Nagranie wykładu-świadectwa ks. Henryka Wieczorka z 2008 roku

409 Piesza Sieradzka Pielgrzymka na Jasną Górę (2019r.) Dzień 2 !
18 października 2019
Znani Sieradzanie / Fajans Maksymilian (1825-1890)
8 listopada 2019
Udostępnij to:

Sieradz, 2 listopada 2019

Ksiądz Henryk Wieczorek należał do barwnych sieradzkich postaci, był księdzem, który większość swojej kapłańskiej posługi pełnił w Sieradzu, ciesząc się ogromnym szacunkiem wiernych. Chociaż od jego śmierci minęło już siedem lat, to w ludziach, którzy go znali, wciąż pozostaje niezatarta pamięć kapłana ubogiego, pokornego, takiego – chciałoby się powiedzieć – z prawdziwego powołania, którego Pan Jezus wezwał przed wielu laty do głoszenia Ewangelii.  

Starsze pokolenie sieradzan wciąż pamięta barwne, przepełnione humorem i bezpośredniością kazania księdza Wieczorka. Wielka szkoda, że nikt tych kazań nie nagrał, by mądrość i prostota jego słów kierowanych do wiernych mogły trwać z nami do dzisiaj.

Przeglądając jakiś czas temu swoje domowe archiwum, natrafiłem na wyjątkowe nagranie wykładu-świadectwa ks. Henryka Wieczorka, wygłoszonego zapewne dla studentów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku w 2008 roku, a więc cztery lata przed śmiercią. Niestety, dziś już nie pamiętam, skąd i od kogo otrzymałem to nagranie, ale jestem za nie ogromnie wdzięczny. To ponad 25-minutowe wystąpienie jest prawdziwą perełką, którą pragnę się teraz podzielić. Zauważmy, że poczucie humoru i dystans do własnej osoby pozostały ks. Henrykowi Wieczorkowi do końca życia. Już na wstępie przypomniał słuchaczom, że ma dziewięćdziesiątą trzecią wiosnę, tylko pięć zębów i prosi wszystkich o wyrozumiałość (uśmiech). Całe wystąpienie utrzymane jest w charakterystycznym dla tego kapłana stylu, rzeczowym i pełnym ciepłego humoru. Proszę, posłuchajcie drodzy czytelnicy tego wyjątkowego nagrania i niech ten silny głos i słowa, które kierował do studentów, wybrzmiały i w naszych sercach. Niech powrócą wspomnienia z tamtych dawnych lat, kiedy ksiądz Henryk Wieczorek z oddaniem wypełniał swoją misję, dzięki której został przez wiernych zapamiętany jako jedna z piękniejszych postaci sieradzkiego kościoła.

Łukasz Piotrowski


Nagranie audio wykładu-świadectwa ks. Henryka Wieczorka z 2008 roku

Udostępnij to: