Kościół pw. św. Walentego w Kłocku
3 kwietnia 20212021 – Groby Pańskie w sieradzkich i okolicznych kościołach
16 kwietnia 2021Sieradz, 8 listopada 2019
aktualizacja: 21 listopada 2023
Zobacz także:
- 2019 – Ruchoma bożonarodzeniowa szopka OO. Bernardynów w Warcie
- 2018 – Ruchoma bożonarodzeniowa szopka OO. Bernardynów w Warcie
***
***
Jeden z dwóch filmów, który pragnę zaprezentować na stronie Sieradz-Praga.pl, przedstawia piękny XV-wieczny klasztor OO. Bernardynów znajdujący się w Warcie (woj. łódzkie), w odległości 15 kilometrów od Sieradza. Pochodzący z 1467 roku klasztor należy do najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce. Zbudowany początkowo w stylu gotyckim, po remoncie w latach 1696–1708 nabrał cech barokowych. Klasztor OO. Bernardynów sąsiaduje z żeńskim klauzurowym klasztorem Sióstr Bernardynek.
Bernardyni należą do rodziny franciszkańskiej założonej przez św. Franciszka z Asyżu (1182–1226). W Polsce zachowała się do dziś ich historyczna nazwa, która pochodzi od najstarszego kościoła i klasztoru zgromadzenia, ufundowanych w Krakowie w 1453 roku. Konwent otrzymał wówczas wezwanie św. Bernardyna ze Sieny.
Film ukazuje klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny widziany z lotu ptaka. Kolejnym filmem będzie prezentacja jego niezwykłego i majestatycznego wnętrza. Za zaufanie i ogromną życzliwość dziękuję o. Rubenowi Bekeszczukowi OFM, gwardianowi warckiego klasztoru. Film nagrany 18 września 2023 roku.
W poprzednim filmie ukazałem klasztor Ojców Bernardynów w Warcie widziany z lotu ptaka z zewnątrz. Teraz pragnę zaprosić wszystkich do zajrzenia do jego niezwykle bogatego i pięknego wnętrza.
Widoczny wystrój przyklasztornego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest głównie barokowy. Widoczna, zwłaszcza na trzech ołtarzach: głównym i dwóch bocznych, polichromia wyróżnia się niezwykle bogatą rokokową ornamentyką. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę m.in. na zabytkowe gotyckie freski br. Franciszka z Sieradza, pochodzące z XVI wieku i XVIII-wieczne freski w nawie oraz prezbiterium, które są dziełem malarzy – zakonników pod kierunkiem br. Walentego Żebrowskiego.
Jednym z największych dzieł sztuki sakralnej w kościele jest ogromny obraz pt. „Wizja św. Stanisława”, najsłynniejszego malarza barokowego – Włocha Tomasso Dolabelli. Obraz trafił do klasztoru w 1625 roku i znajduje się po prawej stronie kościoła.
Cztery boczne ołtarze kościoła wykonał w latach 1719-1726 Stanisław Wolnowicz. Możemy w nich podziwiać obrazy: m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia z 1744 roku, obraz św. Antoniego z Padwy, obraz św. Jana Chrzciciela, obraz św. Kazimierza. W lewym bocznym ołtarzu jest umieszczona drewniana figura Sługi Bożego Rafała z Proszowic, zwanego błogosławionym, stanowiąca wotum za uzdrowienia abp. Jana Lipskiego. Był on jednym z najwybitniejszych bernardynów z przełomu XV i XVI wieku.
To pełne historii miejsce na mapie naszego regionu warto odwiedzić i na własne oczy móc podziwiać olśniewające piękno wnętrza kościoła, które od wieków jest domem nie tylko Ojców Bernardynów, ale przede wszystkim jest Domem Boga. Film nagrany 14 listopada 2023 roku.
***
Zdjęcia wnętrza kościoła wykonałem 8 listopada 2019 roku
***
Kościoły w naszym regionie:
- Kościół pw. św. Anny w Chojnem
- Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Charłupi Wielkiej
- Klasztor i kościół OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie
- Kościół pw. św. Klemensa w Wągłczewie
- Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dąbrowie Wielkiej
- Kościół pw. św. Walentego w Kłocku