
Moja Praga / Zamek królewski w Sieradzu. Ścieżka dydaktyczna
13 stycznia 2021
2019 – I Marsz dla Życia i Rodziny w Sieradzu
29 stycznia 2021Sieradz, 16 lutego 2017
Ksiądz Aleksander Brzeziński – postać wielkiego formatu, wielu talentów, kultury i społecznikowskiego ducha, człowiek niezwykle zasłużony dla naszego miasta. Bardzo się cieszę, że do artykułu o nim udało mi się zdobyć kilka bardzo starych i wyjątkowych fotografii z życia księdza. Bardzo dziękuję p. Andrzejowi Ruszkowskiemu i p. Janowi Pietrzakowi za ich udostępnienie.
Pierwsze zdjęcia ukazują księdza Brzezińskiego u początków jego drogi kapłańskiej. Widzimy na nich młodego przystojnego mężczyznę o ascetycznej twarzy, który przecież mógł wybrać inną, łatwiejszą drogę życia – pochodził wszak z dobrze sytuowanej rodziny ziemiańskiej. Jednak odpowiedział na głos Pana Boga: Pójdź za Mną. Nie zawahał się pójść za tym głosem i poświęcić swoje życie służbie Bogu i ludziom, do których zostanie posłany. Naszym zaś obowiązkiem jest zadbać o to, by pamięć o takich ludziach trwała i byśmy te wartości, jakimi oni się kierowali, potrafili zaszczepić także naszej młodzieży i dzieciom.
Ksiądz Aleksander Brzeziński żył w latach, w których Sieradz mógł się szczycić wspaniałymi kapłanami, takimi jak proboszczowie sieradzkiej kolegiaty: ks. prałat Walery Pogorzelski, ks. prałat Władysław Mikołajewski, a także ks. Feliks Binkowski, w czasie okupacji niemieckiej zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. Ksiądz Aleksander Brzeziński był związany nie tylko z klasztorem sióstr urszulanek, gdzie pełnił funkcję rektora, ale przede wszystkim z niewielkim kościółkiem na Brzezinach (tak nazwanych od jego nazwiska), którego był budowniczym i fundatorem.
Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby poznać bliżej zasługi ks. Brzezińskiego dla naszego miasta i jego mieszkańców, do przeczytania biografii księdza pióra Andrzeja Tomaszewicza, zamieszczonej swego czasu w kwartalniku „Na Sieradzkich Szlakach”.
A ja proszę jeszcze, byśmy nie zapominali o modlitwie za duszę ks. Aleksandra Brzezińskiego. Kapłana, który nie bał się oddać życia za wiarę i prawdę, jaką w swoim kapłańskim życiu głosił.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
Łukasz Piotrowski
***
Ksiądz Aleksander Brzeziński (12 III 1878 – 20 VI 1941)
Człowiek kochający Boga i ludzi,
krzewiciel oświaty, wychowawca młodzieży, opiekun robotników,
redaktor i wydawca „Ziemi Sieradzkiej”, właściciel Zakładów Graficznych,
fundator starej części kościoła, sieradzki społecznik
Ksiądz Aleksander Brzeziński urodził się 12 marca 1878 roku w Dzierlinie koło Sieradza. Dzierlin był majątkiem jego rodziców: Antoniego i Marii z Kobyłeckich. Pierwsze nauki pobierał w domu, następnie kształcił się w czteroklasowym progimnazjum w Sieradzu, a po jego ukończeniu w seminarium we Włocławku, które ukończył w 1902 roku. W następnych latach młody kapłan był wikarym w Rozprzy, Tuszynie, Liskowie, administratorem parafii w Koninie i rektorem w Koninie. W 1908 roku został przeniesiony do Sieradza i został rektorem kościoła podominikańskiego, jednocześnie był prefektem szkół i kapelanem w szpitalu i w więzieniu.

Młody ksiądz Aleksander Brzeziński w Dzierlinie w otoczeniu rodziny, ok. 1903; fot. ze zbiorów Andrzeja Ruszkowskiego
Należy przypuszczać, że szczególnie pobyt w Liskowie wywarł duży wpływ na dalszą formację ks. Aleksandra Brzezińskiego. Proboszczem był tam bowiem ks. Bliziński, który przekształcił Lisków w przodującą parafię o licznych instytucjach społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Doświadczenia wyniesione z Liskowa będzie się starał młody kapłan przenieść na grunt sieradzki.

Młody ksiądz Aleksander Brzeziński z księdzem prałatem Wacławem Blizińskim z Liskowa, ok. 1905, fot. ze zbiorów Jana Pietrzaka

Lata 20. XX w. Ksiądz Aleksander Brzeziński stoi trzeci od lewej strony, fot. ze zbiorów Andrzeja Ruszkowskiego

Warszawscy malarze Bożym i Podewski w trakcie wykonywania fresków w podominikańskim kościele św. Stanisława w Sieradzu

W 1922 roku klasztor podominikański został przekazany siostrom urszulankom, a ks. A. Brzeziński przeniósł się do swej posiadłości na Brzezinach. Tu rozwinął na szeroką skalę działalność społeczną i wydawniczą. Zakłady Graficzne „Ziemia Sieradzka” zostały wyposażone w zakupione w Katowicach maszyny drukarskie i duże zapasy papieru. Przy zakładach powstała także szkoła zawodowa dla chłopców, gdzie oprócz drukarstwa i pokrewnych mu specjalności uczono stolarki i ślusarstwa, rozwijano rękodzielnicze talenty, jak: rzeźbiarstwo, malarstwo, a nawet budowano organy dla kościołów parafialnych. Pod okiem fachowców kształciła się niezamożna młodzież, której zakłady zapewniały bezpłatne nauczanie, wyżywienie i zakwaterowanie. Organizowano także dokształcenie uzupełniające z zakresu szkoły powszechnej, a dla chętnych kursy buchalteryjne i handlowe. W 1925 roku pierwszych 20 absolwentów rocznych Kursów Handlowych otrzymało świadectwa ich ukończenia. Również w tym roku rozdano świadectwa uczniom z Kursów Dokształcających (1 uczeń otrzymał świadectwo z ukończenia 4 oddziałów, 4 z ukończenia 5 oddziałów, 5 z ukończenia 6 oddziałów i 8 z ukończenia 7 oddziałów). Organizowano także kursy Ligi Obrony Powietrznej Państwa, kursy przeciwgazowe, a w okresie wakacyjnym kolonie Akcji Katolickiej dla biednych dzieci robotników łódzkich.

Czasopismo społeczne „Ziemia Sieradzka” wydawane przez ks. Aleksandra Brzezińskiego, 1928, fot. ze zbiorów Jana Pietrzaka

Dom kolonijny na Brzezinkach. Trzeci od lewej stoi ks. Aleksander Brzeziński, ok. 1930, fot. ze zbiorów Jana Pietrzaka

Lata 30. XX w. W tle kaplica na Brzezinkach; w centrum ks. Aleksander Brzeziński, fot. ze zbiorów Andrzeja Ruszkowskiego

Siedzą od lewej: ks. prał. Władysław Mikołajewski, bp włocławski Stanisław Zdzitowiecki, prał. Walery Pogorzelski. Za księdzem biskupem stoi ks. Aleksander Brzeziński, ok 1925, fot. ze zbiorów Andrzeja Ruszkowskiego
Drukarnia ks. A. Brzezińskiego drukowała też broszury i książki, głównie miejscowych autorów; z Zakładów Graficznych „Ziemia Sieradzka” korzystały również Kuria w Łodzi i Włocławku, instytucje państwowe i prywatne. Chcąc zapewnić ludności systematyczny dopływ prasy katolickiej, ks. A. Brzeziński uruchomił w Sieradzu pierwszy kiosk z gazetami, a w 1931 roku powstaje księgarnia „Apostolstwa Dobrej Książki”, przy której istniała też wypożyczalnia. Tygodnik „Ziemia Sieradzka” ukazywał się do końca 1931 roku. Kryzys gospodarczy lat trzydziestych XX w. uniemożliwił dalsze wydawanie czasopisma i zahamował możliwości wydawnicze Zakładów Graficznych „Ziemia Sieradzka”.
Wybuch II wojny światowej ostatecznie zamyka działalność ks. A. Brzezińskiego. Okupant zdewastował wszystkie pomieszczenia zakładu, maszyny drukarskie zostały wywiezione, sprzęty i książki zniszczone i wyrzucone. Ks. A. Brzeziński został wysiedlony do parafii Chojne, a następnie chcąc się uchronić przed prześladowaniami, zamieszkał we wsi Błota gm. Brąszewice. Za odprawienie Mszy św. dla garstki mieszkańców wsi został ciężko pobity przez żandarmów niemieckich. Przewieziony do sieradzkiego szpitala, zmarł 20 czerwca 1941 roku.
Andrzej Tomaszewicz
Źródło: „Na Sieradzkich Szlakach” 3/1993
***
UZUPEŁNIENIE
Ksiądz Aleksander Brzeziński cierpiał na ciężką chorobę prostaty, również na powikłania z pęcherzem. Dr. Marek Zaleski udzielał mu w Sieradzu doraźnej pomocy. W czasie pobytu w Chojnem zajmowała się nim starsza pani Czapska. Niebawem, bo wiosną 1941 roku Chojne przeznaczono na poligon wojskowy, a ks. A. Brzeziński wyjechał do Brąszewic. Tamtejszy kościół był już zamknięty. Ksiądz wynajął więc izdebkę w Białych Błotach. Odprawiał tam Mszę św., na którą przychodziło po parę osób. Dowiedzieli się o tym żandarmi niemieccy i bestialsko ks. A. Brzezińskiego pobili, zabraniając mu praktyk religijnych. Nieprzytomnego księdza przewieziono do szpitala w Sieradzu, gdzie trzeciego dnia zmarł. W szpitalu opiekowały się nim przed śmiercią siostry urszulanki, s. Magdalena Hekker i s. Józefa Korentz. Na śmierć przygotował ks. A. Brzezińskiego ks. Feliks Binkowski. Pogrzeb był bardzo skromny. Ośmiu osobom wolno było iść za trumną. Poszła więc najbliższa rodzina, do której i ja się zaliczałem. Mszę św. przy trumnie w kaplicy pogrzebowej przy szpitalu odprawił ks. Feliks Binkowski, który sam również został wkrótce wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, skąd już nie powrócił. Trumnę ze zwłokami ks. A. Brzezińskiego złożono w grobowcu dla kapłanów na sieradzkim cmentarzu, przy wejściu, po prawej stronie.
Teodor Jabłoński, 1976

Współczesne zdjęcie kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski, powstałego jako votum za uratowanie życia ks. A. Brzezińskiego w 1918 roku. Tu spoczywają szczątki księdza, przeniesione 6 grudnia 1980 – zgodnie z jego wolą – z cmentarza parafialnego; fot. 19 lipca 2008.

Na południowej ścianie kościółka znajduje się tablica upamiętniająca miejsce wiecznego spoczynku Wielkiego Kapłana Ziemi Sieradzkiej , ks. Aleksandra Brzezińskiego. Tablicę poświęcił 23 czerwca 2002 roku ks. dr Tadeusz Miłek, proboszcz parafii pw. NMP-Królowej Polski; fot. 2 stycznia 2010.
***
Ponadto zapraszam do przeczytania i obejrzenia zdjęć:
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu
- Ks. dr Tadeusz Miłek (2001-2017)
– Ks. dr Tadeusz Miłek (2001–2017)
– Kazania ks. dr Tadeusza Miłka - Ks. Aleksander Brzeziński (1878-1941)
- Wydarzenia związane z parafią pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu:
– 2013 – Liturgia Wielkiej Soboty
– 2012 – Liturgia Niedzieli Palmowej
– 2010 – Uroczystości odpustowe
– 2009 – Boże Ciało
– 2009 – Droga Krzyżowa
– 2008 – Pasterka