Poznaję Boży świat / 2021 – Hiszpania, Camino del Norte. Dzień 11 – San Esteban de Leces, 34 km / łącznie 285,3 km
15 września 20222022 – 412. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę. Dzień 2 (2022-08-23)
18 września 2022Zobacz także:
- Wstęp do homilii ks. Zygmunta Majdzińskiego
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2024
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2023
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2022
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2021
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2020
- Homilie ks. Zygmunta. Rok 2019
- Homilie ks. Zygmunta. Lata 2018-2011
***
Homilie wygłoszone podczas niedzielnych nabożeństw przez ks. Zygmunta Majdzińskiego, rektora kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sieradzu
Homilia wygłoszona w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 11 grudnia 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 4 grudnia 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 27 listopada 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 20 listopada 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 6 listopada 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 30 października 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 23 października 2022 roku
Homilia wygłoszona w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, 16 października 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 25 września 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 18 września 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 11 września 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 4 września 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 17 lipca 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 3 lipca 2022 roku.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 26 czerwca 2022 rokuTreść kolumny
Homilia wygłoszona w niedzielę, 19 czerwca 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 22 maja 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 15 maja 2022 roku
Homilia wygłoszona w niedzielę, 3 kwietnia 2022 roku
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wzywa ludzi do nawrócenia: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie!”. Na tym fragmencie słów Pana Jezusa, które powtarza aż dwukrotnie ks. Zygmunt opiera dzisiejszą homilię. W dalszej części homilii przywołuje jeszcze drugi fragment przypowieści z dzisiejszej Ewangelii mówiący o drzewie figowym, który nie wydaje owoców: „Po co ma wyjaławiać ziemię, wytnij je i wyrzuć na spalenie”. Ta przypowieść odnosi się do nas, wyznawców Jezusa, bo jak tłumaczy kaznodzieja: „Każdy człowiek, który nie rodzi dobra, nie czyni dobrych uczynków jest takim uschłym drzewem”. Ks. Zygmunt mówi, że „Wielki Post jest czasem nawrócenia, dlatego że jest to szczególny czas działania Łaski Bożej, a nawrócenie to jest Dar Boży, to jest Łaska. Nawrócenie przychodzi nieraz gwałtownie, ale czasem jest owocem długich modlitw”. Ks. Zygmunt napomina żeby w tym niezwykłym czasie Wielkiego Postu nie zaniedbywać szczególnie sakramentu spowiedzi, pojednania z Bogiem.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 20 marca 2022 roku
Dzisiejsza Eucharystia przypada w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, który w Kościele katolickim rozpoczął się w Środę Popielcową. Czytana jest Ewangelia o kuszeniu Pana Jezusa na pustyni. I właśnie kuszeniu poświęcił swą homilię ks. Zygmunt, który już na wstępie do Mszy św. powiedział: „Pan Jezus był Bogiem, ale był i człowiekiem, a jako człowiek również podlegał pokusom. Pan Jezus był podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu”. W kazaniu zaś przestrzegał nas, byśmy z szatanem nie dyskutowali, tak jak nie dyskutował z nim podczas kuszeń Pan Jezus. Kaznodzieja w sposób zrozumiały dla wszystkich wyjaśnił naturę pokus, podkreślając: „Pokusa sama w sobie nie jest grzechem. Pokusa staje się grzechem wtedy, kiedy zła myśl jest realizowana”.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 6 marca 2022 roku
Ksiądz Zygmunt podczas dzisiejszej pięknej homilii odnosi się do słów Pana Jezusa, który w Ewangelii mówi do nas: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. Te słowa Jezusa są, jak mówi ks. Zygmunt, „znakiem rozpoznawczym chrześcijaństwa i jeżeli wcielimy je życie, wtedy ludzie poznają, że jesteśmy chrześcijanami”. Kaznodzieja podkreśla, że Pan Jezus nigdy nie mówił pustych słów i że zanim coś wypowiedział, to najpierw sam tym żył. Jako przykład przytoczył fakt zdrady Judasza, którego Jezus nazywa przyjacielem. Albo słowa konającego Chrystusa wypowiedziane z krzyża: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Kolejny przykład dotyczył św. Jana Pawła II, który przebaczył swemu niedoszłemu zabójcy Ali Agcy. Kaznodzieja mówi też o zatwardziałych sercach ludzi, którzy uważając się za chrześcijan, przez lata noszą nienawiść w sercu do drugiego człowieka. Tłumaczy, że ktoś, kto nie jest w stanie z serca przebaczyć drugiemu człowiekowi, nie może przystępować do komunii świętej. Dzisiejsza homilia brzmi bardzo aktualnie w kontekście dzisiejszych czasów, gdzie ludzie zamiast pielęgnować w sercach życzliwość wobec innych, często wybierają zatwardziałą nienawiść.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 20 lutego 2022 roku
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi: „Błogosławieni ubodzy, bo do was należy Królestwo Boże i biada wam bogaczom, bo odebraliście już swoją zapłatę”. Na tych słowach ks. Zygmunt oparł dzisiejszą homilię. Na początku Eucharystii powiedział: „Całe nasze życie balansuje między bogactwem a ubóstwem i trzeba nam nieustannie dokonywać wyborów. Nie da się jednocześnie iść w dwóch kierunkach. Trzeba jedno wybrać”. W homilii usłyszeliśmy przestrogę przed błędnym pojmowaniem słów Pana Jezusa, jakoby On potępiał bogactwo, a chwalił ubóstwo. „To nie jest poprawne myślenie” – mówi ks. Zygmunt i dodaje: „Pan Jezus ostrzega tylko przed bogactwem, które łatwo może człowieka zniewolić”. W dalszej części homilii odnosi się do bieżącej sytuacji na Ukrainie, gdzie konflikty międzynarodowych interesów sprawiają, że zagrożony jest pokój w Europie. Ksiądz Zygmunt, będąc bardzo oczytanym człowiekiem, często powołuje się na przykłady z lektur, ale także z życia znanych mu ludzi, które wzmacniają ewangeliczny przekaz i pozwalają utrwalić go w pamięci słuchaczy.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 13 lutego 2022 roku
W dzisiejszej Ewangelii mamy opis tego, jak Pan Jezus przychodzi do Nazaretu, a jego mieszkańcy Go nie przyjmują, dziwią się i wątpią, a wreszcie wyrzucają z synagogi poza miasto. Na tym fragmencie ks. Zygmunt opiera swoją homilię. Podaje podobny przykład z własnego kapłańskiego życia, kiedy to w 1990 roku, mając 38 lat, udaje się na swoją pierwszą proboszczowską parafię. Jak mówi: „Było to dla mnie przeżycie, bo musiałem zmierzyć się z sytuacją, w której ludzie wyrzucili księdza proboszcza. Mój poprzednik miał 68 lat, był już starszy, schorowany, otyły, miał cukrzycę. Jedyny argument przeciw niemu, jaki wtedy usłyszałem, to że był stary i gruby”. Niestety, takie zdarzenia nie są niczym nowym, mówi ks. Zygmunt: „Tak było już w najdawniejszych czasach, jak chociażby w Starym Testamencie. Prorocy, którzy wzywali do nawrócenia w imię Boże, byli kamienowani, ginęli śmiercią męczeńską. Tak zginął ostatni z proroków, św. Jan Chrzciciel. Został ścięty na rozkaz króla Heroda, gdyż głosił słowa Boże, słowa prawdy, słowa wymagające. Tak samo zginęli Apostołowie, oddając życie za głoszoną Ewangelię”. Niestety, tak dzieje się i dzisiaj, w XXI wieku – zwalcza się Chrystusowy Kościół, tak jak kiedyś zwalczano Jezusa. Chrześcijaństwo jest religią, spośród wszystkich religii na świecie, najbardziej prześladowaną. Każdego roku giną tysiące chrześcijan tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa”.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 30 stycznia 2022 roku
Ksiądz Zygmunt w dzisiejszej homilii odnosi się do pierwszego cudu Pana Jezusa, dokonanego na przyjęciu weselnym w Kanie Galilejskiej. A jest znamienne, że dokonał się on na prośbę Matki Jezusa, Maryi. W homilii kaznodzieja podkreśla, iż w dzisiejszych czasach zarówno małżeństwo, jak i rodzina, przeżywają ogromny kryzys. Przy czym „zawsze szczęśliwe są te małżeństwa, które na pierwszym miejscu stawiają Boga i Jego prawa. Gdzie jest Bóg wśród małżonków, tam panuje większa trwałość, zgoda, współpraca, życzliwość ”. Ksiądz Zygmunt przypomina również, że: „małżeństwo raz zawarte wymaga nieustannej czujności i współpracy małżonków z Łaską Bożą. To Pan Jezus ustanowił małżeństwo jako sakrament i dlatego Jego obecność wśród małżonków daje gwarancję trwałości i świadomość powołania do życia rodzinnego”.
Homilia wygłoszona w niedzielę, 16 stycznia 2022 roku
***
Zobacz także: