
2024 – IV Marsz dla Życia i Rodziny w Sieradzu
17 czerwca 2024
Poznaję Boży świat / 2023 – Francja, Lourdes. Obchody 165. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Dzień 4. Spacer po okolicy
30 czerwca 2024Zobacz także:
- Aforyzmy świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Wstęp!
- 2027 – 254 myśli świętych i błogosławionych…
- 2026 – 252 myśli świętych i błogosławionych…
- 2025 – 250 myśli świętych i błogosławionych…
- 2024 – 266 myśli świętych i błogosławionych…
***
+++ 254 myśli +++
„Gdy grzesznik postanawiający zmienić swoje postępowanie upada do nóg Maryi, znajduje w Niej Matkę najmiłościwszą, jeszcze bardziej zdolną w przygarnięciu go do siebie i poratowaniu aniżeli najbardziej przywiązana matka rodzona!” (św. Alfons Maria Liguori).
„Służba Boża to miłość – najczystszy akt miłości to odważne spełnienie woli Bożej, zawsze i wszędzie” (św. Urszula Ledóchowska).
„Wiara to ufność w istnienie czegoś, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą za tę ufność jest ujrzenie tego, w co wierzysz” (św. Augustyn z Hippony).
„Bóg wystarcza i nie ma w Nim żadnej ciemności. Zostań blisko Jego światła, a wszystkie ciemności twojego życia zostaną rozproszone” (św. Katarzyna ze Sieny).
„Maryja jest najmiłościwszą Pośredniczką naszego zbawienia” (św. Bonawentura z Bagnoregio).
„W rodzinie, wspólnocie osób, szczególną troską winno być otoczone dziecko; należy rozwijać głęboki szacunek dla jego godności osobistej, oraz ze czcią i wielkodusznie służyć jego prawom. Odnosi się to do każdego dziecka, ale szczególnie ważkie staje się wobec dziecka małego, wymagającego opieki całkowitej, wobec dziecka chorego, cierpiącego lub upośledzonego” (papież św. Jan Paweł II).
„Ludzie starsi pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego” (papież św. Jan Paweł II).
„Dusze dobrych złączą się na stałe z celem do którego dążyły już w obecnym życiu – z Bogiem, a zatem dusze złych złączą się na stałe z celem jakie same wybrały” (św. Tomasz z Akwinu).
„A jeśli ktoś chce dojść do posiadania Chrystusa, niechaj nigdy nie szuka Go bez krzyża” (św. Jan od Krzyża).
„Gdziekolwiek obecna jest Maryja, tam obfituje łaska i tam dokonuje się uzdrowienie ciała i duszy” (papież św. Jan Paweł II).
„W Wielkim Poście udajemy się z naszym Mistrzem na pustynię, aby nas nauczył ŻYĆ JEGO ŻYCIEM” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Wszystko z Boga – nic ze mnie! Wszystko Bogu – nic sobie! Wszystko dla Boga – nic dla siebie!” (św. Małgorzata Maria Alacoque).
„Czynić świat bardziej sprawiedliwym, to znaczy dokładać wszelkich starań, aby nie było dzieci niedożywionych i bez możliwości kształcenia” (papież św. Jan Paweł II).
„Popatrz na Dziecię w żłóbku. Ono jest naszą miłością” (św. Josemaria Escrivá de Balaguer).
„Im bliżej ktoś jest Boga, tym więcej kocha ludzi” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Jego gniew bowiem trwa tylko chwilę, a jego łaskawość przez całe życie; choćby płacz trwał przez noc, rankiem nastanie radość” (Ps 30,5).
„Wszystko dla Najświętszego Serca Jezusowego przez Niepokalane Ręce Najświętszej Maryi Panny” (św. Józef Sebastian Pelczar).
„Pozostawanie w zgodzie z Wolą Bożą nie pozbawia cię bólu serca. Ofiaruj Bogu właśnie ten ból, i choć teraz tego nie czujesz, przybliży cię to bardziej do Niego” (św. Maria Maravillas od Jezusa).
„U stóp krzyża otwierają się dla duszy coraz to nowe horyzonty miłości” (św. Urszula Ledóchowska).
„Kiedy mam mówić o Pięknej Pani, która ukazała mi się na Świętej Górze, to czuję bezradność (…) Nie, oko człowieka nigdy nie widziało, a jego ucho nigdy nie słyszało tego, co mnie było dane widzieć i słyszeć. (…) To było światło, ale światło niepodobne do żadnego innego: trafiało bezpośrednio do mojego serca” (Wspomnienia Maksymina Giraud – świadka objawienia Matki Bożej w La Salette, 2 lutego 1866).
„Nie mam złota ani srebra, ale daję wam to, co mam: JEZUSA CHRYSTUSA! Drogę, Prawdę i Życie” (bł. Jakub Alberione).
„Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii” (papież św. Jan Paweł II).
„W tym życiu grzesznicy najbardziej boją się śmierci, ale w piekle będą jej najbardziej pragnąć” (św. Alfons Maria Liguori).
„W obliczu godziny sądu, łaska bycia chrześcijaninem staje się dla mnie tak oczywista. Bycie chrześcijaninem daje mi poznanie, a nawet więcej, przyjaźń z Sędzią mojego życia i pozwala mi przejść z ufnością przez mroczną bramę śmierci” (papież Benedykt XVI).
„Patrzcie, bracia, na pokorę Boga i wylewajcie przed nim serca wasze, uniżajcie się i wy, abyście zostali wywyższeni przez Niego” (św. Franciszek z Asyżu).
„Panie mój, cudowne są Twoje dzieła. Ty wszystkim rozporządzasz, wszystkim kierujesz” (bł. Franciszka Siedliska).
„To nie naszymi łzami, ale jedynie poprzez nasze modlitwy, jałmużnę i dobre uczynki, zapewnimy naszym zmarłym jakąś ulgę” (św. Jan Chryzostom).
Szymon (św. Piotr) do Jezusa: Opowiadałem o tym, jak odwiedziliśmy dom Twojej Matki, a Ona była gotowa oddać nam swoje jedzenie, nie troszcząc się o siebie. Zapamiętałem radość, jaką wówczas zobaczyłem w Jej oczach. A potem zrobiliśmy Jej niespodziankę i przynieśliśmy wielką torbę z jedzeniem, po czym długo razem świętowaliśmy. Chciałem opowiedzieć innym o tym, co Twoja Matka do mnie wtedy powiedziała: „Jesteście dla mnie jak własne dzieci i kocham was jak Matka. Kiedykolwiek poczujecie się smutni, pamiętajcie, że modlę się za was teraz i będę to robić w przyszłości, ponieważ was kocham”. Teraz Panie, zawsze, gdy czuję się smutny, samotny skrzywdzony lub zagubiony, myślę o Twojej Matce, która się za mnie modli, kocha mnie i łagodzi mój ból. Poza tym czuję, że dzięki temu zbliżam się do Ciebie. Tak jakby Twoja Matka umieściła moje serce w Twoim. Panie, często myślę o Twojej Matce, Marii, i o tym, że w pewien sposób jest Ona także moją matką”. (fragment z książki pt. „Oczami Jezusa” autorstwa Carvera Alana Amesa).
Wszystkie znaki przemawiają za tym, że nasze czasy potrzebują – obok klasztorów, które na pewno wcale się „nie przeżyły” – ludzi o życiu konsekrowanym „w świecie” (św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein).
„Powierzam Ci, daję Ci ziemię uprawną mojej duszy; rozkaż, Pani świata, rozkaż, Królowo Aniołów, a zostanie przemieniona w raj rozkoszy dla Ciebie i Twego Syna” (bł. Franciszek Palau y Quer).
„Nabierz odwagi i nieś swój krzyż z Jezusem” (św. Paweł od Krzyża).
Oto jesteś przed Jezusem! Och, jakże na ciebie patrzy, z jakąż miłością cię przyjmuje! Wszystko jest dla ciebie! Jego wszechmoc znalazła sposób, by jedynie tobie udzielić posłuchania! U wielkich tego świata musisz czekać godzinami w przedpokoju – zdenerwowany i przybity. Tu nie! Jesteś sam, z Nim samym, jesteś najważniejszym przyjacielem Króla, jesteś mile widziany. On jest jak słońce, które jest wszystkim dla wszystkich i dla każdego z osobna. Tysiące osób mogą powiedzieć: „To moje słońce” i tysiące dusz mogą powiedzieć: „To jest mój Jezus, cały mój, tylko mój!”. Cóż za radość! (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek! Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj, bo Ty jesteś Bóg, mój Zbawca, i w Tobie mam zawsze nadzieję” (Ps 25 4-5).
„Modlić się – modlić się – modlić się – nieustannie, z wielką ufnością” (bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan).
„Przylgnijcie do różańca. Okazujcie wdzięczność Maryi, bo to Ona dała nam Jezusa” (św. Ojciec Pio).
„Serce dzieli się tym, czym jest napełnione” (św. Ojciec Pio).
„Każdy jest malarzem własnego życia: mistrzem rzemiosła jest wola; cnoty to barwy; Jezus Chrystus stanowi oryginał, który mamy kopiować” (św. Grzegorz z Nyssy).
„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” (św. Augustyn z Hippony).
„Przez konsekrację chleba i wina dokonywa się przemiana całej substancji chleba w substancję Ciała Chrystusa, Pana naszego, i całej substancji wina w substancję Jego Krwi. Tę przemianę trafnie i właściwie nazwał święty i katolicki Kościół przeistoczeniem” (papież św. Jan Paweł II).
„Każdy ból jest święty, jeśli jednoczysz się w nim ze Mną” (Pan Jezus do Alicji Lenczewskiej, mistyczki).
„Naszym obowiązkiem jest robić zwykłe rzeczy z niezwykłą miłością” (św. Matka Teresa z Kalkuty).
„Wystarczy mi spojrzeć na Krzyż, który jest dla mnie Księgą Życia” (św. Konrad z Piacenzy).
„Wielki Post to czas głębokiego zagłębiania się w siebie… Co stoi między nami a Bogiem? Między nami a naszymi braćmi i siostrami? Między nami a życiem, życiem Ducha? Cokolwiek to jest, niechaj bez wahania i bez chwili zwłoki to wyrwiemy” (św. Josemaria Escrivá de Balaguer).
„Błogosławieństwo kapłana jest środkiem, poprzez który dobro zatriumfuje nad złem, miłość nad nienawiścią, a miłosierdzie nad sądem. Także błogosławieństwo udzielane relikwiami Moich świętych sprawia Mi wiele radości. Jestem w Moich świętych uwielbiony i rozdaję przez nich bogactwa Mojego Serca dla dusz” (In Sinu Jesu, duchowy dziennik benedyktyńskiego mnicha).
„Bądźcie mężami modlitwy! Ten, kto nie jest mężem modlitwy, niczego nie dokona” (bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan).
„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w Góry” (Łk 1,39).
„A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Księga Rodzaju 1,31)
„Wierny chrześcijanin, oświecony promieniami łaski jak kryształ, powinien oświecać innych swoimi słowami i czynami, światłem dobrego przykładu” (św. Antoni z Padwy).
„Pieczętuj wszystko pieczęcią miłości!” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Nie Kościół ma się dostosować do świata, lecz świat do Ewangelii” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego” (Psalm 8).
„Nie dostrzegaj w chlebie i winie prostych i naturalnych elementów, ponieważ Pan sam wyraźnie powiedział, że są Jego Ciałem i Jego Krwią: potwierdza to wiara, chociaż zmysły sugerują ci coś innego” (św. Cyryl Jerozolimski).
„Chrześcijanin jest powołany do świętości; zadanie jego życia – to wyciąganie się ku niej z otchłani grzechu” (św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein).
„Staliśmy się niegodnymi by się modlić, ale Bóg przez swoją dobroć pozwolił nam rozmawiać z Nim. Nasza modlitwa jest kadzidłem, które najbardziej mu się podoba” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Eucharystia jest naszą pierwszą radością na ziemi; dzięki niej już stajemy się uczestnikami przyszłej chwały nieba” (bł. Ivan Merz).
„Życie, krótkie czy długie, jest podróżą w kierunku raju: tam jest nasza ojczyzna i nasz prawdziwy dom; to tam wyznaczono nam spotkanie. Chrystus oczekuje nas w raju. Nie zapominajmy nigdy o tej najwyższej i pocieszającej prawdzie” (papież św. Jan Paweł II).
„Bóg nie powołuje nikogo jedynie dla samego siebie, i […] rozrzutnie daje dowody miłości, gdy przyjmuje czyjeś życie” (św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein).
„Panno Przenajświętsza! Któż by w Tobie nie pokładał ufności, gdy Ty ratujesz zrozpaczonych nawet?” (św. Bernard z Clairvaux).
„Bóg nie rozdaje czekoladek, nie tworzy byle jakich, banalnych historii, nie tworzy jednakowych, seryjnych obrazków. On tworzy dzieła sztuki, rzeczy cudowne, oryginalne” (Chiara Corbella Petrillo, Służebnica Boża).
„Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie” (Mt 6,34).
„Czas, który poświęcamy na modlitwę, Bóg zwróci nam z błogosławieństwami w naszych czynach” (św. Bonawentura z Bagnoregio).
„Weź Krzyż!”, przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć! Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na Krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie!” (papież św. Jan Paweł II).
„Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Gdybym wiedział, że zostanę papieżem, bardziej bym się przykładał do nauki w szkole” (papież bł. Jan Paweł I).
„Tylko i przede wszystkim krzyż może człowieka do Boga upodobnić i z Panem Jezusem zjednoczyć” (ks. Józef Małysiak SDS, Sługa Boży).
„Męczeństwo jest niczym w porównaniu z Mszą Świętą. Przez męczeństwo człowiek ofiarowuje swoje życie Bogu; Natomiast we Mszy Świętej Bóg składa swoje Ciało i Krew jako ofiarę za ludzi. Gdyby człowiek właściwie rozpoznał tę tajemnicę, umarłby z miłości. Eucharystia jest najwyższym cudem Zbawiciela; jest to suwerenny Dar Jego miłości” (św. Tomasz z Akwinu).
„Nie słuchaj ludzi i nie chodź za tym co ludzie mówią, lecz słuchaj Boskich przykazań i wskazówek Kościoła. Bo ludzie przyjmują, co im jest wygodne, a co niewygodne odrzucają” (bł. Aniela Salawa).
„Proszę dobrze się odżywiać” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Ciężko jest być wiernym Bożym przykazaniom, ale zachowanie ich daje radość, a pogwałcenie mnoży krzyże i mękę” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„W trudnych chwilach patrz na Jezusa, powtarzaj Mu, że Go kochasz i należysz do Niego. Ta modlitwa wleje w twoje serce pokój” (Rozalia Celakówna, Służebnica Boża).
„Przyjmuj jak najlepiej Komunię Świętą i dobrze zgłębiaj, czyją wizytę przyjmujesz” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Idź do Józefa z największym zaufaniem, ponieważ nie pamiętam, żebym prosząc go o cokolwiek, wkrótce tego nie otrzymał” (św. Ojciec Pio).
„Wiara jest wiatrem rozwiewającym mgłę, w której żyjemy, odsłaniającym przed naszą duszą piękno słońca” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Śpiew kościelny i muzyka sakralna powinny, dzięki swym melodiom, pobudzać wiernych do pobożności i ułatwiać im przyjmowanie owoców łaski, które towarzyszą wszystkim świętym misteriom celebrowanym z namaszczenia” (papież św. Pius X).
„Kapłani są wielkim darem dla Kościoła i świata. Dzięki ich posłudze Pan wciąż zbawia ludzi, jest obecny i uświęca” (papież Benedykt XVI).
„Zdrowaś Maryjo tworzy ziarnko pszenicy; Chwała Ojcu tworzy kłos. Grubość i gęstość ziarna zależy od tego, czy Zdrowaś Maryjo jest mniej lub bardziej żarliwe” (św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka).
„Nic tak nie upokarza dumnego grzesznika, jak pokora człowieczeństwa Jezusa Chrystusa” (św. Antoni z Padwy).
„Kapłaństwo sprawuje się na ziemi, należy jednak do rzeczy niebieskich” (św. Jan Chryzostom).
„Kościół katolicki nigdy nie powiedział ludzkości, że pragnie ją uchronić od twardego prawa bólu i śmierci. I nie starał się jej oszukiwać, ani nie ofiarowywał jej żałosnego lekarstwa iluzji. Nieustannie mówi, że życie jest pielgrzymowaniem” (papież św. Jan XXIII).
„Nie ciesz się powodzeniami doczesnymi, bo nie masz pewności, czy zapewnią ci one życie wieczne” (św. Jan od Krzyża).
„Dzieła Boże rosną tylko w cieniu krzyża” (bł. Franciszek Maria od Krzyża Jordan).
„Ptak, który usiadł na klejącej pułapce, trudzi się podwójnie, raz, żeby się od niej oderwać i dwa, żeby się z niej oczyścić; tak samo ten, co zaspokaja swoje pragnienia, pracuje dwojako: żeby się z nich wyplątać, a potem, żeby się z tego, co z nich do niego przywarło, oczyścić” (św. Jan od Krzyża).
„Znakiem Boga jest prostota. Znakiem Boga jest dziecko. Znakiem Boga jest to, że On się dla nas uniża. To jest Jego sposób panowania. On nie przychodzi z mocą i z zewnętrznym przepychem. Przychodzi jako dziecko – bezbronne i potrzebujące naszej pomocy” (papież Benedykt XVI).
„Zanieście Boga do chorych, a to będzie znaczyło więcej niż jakikolwiek sposób leczenia. Pan niech wam, waszym rodzinom, a w szczególności waszej pracy i waszym chorym błogosławi. Takie jest moje serdeczne życzenie jako kapłana” (św. Ojciec Pio).
„Walka z szatanem, tak charakterystyczna dla Archanioła Michała, jest ciągle aktualna, gdyż szatan ciągle żyje i działa wśród ludzi” (papież św. Jan Paweł II).
„Adoracja nie oznacza oddalenia od życia. Ona nadaje sens wszystkiemu, pozwala przyjąć dar Bożej miłości i świadczyć o niej w miłości braterskiej” (papież Franciszek).
„Panie, często, bardzo często przeczytam sobie choć stroniczkę Ewangelii. Niech nie będzie dla mnie piękniejszej książki nad Ciebie, Ewangelio moja!”. (św. Urszula Ledóchowska).
„Wielki Post jest jak duchowa wiosna, w której nasza modlitwa powinna zakwitnąć z nową mocą. Jest to czas, by obudzić się z duchowego odrętwienia i zaniedbania modlitwy” (św. Jan Chryzostom).
„Nie dziw się wcale swoim słabościom i niedoskonałościom, lecz uznając się za takiego, kim jesteś, zawstydzaj się z powodu swej niestałości i niewierności Bogu, ofiaruj się Mu i ufaj, z zaufaniem spocznij w ramionach Ojca Niebieskiego, jak małe dziecko w ramionach matki” (św. Ojciec Pio).
„Każde Zdrowaś Maryjo jest spowijaniem w chwałę Maryi. Są to jakby róże, a w każdej różyczce Jezus” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Będę wam pomagał…. Ludzie nie dość gorąco i nie tak jak trzeba zwracają się do mnie. Mogę być bardzo pomocny w zażegnywaniu wielkich katastrof. Mogę nieść ulgę w cierpieniu… Powiedz ludziom, że grożą im straszne rzeczy za to, że zaniedbują sprawy wewnętrznego życia. Możesz mnie zawsze prosić, a wysłucham cię” (św. Andrzej Bobola w objawieniu do Fulli Horak).
„Dobrzy ludzie są podobni do czystego powietrza: oddycha się nim, chociaż się go nie widzi” (św. Rafał Kalinowski).
„Powiodę niewidomych drogą, której nie znali, poprowadzę ich ścieżkami, o których nie wiedzieli. Ciemność zamienię w światłość przed nimi, a miejsca nierówne – w równinę. To są rzeczy, które dla nich uczynię, a nie opuszczę ich” (Księga Izajasza 42,16).
„Nikt, kto kiedykolwiek spotyka Chrystusa z dobrą wolą, nie wraca tą samą drogą, którą przyszedł” (abp Fulton J. Sheen, Sługa Boży).
„Eucharystia jest nam dana po to, abyśmy się stali jednym ciałem i jedną krwią z Chrystusem” (św. Cyryl Jerozolimski).
„Coś wspaniałego ta obecność Boga w nas! Właśnie tam, w samej głębi, w niebie mojej duszy lubię się z Nim spotykać, albowiem On nigdy mnie nie opuszcza. (…) Bóg we mnie, a ja w Nim, to jest całe moje życie!” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Drzewo pielęgnowane i strzeżone troską właściciela przynosi mu owoce w spodziewanym czasie” (św. Jan od Krzyża).
„Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Nieście go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” (papież św. Jan Paweł II).
„Tysiąckroć błogosławieni zakonnicy, którzy, dalecy od trosk tego świata, żyją samym Bogiem” (papież św. Jan XXIII).
„O proroku z Nazaretu coś słyszano, ale wydaje się, że Jerozolimy On w ogóle nie obchodził; nie znano Go tutaj. Tłum, który oddawał hołd Jezusowi na obrzeżach miasta, to nie ten sam, który później domagał się Jego ukrzyżowania” (papież Benedykt XVI).
„Święto Bożego Ciała odznacza się w sposób szczególny tradycją niesienia Najświętszego Sakramentu w procesji – jest to gest bogaty w znaczenie. Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy” (papież Benedykt XVI).
„Uczyń Mszę Świętą centrum swojego życia. Przychodź na to spotkanie z Jezusem jak najczęściej, nawet codziennie. To jedyna droga do prawdziwej miłości, bo to spotkanie z miłością samą – Jezusem, twoim Przyjacielem – który najlepiej zna twoje serce i wypełni je potrzebnymi darami” (św. Gemma Galgani).
„O Jezu, moja Miłości… znalazłam wreszcie swoje powołanie, moim powołaniem jest Miłość!” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Nie zaniedbujemy też nigdy polecać się Matce Najświętszej. Bóg bowiem daje nam ten zaszczyt i szczęście, że możemy wszędzie głosić Jej chwałę” (św. Alfons Liguori).
„Paciorki różańca to naszyjnik z niebiańskich pereł, bo każdy koralik to skarb” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Kapłańska godność trwa na wieki. Każdy kapłan jest wiecznym kapłanem, tak jak i Pan Jezus” (ks. Józef Małysiak SDS, Sługa Boży).
„Jeżeli Jezus nie stworzył cię aniołem w niebie, to dlatego że chciał, abyś była aniołem na ziemi” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„To, że tak często wpadamy w pułapki diabła, bierze się stąd, że jesteśmy za bardzo pewni swoich postanowień i przyrzeczeń” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Obrałam sobie za orędownika i patrona chwalebnego św. Józefa, usilnie jemu się polecając. I poznałam jasno, że jak w tej potrzebie, tak i w innych pilniejszych jeszcze, w których chodziło o cześć moją i o zatracenie duszy, Ojciec ten mój i Patron wybawił mnie i więcej mi dobrego uczynił, niż sama prosić umiałam. Nie pamiętam, bym kiedykolwiek aż do tej chwili prosiła go, o jaką rzecz, której by mi nie wyświadczył. Jest to rzecz zdumiewająca, jak wielkie rzeczy Bóg mi uczynił za przyczyną tego chwalebnego Świętego, z ilu niebezpieczeństw na ciele i na duszy mnie wybawił…” (św. Teresa z Avili).
„Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia” (List do Filipian 4,13).
„Dopiero w niebie zrozumiemy wszystko to, co Pan dla nas czyni” (św. Maria Maravillas od Jezusa).
„Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną; Ale gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (Mt 6, 19-21).
„Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta – dzień, który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu” (papież św. Jan Paweł II).
„Mieć Ciebie w sercu, Ciebie, mój Boże, posiadać — oto szczyt szczęścia dla duszy na tym wygnaniu!” (bł. Maria Kandyda od Eucharystii).
„O Hostio biała. Ty zachowujesz białości mej duszy, lękam się dnia, w którym bym Ciebie opuściła” (św. Siostra Faustyna Kowalska).
„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem” (Księga Liczb 6,24-26). Kocham Cię Córeczko!
„Bóg ma jedną słabość: nie może się oprzeć sercu, które Mu ufa” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa” (papież św. Jan Paweł II).
„Otworzywszy piersi, ukazał mi swoje Serce, całe kochające i godne miłości, skąd jako z żywego źródła owe promienie wynikały. Wtenczas odkrył przede mną niewysłowione cuda swojej czystej miłości i pokazał, dokąd się posunęła nadzwyczajna Jego miłość ku ludziom, od których nie odbiera nic oprócz niewdzięczności” (św. Małgorzata Maria Alacoque).
To, czego sami unieść nie możemy, nieśmy wspólnie z Tym, który jest Wszechmocny, który mówi: “Jarzmo moje jest słodkie, a brzemię lekkie” (św. Bonifacy).
A Kościół trwa mimo prześladowań, owszem, dzięki nim jeszcze bardziej się wzmacniał, ci zaś, którzy go prześladowali, zresztą i których on prześladował, przemijali. Czytamy w ewangelii św. Mateusza (21,44): „Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go”. Kościoła nie zniszczą także błędy. Przeciwnie. Im bardziej błędy się mnożą, tym wspanialej jaśnieje prawda (św. Tomasz z Akwinu).
„Niech się nie lęka zbliżyć do mnie grzesznik. Palą Mnie płomienie Miłosierdzia, które chcę wylać na dusze ludzkie. O, jaki Mi ból sprawiają, kiedy ich przyjąć nie chcą” (Jezus do św. Siostry Faustyny, Dz. 1074).
„Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna” (papież św. Jan Paweł II).
„Niech ci Maryja przemieni w radość wszystkie cierpienia. Ona przychodzi, ilekroć Jej pomocy potrzebuję” (św. Ojciec Pio).
„Bóg jest radością, radość jest modlitwą. Radość jest oznaką hojności. Kiedy jesteś pełen radości, poruszasz się szybciej i pragniesz dzielić się dobrem ze wszystkimi. Radość jest znakiem jedności z Bogiem – znakiem Bożej obecności” (św. Matka Teresa z Kalkuty).
„Przez śmierć tracimy ten świat, ale zyskujemy raj. Życie doczesne gaśnie, ale życie wieczne się zaczyna” (św. Augustyn z Hippony).
„Jeśli naprawdę chcesz kochać Jezusa, najpierw naucz się cierpieć, ponieważ cierpienie nauczy cię kochać” (św. Gemma Galgani).
„Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Boga” (papież św. Jan Paweł II).
„Drzewo Miłości rośnie jedynie na ziemi pokory” (św. Katarzyna ze Sieny).
„Powołanie to skarb dla osoby powołanej i całego Kościoła” (ks. Józef Małysiak SDS, Sługa Boży).
„Lourdes jest miejscem jedności, nadziei i nawrócenia” (papież Benedykt XVI).
„Życie to czas, który został nam podarowany i w którym każdy z nas staje wobec wyzwania, jakie niesie samo życie: to wyzwanie polega na znalezieniu swojego celu, przeznaczenia i na walce o nie” (papież św. Jan Paweł II).
„Wskaż mi, Panie, drogę swoją, bym postępował w prawdzie Twojej; Spraw, by serce moje jednego tylko pragnęło, bojaźni imienia Twego!” (Ps 96,11).
„Panie, daj nam świętych kapłanów. Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i w niwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana, bo Ty wszystko możesz” (Dzienniczek św. Siostry Faustyny, 1052).
„Wszystko, nawet zamiatanie, obieranie warzy, pielenie w ogrodzie i wytrwałość w chorobie, mogłyby być modlitwą, gdyby zostało ofiarowane Bogu” (św. Marcin de Porrès).
„Smutek to patrzenie na siebie. Szczęście to patrzenie w stronę Boga” (bł. Carlo Acutis).
„W rodzinie istnieje najcudowniejsza i najściślejsza współpraca człowieka z Bogiem: dwie osoby ludzkie, stworzone na obraz i podobieństwo Boże, są powołane nie tylko do wielkiego zadania kontynuowania i przedłużania stwórczego dzieła, dając życie fizyczne nowym stworzeniom, ale również do bardziej szlachetniejszej roli, która udoskonala pierwszą, tzn. do cywilizowanego i chrześcijańskiego wychowania potomstwa” (papież św. Jan XXIII).
„Mój Ojcze, powierzam się Tobie. Uczyń ze mną, co zechcesz. Cokolwiek uczynisz ze mną, dziękuję Ci. Jestem gotów na wszystko, przyjmuję wszystko, aby Twoja wola spełniała się we mnie i we wszystkich Twoich stworzeniach. Nie pragnę nic więcej, mój Boże. W Twoje ręce powierzam ducha mego z całą miłością mego serca. Kocham Cię i miłość przynagla mnie, by oddać się całkowicie w Twoje ręce, z nieskończoną ufnością, bo Ty jesteś moim Ojcem” (św. Karol de Foucauld).
„Wspomnij na swoje miłosierdzie, Panie. Na swoją miłość, która trwa od wieków” (Ps 25).
„Nic nie wyraża większej miłości jak Eucharystia. Bóg jest w nas, a my w Nim. Czyż nie jest to niebo na ziemi?” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Aby dojść do nieba, trzeba oderwać się od ziemi” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Obojętność jest największą zarazą naszych czasów” (św. Maksymilian Maria Kolbe).
„Panie zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać” (św. Tomasz z Akwinu).
„Jezus chce dać nam Niebo za darmo” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Oby Hostia święta trwała w moim sercu jak w monstrancji! Moja dusza drży, aby Ją posiąść na zawsze, na zawsze. Czasem czuję się pełna Jezusa, zatapiam się w Nim i pragnę nieba, gdzie będziemy już na wieki przechadzać się razem po wieczystych łąkach. Przyzywam Go do serca i szepczę: “Boże mój, błagam, pociągnij mnie do siebie” (bł. Maria Kandyda od Eucharystii).
„Wiara to łaska od Boga nam dana. My sobie wiary dać nie możemy, ale o wiarę możemy prosić, błagać: Wierzę Panie, ale wzmocnij wiarę moją!” (św. Urszula Ledóchowska).
„Kiedy wybije nasza ostatnia godzina, ustanie bicie naszego serca, wszystko się dla nas skończy, a więc i czas naszego zasługiwania i niezasługiwania. Takich jakimi jesteśmy, spotka nas śmierć i tacy staniemy przed Chrystusem, Sędzią. Nasze błagalne wołania, nasze łzy, nasze akty żalu, które jeszcze na ziemi zdobyłyby serce Boga, mogłyby z nas, grzeszników, uczynić – przy pomocy sakramentów – ludzi świętych; ale w owym momencie nie będą miały żadnej wartości; czas miłosierdzia minie i rozpocznie się czas sprawiedliwości” (św. Ojciec Pio).
„Kiedy cierpisz, patrz na Jezusa. On kocha cię czule, bo uczestniczysz w Jego Krzyżu” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Trzeba nam zatem głosić to Imię, aby świeciło, a nie pozostawało w ukryciu” (św. Bernardyn ze Sieny).
„Im dalej jesteś od Boga, tym bardziej jesteś niewolnikiem diabła” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Życie nasze to podróż po wzburzonych wodach oceanu, pośród ciemności nocy; wiara to latarnia morska, co nam drogę do portu wiecznej szczęśliwości ukazuje” (bł. Honorat Koźmiński).
„Śmierć, której ludzie się boją, to jest odłączenie duszy od ciała, natomiast śmierć, której ludzie się nie boją, a bać powinni, to jest odłączenie od Boga” (św. Augustyn z Hippony).
„Ufam wszakże Chrystusowi, bo On zna moje serce. Dlatego powiadam: nieszczęsny człowiek, który ufa tylko ludziom, a nie Chrystusowi. Czy chcesz, czy nie chcesz, ludzie cię opuszczą, a Chrystus pozostanie wierny i niezawodny. On naprawdę o wszystko się troszczy, dlatego nieustannie Mu dziękujmy” (św. Jan Boży).
„Pan moją siłą, moją twierdzą, moją ucieczką w dniu ucisku” (Jr 16,19).
„Wiara w Ukrzyżowanego – wiara żywa, złączona z oddaniem się jest dla nas bramą do życia i początkiem przyszłej chwały” (św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein).
„Jesteśmy na tym świecie, niczym we mgle, ale wiara jest wichrem, który rozprasza tę mgłę i sprawia, że nad naszą duszą jaśnieje piękne słońce” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Jezus niech Cię pocieszy i błogosławi” (św. Ojciec Pio).
„Ten, kto pokłada ufność w Bogu, będzie zawsze otoczony specjalną opieką” (św. Wincenty à Paulo).
„Kochajcie to, co Maryi jest miłe, a więc kochajcie różaniec. Nie tylko odmawiajcie różaniec słowem, ale odmawiajcie go życiem całym, wprowadzając w życie cnoty Maryi, jakie w tajemnicach różańcowych nam są przedstawione” (św. Urszula Ledóchowska).
„Droga Krzyżowa to ta, która prowadzi do Boga” (św. Jan Bosko).
„Kapłaństwo jest umiłowaniem Serca Jezusa. Kiedy spotykacie kapłana, zawsze myślcie o Jezusie” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Być wolnym to żyć zgodnie z własnym sumieniem” (bł. ks. Jerzy Popiełuszko).
„Diabeł goni za hałasem, Chrystus szuka ciszy” (św. Ambroży z Mediolanu).
„Radość i pokój serca to bezsprzeczny dowód na działanie Bożego Miłosierdzia” (papież św. Grzegorz I Wielki).
„Nie będzie ci trudno umiłować krzyż i łzy Jezusowe, o ile wspomnisz te słowa: umiłował mnie i samego Siebie wydał za mnie” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Trzymając się ręki Maryi, zabłądzić nie mogę” (św. Urszula Ledóchowska).
„Nie dla ziemi, ale dla nieba nam żyć, a dla nieba żyje się łącząc się z Bogiem w modlitwie. Wszak modlitwa jest mostem łączącym doczesność z wiecznością, ziemię z niebem, człowieka z Bogiem. Bez modlitwy nie ma życia dla Boga, nie ma służby Bożej” (św. Urszula Ledóchowska).
„Modlitwa jest początkiem, rozwojem i dopełnieniem wszystkich cnót” (św. Karol Boromeusz).
„Nie poddawaj się ani smutkowi ani jakiejś obojętności – lecz ochotnie dźwigaj twój codzienny krzyż, zwłaszcza wewnętrzny” (Ojciec Anzelm Gądek, Sługa Boży).
„Dziękuję za dni, w które przychodziłaś, Maryjo, i za te, w które nie przyszłaś – nie będę Ci się umiała odwdzięczyć, jak tylko w raju. Ale i za otrzymany policzek, za drwiny, za obelgi, za tych, co mnie mieli za pomyloną, za tych, co mnie posądzali o oszustwo, za tych, co mnie posądzali o robienie interesu, dziękuję Ci Matko” (św. Bernadetta Soubirous).
„Odwagi więc, córki moje, nie dawajcie miejsca smutkowi; ale gdy posłuszeństwo posyła was do posług zewnętrznych, bądźcie tego pewne, że i w kuchni także, wśród garnków i rondli, Pan jest z wami, i wewnątrz i zewnątrz was wspiera” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Myśl o Nim na każdej drodze, a On twe ścieżki wyrówna” (Prz 3,6).
„Trzymaj się zawsze świętego Kościoła katolickiego, ponieważ tylko on może ci dać prawdziwy pokój, ponieważ to tylko on posiada Jezusa w Sakramencie, który jest prawdziwym księciem pokoju” (św. Ojciec Pio).
„Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz; nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz” (św. Augustyn z Hippony).
„Gdy tu walczymy za naszą wiarę, patrzy na nas Bóg, patrzy Chrystus, patrzą aniołowie! Jakaż chluba, jakie szczęście wobec takich widzów walczyć i zwyciężyć!” (św. Cyprian z Kartaginy).
„Jezu mój, jeśli mnie wspierasz, nie upadnę” (św. Filip Nereusz).
„Kochajcie modlitwę… modlitwa poszerza serce, czyniąc je zdolnym pomieścić dar, który Bóg czyni z siebie samego” (św. Matka Teresa z Kalkuty).
„Niech zakonnicy nigdy nie zapominają wielkiego dobrodziejstwa, które uczynił im Bóg w powołaniu ich tam, gdzie mogą uczynić wiele dobra dla siebie i swojego bliźniego” (św. Jan Bosko).
„Żyj w pokoju i nie martw się. Jezus jest z nami. On Cię kocha i znajduje w Tobie upodobanie” (św. Ojciec Pio).
„Cieszę się, że umieram, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie marnując ani chwili, ani nie czyniąc czegokolwiek, co nie podoba się Bogu” (bł. Carlo Acutis).
„Patrzcie i cieszcie się ubodzy, niech ożyje serce szukających Boga” (Ps 69).
„Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości” (papież św. Jan Paweł II).
„Eucharystia jest pełnią miłości Bożej. Tu Jezus daje nam nie tylko swoje zasługi i swoje bóle, ale całego siebie” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Droga każdej kobiety, to droga Maryi” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Różaniec ponagla nasze palce, usta i serca do szerokiej symfonii modlitw i z tego powodu jest największą modlitwą, którą kiedykolwiek ułożył człowiek” (abp Fulton J. Sheen, Sługa Boży).
„Trwaj w ciszy, abyś mógł usłyszeć głos Boży” (św. Maksymilian Maria Kolbe).
„Niech Serce Jezusa Chrystusa stanowi centrum wszystkich twoich pomysłów” (św. Ojciec Pio).
„Boże, daj mi odwagę, bym zmieniał rzeczy, które zmienić mogę, spokój, bym godził się z rzeczami, których nie mogę zmienić oraz mądrość, bym potrafił je rozróżnić” (św. Franciszek z Asyżu).
„Nikt nie był tak wiernym obrazem i zwierciadłem Boskich doskonałości, jak Maryja” (Ojciec Anzelm Gądek, Sługa Boży).
„Ziemia z niezliczonymi kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i siostrami, misjonarzami i misjonarkami – oto bogactwo Kościoła” (papież św. Jan XXIII).
„Gwiazdy są ozdobą niebieskiego firmamentu, zakonnicy ozdobą firmamentu Kościoła” (św. Brat Albert Chmielowski).
„Nie obawiajcie się Chrystusa! On niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej” (papież Benedykt XVI).
Ponieważ sam Chrystus powiedział „To jest moje ciało”, któż ośmieli się wątpić, że To jest Jego Ciało? (św. Cyryl Jerozolimski).
„Kochajmy Boga – ale niech to będzie poprzez trud naszych rąk i w pocie czoła” (św. Wincenty à Paulo).
„Będę oglądać Boga – to prawda! Ale co do obcowania z nim, doświadczam tego już na ziemi” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
Maryja do duszy: „Nosiłam Go w swoim łonie przez dziewięć miesięcy, aż nastała godzina, by dać Go światu… Także i wam Jezus nie daje się, by pozostać w ukryciu serc waszych. On pragnie narodzić się z was, objawić się przez wasze życie” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Kościół ukazuje dziś światu Corpus Domini – Boże Ciało – i wzywa do uwielbienia Go. Spojrzenie wierzących skupia się na Sakramencie, w którym Chrystus pozostawił całego siebie: Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo. Dlatego ten Sakrament był zawsze uważany za <najświętszy>: Najświętszy Sakrament – żywa pamiątka odkupieńczej Ofiary” (papież św. Jan Paweł II).
„Im więcej brakuje nam na ziemi, tym bardziej odnajdujemy to, co ziemia może dać nam najlepszego: krzyż” (św. Karol de Foucauld).
„Zniechęcać się nigdy nie trzeba, po burzy bywa spokój, po zimie zielona wiosna” (św. Brat Albert Chmielowski).
„Kościół nie jest sklepem samoobsługowym, w którym każdy wybiera sobie to, co mu się podoba, co uzna za jeszcze pasujące do dzisiejszych czasów i do przyjęcia we własnym życiu. Pismo Święte nie jest supermarketem, z którego można wybrać kilka towarów, które się nam spodobają, a resztę odrzucić, ale jest objawieniem się Boga, przez które wskazuje On nam naszą drogę” (papież Benedykt XVI).
„Najpierw w sercu Maryi pojawiła się wiara i dopiero potem Syn Boży zamieszkał w jej łonie” (św. Augustyn z Hippony).
„Niech Dzieciątko odnajdzie w twym sercu całą miłość, jakiej pragnie” (św. Maria Maravillas od Jezusa).
„Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Uzdrowię cię” (Iz 38,5).
„W godzinie porachunku będziesz czuł ciężar, że nie poświęcałeś czasu na służenie Bogu; czemu więc teraz nie wypełniasz go i nie używasz tak, jakbyś chciał mieć spełnione wszystko w chwili śmierci?” (św. Jan od Krzyża).
„Dusza jest obrazem nieba, gdyż w niej mieszka Pan” (św. Bazyli Wielki).
„O tych, których kochaliśmy za życia, nie zapominajmy również po śmierci” (św. Ambroży z Mediolanu).
„Drogi cierpienia są zarazem drogami życia i zbawienia” (św. Bernard z Clairvaux).
„Nikt nie przywróci dnia wczorajszego, dzień jutrzejszy bardzo szybko przyjdzie i przeminie. Żyjmy dobrze na tym krótkim odcinku, abyśmy tam doszli, gdzie nie będziemy przemijać” (św. Augustyn z Hippony).
„Wielu jest takich, którzy słowami idą za Bogiem, ale obyczajami od Niego uciekają” (papież św. Grzegorz I Wielki).
„Niedziela winna być wielką bramą, przez którą na teren powszednich dni tygodnia wchodzi życie wieczne i siła do pracy” (św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein).
„Narzędziem Boga są zawsze ludzie pokorni” (św. Jan Chryzostom).
„W nocy samotnej, rozmodlonej ciszą, po falach morza, które nią kołyszą, łódka ma płynęła… A gdy był pokój na morzu i niebie – rzekłbyś, że Stwórca mówi sam do ciebie; lecz nagle wicher wstrząsnął głąb bałwanów i porwał łódkę na dno oceanu… potem przepastnym swoim wirem wchłonął w cudowna otchłań: Świętej Trójcy łono. O, już nie ujrzy mnie nikt u wybrzeży, bom znikła w Panu, Bóg do mnie należy; w Niezmierzoności dusza ma spoczęła w bezkresie czasu ze swoimi Trzema” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Być małym dzieckiem przed Bogiem – to nie zniechęcać się swymi błędami, gdyż dzieci często upadają” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Strach przed krzyżem jest naszym wielkim krzyżem” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Jeśli będziesz coraz bardziej zanurzał się w grzechach, stracisz zdolność doznawania wyrzutów sumienia, nie będziesz już myślał o wieczności ani o swojej duszy, stracisz wszelkie światło rozeznania i zdrowy lęk o sobie” (św. Alfons Liguori).
„Modlitwa jest światłem dla duszy” (św. Jan Chryzostom).
„Boga żywego pragnie moja dusza” (Ps 42,3).
„Królestwo Boskiego Serca jest waszym udziałem, a wy dążcie jedynie do tego, by rozszerzać to królestwo” (św. Urszula Ledóchowska).
„Nie lękaj się niczego, ponieważ jesteś w rękach Tego, który bardzo cię kocha i wszystko może” (św. Maria Maravillas od Jezusa).
„Lęk, który jak powiadasz, odczuwasz z powodu popełnionych grzechów, jest nieuzasadniony; to udręka, do której doprowadza cię demon. A poza tym – czy nie wyznałaś ich na spowiedzi? Czego się więc obawiasz? Wyrzuć z siebie raz na zawsze te smutne myśli. Otwórz raczej swe serce z całą, bezgraniczną ufnością przed Jezusem i bądź pewna, że On nie jest owym okrutnym egzekutorem, jakim Go przedstawia ten sprawca nieprawości. Jest Barankiem, który gładzi grzechu świata (zob. J 1,29) i wzdychaniem niewysłowionym wstawia się za naszym zbawieniem (zob. Rz 8,26)” (św. Ojciec Pio).
„To, co pochodzi od Boga, rodzi najpierw strach, przykrość, gorycz; a następnie radość i pokój. To, co pochodzi od diabła – odwrotnie” (św. Ignacy Loyola).
„Dzieci należy strzec jak kwiaty, które póki młode i delikatne potrzebują wiele opieki” (św. Jan Chryzostom).
„Pycha zaślepia i zaburza duszę, czyni ją oschłą, gdyż pozbawia ją bogactwa łaski, wskutek czego człowiek nie potrafi panować ani nad sobą, ani nad innymi” (św. Katarzyna ze Sieny).
„Możesz rozmawiać z Jezusem bez słów, Jezus, będąc w nas, wszystko rozumie. On nie żąda, byśmy sobie głowę suszyli, wysilając się na długie rozmowy” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Ojcowie Kościoła zwali Eucharystię lekiem nieśmiertelności. I tak właśnie jest, gdyż dzięki Eucharystii obcujemy, a wręcz jednoczymy się ze zmartwychwstałym ciałem Chrystusa, wchodzimy w przestrzeń życia już zmartwychwstałego, życia wiecznego” (papież Benedykt XVI).
„Bez Boga człowiek nie wie, dokąd zmierza, i nie potrafi nawet zrozumieć tego, kim jest” (papież Benedykt XVI).
„Nie lękaj się nadmiernej miłości do Matki Najświętszej, nigdy nie będziesz Jej kochała dostatecznie; Jezus będzie bardzo zadowolony, gdyż Najświętsza Maryja Panna jest Jego Matką” (św. Tereska z Lisieux od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza).
„Chcę nie tylko nazywać się chrześcijaninem, ale także być chrześcijaninem” (św. Ignacy Antiocheński).
„Ile słodyczy zawiera to słowo: przyjaźń, przyjaciel! W nim mieści się cały ogrom miłości stałej, wiernej, głębokiej i zarazem spokojnej” (św. Urszula Ledóchowska).
„Korzystaj ze świata, ale nie pozwól, aby cię świat opanował” (św. Augustyn z Hippony).
„Szatan zawsze kusi czystych – inni już do niego należą” (abp Fulton J. Sheen, Sługa Boży).
„Bóg nie zawsze oszczędza dobrym ludziom cierpienia. Ojciec nie oszczędził Syna, a Syn nie oszczędził Matki” (abp Fulton J. Sheen, Sługa Boży).
„Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było Twoim” (św. Dominik Savio).
„Dobry Pasterz, owieczkę swoją poprowadzi dobrą drogą” (św. Urszula Ledóchowska).
„Ocalenie Kościoła może przyjść i przychodzi tylko z jego wnętrza, nie jest ono uzależnione od dekretów hierarchii. Papież Jan Paweł II niejednokrotnie mówił: «Kościół dzisiejszy nie potrzebuje nowych reformatorów. Kościół potrzebuje nowych świętych»” (kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI).
„Wiara bywa doświadczana milczeniem Boga” (bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia).
„Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i siłą całego narodu” (papież św. Jan Paweł II).
„Mamy kochać Jego, naszego Pana dla Niego samego, a nie dla nas” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Godność kapłańska to ogromny ciężar, więc ten, kto chce go posiąść. Powinien o tym myśleć. A ten kto już go ma, niech się go boi!” (św. kardynał Józef Maria Tomasi).
„Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą – żyć w prawdzie – to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego” (bł. ks. Jerzy Popiełuszko).
„Gdy na ołtarzu spoczywa święta Hostia, klęczę w milczeniu z utkwionym w Nią wzrokiem. W ten sposób mówimy sobie wszystko „mową serca” (bł. Maria Kandyda od Eucharystii).
„Nigdy nie sądź, nigdy nie potępiaj! Złóż w ręce Boga to, co wydaje ci się niesprawiedliwe i pokrzywione, a Bóg się tym zajmie” (ks. Dolindo Ruotolo, Sługa Boży).
„Jeśliby cię zawołano do biedaka idź natychmiast do niego, choćbyś był w świętym zachwyceniu, gdyż opuścisz Chrystusa dla Chrystusa” (św. Brat Albert Chmielowski).
„Pragnę, aby moje czyny, pragnienia i myśli nosiły ten znak: «Należę do Chrystusa»” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Gdybyśmy rozumieli na ziemi, czym jest kapłaństwo, umarlibyśmy nie z przejęcia, lecz z miłości. Kapłan nie jest jednak kapłanem sam dla siebie. Sam sobie nie może udzielić rozgrzeszenia. Nie może sam sobie udzielić żadnego sakramentu. Kapłan nie żyje dla siebie, żyje dla was” (św. Jan Maria Vianney z Ars).
„Świat nas nie szanuje dlatego, że jesteśmy dziećmi Boga. Pocieszajmy się tym. Przynajmniej ten jeden raz świat zna prawdę i nie mówi kłamstw” (św. Ojciec Pio).
„Myśl o tym, że Bóg cię kocha nieskończenie. Jest tobą tak zajęty, jakby na świecie nie istniało żadne inne stworzenie, podtrzymuje cię, abyś mogła żyć” (św. Teresa od Jezusa z Los Andes).
„Jeżeli świat jest przeciw Prawdzie, ja jestem przeciw światu” (św. Anastazy Wielki).
„Dziwię się bardzo widząc, że ludzie wykazują tyle zapału i namiętnej troski o to, co przemija i podlega zniszczeniu” (św. Bazyli Wielki).
„Jestem szczęśliwa, że należę do Jezusa” (św. Elżbieta od Trójcy Świętej).
„Wierz, aby móc się modlić, i módl się, aby nie zabrakło ci tej wiary, z którą się modlisz” (św. Augustyn z Hippony).
„Spowiadaj się regularnie i przystępuj do Komunii Świętej tak często, jak tylko możesz” (św. Dominik Savio).
„Diabeł ucieka przed prawdziwą radością” (św. Filip Nereusz).
„Tam, gdzie nas Bóg posiał trzeba umieć zakwitnąć” (św. Franciszek Salezy).
Zobacz także:
- Aforyzmy świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Wstęp!
- 2027 – 254 myśli świętych i błogosławionych…
- 2026 – 252 myśli świętych i błogosławionych…
- 2025 – 250 myśli świętych i błogosławionych…
- 2024 – 266 myśli świętych i błogosławionych…