Cmentarz żydowski w Sieradzu zał. 1812 r.
1 września 2018Filmiki pielgrzymkowe
1 września 2018Sieradz, 26 marca 2017
aktualizacja: 3 grudnia 2017
***
Kościółek ten zawdzięcza swoje powstanie ks. Aleksandrowi Brzezińskiemu, który po uruchomieniu w 1922 r. na Brzezinach Zakładów Graficznych zgłasza biskupowi włocławskiemu zamiar wybudowania ze swoich prywatnych funduszów kościoła (Ks. Brzeziński otrzymał w spadku od swej ciotki Izabeli Stajnowej kilkanaście tyś. Rubli) na użytek wychowanków i zatrudnionych pracowników. Chciał on też w ten sposób podziękować Opatrzności Bożej za cudowne ocalenie przed rozstrzelaniem przez Niemców w czasie ich rozbrajania w Sieradzu w listopadzie 1918 r. Kościół zbudowano w 1922r., poświęcił go 14 V 1924 r. biskup włocławski Władysław Krynicki. Doroczny odpust ustanowiono na dzień 3 Maja. Msze św. odprawiane były tylko w święta i niedziele, ponadto także nabożeństwa majowe i różańcowe. Dorocznie ubierano żłobek i Grób Pański. Urządzano też zamknięte rekolekcje. W testamencie z 30 września 1939 r. fundator życzył sobie, by zwłoki jego pochowano pod tym kościółkiem, co się też stało, choć dopiero w 60 lat po śmierci…
Kościółek powstał jako niewielka jednonawowa budowla z węższym i niższym prezbiterium, od którego odchodziły dwie wnęki na kaplice oraz niewielką, także niższą od nawy, kruchtą. Na dwuspadowym, krytym dachówką dachu umieszczono okazałą wieżyczkę na sygnaturkę. Na chórze była fisharmonia, w nawie – dwa rzędy ławek. We wnękach zewnętrznych były umieszczone metalowe figury Matki Boskiej i Jezusa.
We wnętrzu pierwotnie były trzy ołtarzyki. Główny, malowany na drewnie lipowym – z obrazem Matki Boskiej Królowej Polski z Dzieciątkiem, przytulającej do piersi Orła Białego. Nad obrazem – znak Apostolstwa Dobrej Książki. W lewym bocznym ołtarzu – obraz na płótnie św. Aleksandra, w drugim – obraz św. Antoniego. Na ołtarzach stały rzeźbione w drewnie lichtarze. W bocznej kaplicy (zwanej grobową) duży obraz na płótnie Chrystusa Ukrzyżowanego. Na ścianach 14 stacji Męki Pańskiej rzeźbionych w gruszy przez Karłowskiego.
Kościółek pierwotnie miał polichromię malowaną przez artystę malarza K.T. Glamkowskiego z Warszawy, który odbywał karę 2 lat pozbawienia wolności w sieradzkim więzieniu za fałszowanie banknotów. Nad głównym ołtarzem było namalowane niebo z chórami aniołów, a na łuku prezbiterium obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z napisem na szarfach: „Matko Boska, Królowo Korony Polskiej, Ty co w Ostrej świecisz bramie, módl się za nami!” Na suficie nawy – wizerunki gwiazd z Barankiem w kole w części centralnej. Na ścianach bocznych – czterej ewangeliści, po dwóch z każdej strony, a niżej – stylowe lilie w rombach. Nad drzwiami zakrystii – Chrystus przepasany płótnem siejący ziarno.
Przy kościele stała plebania, w podwórzu – budynki gospodarcze, obok duży ogród. Na plebani mieszkał i pracował ks. Brzeziński. Pasjonował się układaniem ornamentów i winietek do druku, w wolnym czasie malował obrazy i budował radioodbiorniki.
W czasie okupacji niemieckiej ks. Brzezińskiego wysiedlono początkowo do parafii Chojne, później do Białych Błot koło Brąszewic, a kościółek służył jako kaplica przedpogrzebowa dla niemieckich żołnierzy zmarłych w szpitalu wojskowym. Po wojnie przez długi czas kościół był zamknięty, majątek ks. Brzezińskiego skonfiskowano, w 1953 r. próbowano nawet kościółek rozebrać, a w 1958 r. przekazano go, wraz z gruntem, zlokalizowanym obok Zakładom Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”. Proboszcz sieradzki ks. Apolinary Leśniewski mógł roztoczyć efektywną opiekę nad kościołkiem dopiero w 1969 r., kiedy to 8 września odprawiono tu pierwszą po wojnie Mszę św. W 1975 r. biskup Jan Zaręba utworzył tu ośrodek duszpasterski z ks. administratorem – Zdzisławem Ossowskim, parafię zatwierdzono w dniu 3 maja 1981r., a więc w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
W 1989 r. przystąpiono do rozbudowy kościoła wg projektu inż. Arch. Małgorzaty Porowskiej – Leśniak. Dotychczasową nawę przekształcono w prezbiterium i dobudowano do niego nową nawę, umiejscawiając ołtarzy główny w miejscu dawnej kaplicy grobowej. Dawne prezbiterium przekształcono na zakrystię, a kruchtę na kaplicę przedpogrzebową. Na nowo urządzono wnętrze kościoła. Wykonawcami byli: Marek Sitarski (rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego), Tomasz Sęk i Andrzej Bender (kaplica Najświętszego Sakramentu), Elżbieta i Andrzej Bednarscy (projekt i wykonanie witraży). Po tej przebudowie kościół został konsekrowany przez biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego w dniu 3 V 1998 r.
Dawna plebania ks. A. Brzezińskiego została zwrócona spadkobiercom Księdza, obok wybudowano nową plebanię. Prochy księdza Aleksandra Brzezińskiego 6 XII 19820 r. przeniesiono z grobowca księży na cmentarzu parafialnym i pochowano, tak jak sobie życzył, pod Jego kościółkiem. Uroczystą Mszę św. odprawił wtedy ks. infułat Apolinary Leśniewski. Na zewnętrznej ścianie kaplicy grobowej umieszczono tablice epitafijną z napisem: Ś.P. Ks. Aleksander Brzeziński ur. 13 03 1878 r. w majątku rodzinnym w Dzierlinie, zm. 20 06 1941 r. w sieradzkim szpitalu po ciężkim pobiciu przez okupanta niemieckiego. Pochowany w podziemiach kościoła. Człowiek kochający Boga i Ludzi, krzewiciel oświaty, wychowawca młodzieży, opiekun robotników, redaktor i wydawca „Ziemi Sieradzkiej”, właściciel Zakładów Graficznych, fundator kościoła (starej części) – w 60 rocznicę śmierci – wnuk siostry – Zofii Brzezińskiej Czapskiej.
Andrzej Ruszkowski
„Na Sieradzkich Szlakach” 1/2005
***
Zdjęcia wykonałem 2 stycznia 2010 roku
***
Zdjęcia wykonane przez ks. Tomasza Michalskiego
***
Ponadto zapraszam do przeczytania i obejrzenia zdjęć:
- Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu
- Ks. dr Tadeusz Miłek (2001-2017)
– Ks. dr Tadeusz Miłek (2001–2017)
– Kazania ks. dr Tadeusza Miłka - Ks. Aleksander Brzeziński (1878-1941)
- Wydarzenia związane z parafią pw. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradzu:
– 2013 – Liturgia Wielkiej Soboty
– 2012 – Liturgia Niedzieli Palmowej
– 2010 – Uroczystości odpustowe
– 2009 – Boże Ciało
– 2009 – Droga Krzyżowa
– 2008 – Pasterka