Homilie ks. Zygmunta Majdzińskiego. Rok 2019
17 września 2019Cmentarz komunalny zał. 1988 r.
24 września 2019Sieradz, 14 września 2012
W Sieradzu poza prowadzonymi pracami, które są związane z rewitalizacją starej części miasta, mają miejsce inne, jakże ważne wydarzenia, które ukazują nam, mieszkańcom prastarego grodu, bogatą historię Sieradza. W tej zakładce pragnę zaprezentować zdjęcia, które przedstawiają odsłonięcie pomnika poświęconego Bohaterom Walk nad Wartą 1939 roku. Poniżej dodałem artykuł, który przygotowali redaktorzy regionalnego portalu informacyjnego nasze.fm, a który znajduje się również na stronie internetowej Naszego Radia. Cała uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika odbyła się 28 maja 2012 roku w Sieradzu.
Na temat walk obronnych, które były prowadzone we wrześniu 1939 roku w okolicach Sieradza nie będę tutaj pisał, bo temu wydarzeniu należy poświęcić oddzielną zakładkę, która niebawem powstanie na stronie. Pomnik, który znajduje się na wale obronnym, na prawym brzegu Warty w ostatnich latach był niszczony i okradany z miedzi przez wandali, którzy nie szanują ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę i oddali swoje życie za Ojczyznę, którą kochali i ludzi, dla których to wydarzenie wiąże się ze wspomnieniem bliskich im osób oraz chwil, które były tak znamienne. Dobrze się stało, że władze miasta postanowiły wykonać nowy pomnik, taki, który pozostanie, miejmy nadzieję na lata i będzie nam Sieradzanom przypominał o tych strasznych wydarzeniach, które miały miejsce w Sieradzu i jego okolicy.
Swoją obecnością zaszczycił nas tego dnia biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, który poświęcił nowy pomnik. Nie zabrakło również pana Jacka Walczaka, prezydenta Sieradza, który jak sam przyznał, zabiegał o duchowe wsparcie ze strony księdza biskupa. Zachęcam wszystkich, byśmy uczyli się kultywować pamięć o naszych przodkach, którzy nieśli nam nadzieję i którzy przelewali krew na wojnach. Uczmy miłości do Ojczyzny nasze dzieci, ojczyzny, którą jest Polska, by z dumą i radością mówili, że są Polakami.
Łukasz Piotrowski
Tekst znajdujący się poniżej został zaczerpnięty z sieradzkiego portalu internetowego nasz.fm
Poświęcenia pomnika dokonał bp Wiesław Mering. Jak przyznał, historia tego pomnika jest mu szczególnie bliska, ale bulwersujące niszczenie obiektu na przełomie ostatnich lat pokazuje, że wciąż daleko nam do szacunku względem poległych podczas II Wojny Światowej bohaterów:
– Brak szacunku uważam za jedną z tych cech, które dzisiaj są świadomie propagowane we wszystkim. W relacjach ludzkich, przypomnijmy sobie – szacunek dla nauczyciela kiedyś, a dziś, szacunek dla księdza kiedyś i dziś, szacunek dla parlamentarzystów między sobą wzajemnie kiedyś, a dziś. Nic dziwnego, że ludzie przestają cenić to co kiedyś było dla nas czymś świętym. Ja kiedy byłem dzieckiem to się nawet bałem wejść na cmentarz, bo mi się wydawało, że zakłócam rzeczywiście pokój ludziom, którzy mają już do niego prawo. Natomiast dzisiaj to o czym się słyszy świadczy o prawdziwym barbarzyństwie obyczajów. – mówił biskup w rozmowie z naszym reporterem.
Dewastację pomnika wspominał również prezydent Jacek Walczak. Przypomnijmy, pomnik przez ostatnie 20 lat został zniszczony aż trzykrotnie – w 2001, 2009 i w 2010 roku. Nieznani sprawcy doszczętnie obdarli monument z blachy pozostawiając jedynie sam szkielet. Teraz pomnik jest z kamienia, co ma odstraszyć potencjalnych złodziei:
– Jest żal, że pomnik nie został w pierwotnej formie, ale po tych wyczynach bestialskich, zbeszczeszczenia pomnika musieliśmy wymyślić coś co by już na długi czas uniemożliwiło takie zniszczenie, stąd pomysł pomnika betonowego, takiego monumentalnego i połączenie naszej waleczności, ale tej rycerskości z tą wojenną z II Wojny Światowej. A że Sieradz, było, nie było, uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem i tam się wsławił i te miecze też symbolizują naszą waleczność. – wyjaśnia prezydent.
W uroczystościach wzięli udział również uczniowie sieradzkich szkół gimnazjalnych, dla których pomnik symbolizuje przede wszystkim patriotyzm i jak przyznali, wciąż nie są w stanie zrozumieć jak mogło dojść do tych wszystkich dewastacji.
Zapraszam do obejrzenia 35 zdjęć, które miałem przyjemność wykonać 28 maja 2012 roku