Sieradza: „Potrzeba nam dobroci, by pociągać innych do Chrystusa”. Film nagrany 12 grudnia 2022 roku

Panorama sieradzkiego stadionu MOSiR podczas finałowego meczu futbolu amerykańskiego “PFL9” Rhinos Wyszków vs Wilki Łódzkie. Film nagrany 19 listopada 2022 roku.
Piękna złota jesień, ku radości nas wszystkich, na dobre zagościła w naszym mieście. Zieleń liści jest już tylko wspomnieniem lata, a korony drzew mienią się wszystkimi możliwymi odcieniami czerwieni, złota i brązu.

Zapraszam na film prezentujący Wzgórze Zamkowe sąsiadujące z sieradzką Pragą. Jest to miejsce szczególne i niezwykłej urody, które sieradzanie wybierają każdego dnia na długie, jesienne spacery. Film nagrany 9 października 2022 roku.

Krótka prezentacja firmy mojego przyjaciela Dawida Urbańskiego „Global Food Hygiene”, która jest producentem, importerem i dystrybutorem jednorazowej odzieży ochronnej i autorskich systemów dozowania oraz narzędzi okołorozbiorowych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Kuśnie pod Sieradzem. Film nagrany 4 lipca 2022 roku.
Wielu sieradzan pamięta wciąż czas, gdy hejnał Sieradza rozbrzmiewał każdego dnia w samo południe z wieży sieradzkiej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych. Ta piękna melodia podkreślała nam historyczną tożsamość naszego miasta, jednego z najstarszych w Polsce. Dzisiaj sieradzkiego hejnału już z wieży obecnej bazyliki nie usłyszymy. Został również usunięty ze strony Urzędu Miasta. DLACZEGO?

Niech ten krótki film, który nagrałem 27 czerwca 2022 roku, zabierze nas w sentymentalną podróż po Starym Mieście, w tym także mojej Pradze, i przypomni wszystkim nasz sieradzki hejnał, który przez wiele lat tak pięknie rozbrzmiewał po okolicy. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś znów usłyszymy, jak z wieży sieradzkiej „Matki kościołów” ta jedynie dwuminutowa melodia ponownie wybrzmiewa w przestrzeni naszego książęcego miasta.

„Święto Bożego Ciała odznacza się w sposób szczególny tradycją niesienia Najświętszego Sakramentu w procesji – jest to gest bogaty w znaczenie. Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy”. Papież Benedykt XVI

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Starego Miasta w Sieradzu, 16 czerwca 2022 roku.

Nasza Praga wygląda wiosną jak Shire z „Władcy Pierścieni” (uśmiech). Ta śliczna dziewczynka na początku filmu, to Maja – moja ukochana bratanica. Jest również jedną z najmłodszych mieszkanek Pragi. Wspólnie z Mają zapraszamy wszystkich na wiosenny lot po naszej magicznej krainie, 6 maja 2022.
Mieniąca się tysiącami barw, tryskająca życiem, opływająca w zapachach i niezmiennie piękna. Wiosna – zdaniem wielu – najpiękniejsza pora roku.

Tak na krótkiej prezentacji filmowej prezentuje się wiosną – najstarsza i najpiękniejsza dzielnica Sieradza, Praga. Pierwszy film składający się z dwóch części został nagrany 6 maja 2022 roku.

„Trzymaj się zawsze świętego Kościoła katolickiego, ponieważ tylko on może ci dać prawdziwy pokój, ponieważ to tylko on posiada Jezusa w Sakramencie, który jest prawdziwym księciem pokoju”. (św. Ojciec Pio)

Panorama parafialnego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Parafia jest jedną z największych w diecezji włocławskiej i liczy ok. 15 tyś. wiernych. Została erygowana 18 czerwca 1982 r. przez bp. Jana Zarębę w miejsce istniejącego od 24 września 1981 r. ośrodka duszpasterskiego, 13 grudnia 2021 roku.

XIV Sieradzki Jarmark Adwentowy widziany z lotu ptaka, 12 grudnia 2021 roku.
„Śmierć wprowadza nas w prawdziwe życie; ze śmiercią zaczyna się nasza gloryfikacja w Chrystusie”. (św. Jan XXIII).

Cmentarz parafialny w Sieradzu skąpany w jesiennych barwach i słońcu. Im bliżej dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, tym mocniej uświadamiamy sobie, że cmentarze są to miejsca modlitwy, pamięci, czci dla naszych ukochanych zmarłych oraz zadumy nad życiem doczesnym i wiecznością, która nieuchronnie nadchodzi. Film nagrany 24 października 2021 roku.

„Biały Most”, bo tak nazywają go sieradzanie, jest jednym z najbardziej charakterystycznych mostów wantowych w Polsce. Został oddany do użytku 2 maja 1979 roku jako jeden z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Most spina oba brzegi leniwie płynącej tu Warty, umożliwiając przejście na piaszczystą plażę po drugiej stronie rzeki, a wchodzi się nań tuż obok sieradzkiej „Przystani” przy ul. Portowej. Teren wokół został w latach 2017–2018 gruntownie przebudowany i zagospodarowany. Dzisiaj po latach ponownie tętni życiem i jest miejscem szczególnie ulubionym nie tylko przez mieszkańców Sieradza, ale i turystów. Film nagrany 18 lipca 2021 roku.
Panorama Bazyliki Mniejszej pw. Wszystkich Świętych, nazywanej „Sieradzką Perłą Świętości”. Pochodząca z XII wieku świątynia jest nie tylko najstarszym, lecz także jednym z najpiękniejszych kościołów w naszym mieście. Znajduje się w obrębie Starówki przy ul. Kolegiackiej, 11 lipca 2021 roku.
Motto: „Bogaty – to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków, jakie roztacza wczesna wiosna”. Antoni Czechow.

Takim właśnie urokliwym i pięknym miejscem na „mapie świata” jest nasza sieradzka Praga, która szczególnie pięknie prezentuje się wiosną. Wyjątkowe piękno odradzającej się przyrody, oszałamiającą urodę jej barw i odcieni szczególnie dobrze możemy docenić z wysoka, tak jak je widzą ptaki i jak patrzy na nie Bóg. Film nagrany 13 maja 2021 roku.

Tak z lotu ptaka prezentuje się panorama XIII-wiecznego podominikańskiego klasztoru Sióstr Urszulanek SJK, który jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych zabytków Sieradza. Lot dronem wykonałem 13 maja 2021 roku.
Most zakochanych 4K, 14 luty 2021 roku.
„Człowiek nie potrafiłby ocenić piękna dnia i lata, gdyby nie znał nocy i zimy”. Henry Fielding.

Naszą Pragę tego czwartkowego poranka spowiła zimowa kołderka białego puchu, 14 stycznia 2021 roku.

Ul. Grodzka w Sieradzu, 3 stycznia 2021 roku.
|Sieradzka Praga| Pierwszy filmik, który udało mi się nagrać, pragnę zadedykować wszystkim mieszkańcom naszej sieradzkiej Pragi, 28 grudnia 2020 roku.
Udostępnij to: